Onko tuomarilla/laamanilla

oikeus tehdä

harkinnanvaraisia ratkaisuja/tuomioita ja niin, että laista ei piitata. Käyttää mielivaltaa ja unohtaa moraali ja antaa sitten lainvastainen tuomio.
Jos saa valehtelun avulla näyttämään, että esim. avioehtoa ei ole tehty toditettavasti, niin se menee kumoon.
Jos todistaja todistaa valehdellen, että tämä mies (nainen) se oli joka lähti mumalaisena eilen auton rattiin, niin sakot ja kortti pois joksikin aikaa. Tällaista näyttö on ja tuomari tuomitsee näytön perusteella. Humalaisena henkilö ei kuitenkaan lähtenyt rattiin.

Miksi meillä on vanha jäänne, että vala tehdään Jumalan nimeen vannoen ja sitten siitä ei piitata mitään. Millä voisi todistaa, että todistaja valehteli. Miten poliisille voi saada tutkinnan, Jos poliisi ei ryhdy toimeen tutkintapyyntösi johdosta. Ja jos joku poliisi on vielä jutussa mukana, niin miten työtoverinsa käräyttäsi.

Neuvokaa miten voisi saada oikeutta ja yleensä asiansa tutkittavaksi tai mielivaltaisen tuomion kumoon? -Luottaisinko vain Jumalaan ja hänen kaikkivatiaaseen voimaansa!?

4

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juristi

      Avioehtosopimus on pätevä vasta kun se on rekisteröity käräjäoikeudessa. Suullinen avioehtosopimus ei siten päde eikä sillä ole samoja oikeusvaikutuksia kuin avioehtosopimuksella.

      • oikeus päättää

        Ei auta rekisteröinnit, eikä mikään muukaan toimi, jos kirjattu avioehto lähdetään asianajajan toimesta riitauttamaan. Nämä käräjäoikeuden ym. oikeusasteiden päätäökset voivat olla aivan millaisia milloinkin sattuu.

        Aijemmin palstalla joku kirjoitti, että kuollut mies julistettiin isäksi. Oli lapseton leskimies.
        Sinisilmäisiä voidaan jymäyttää vaikka missä ja oikeuden päätös on useimmiten muutoksenhausta hulimatta pysyvä.


    • Suomessa

      Valitettavasti Suomessa et teoreettisista mahdollisuuksista huolimatta voi tehdä muuta kuin luottaa Jumalan armoon - tai jos on aikaa loppuelämäsi, niin voit yrittää päästä Europaan Ihmisoikeustuomioistuimeen asiasi kanssa.

      • Simppu

        Käräjäoikeudesta voi tula millaisia päätöksiä hyvänsä. Ei tarvitse, eikä aina huomioida mitä laki sanoo ja kuitenkin ratkaisun pitäisi perustua olemassa olevaan lakiin ensisijaisesti. Sitten vasta sovelletaan, harkitaan ja viimesenä tulee mielivalta. Yksi tuomari - yksi Jumala!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4018
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2881
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2302
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      746
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      740
    Aihe