Onkohan dementia iskenyt?

Eilen kaupassa käydessäni koi järkytyksen. Tullessani kassien kanssa ulos kaupasta.
En muistanut mihin olin parkkeerannut autoni, täytyi kierellä koko parkkialue ennen kuin löysin ajokkini.
Onko vakkava asia vai ohimenevä häiriö?
11741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Älä vain siirry vasemmanpuoleiseen liikenteeseen, kuten Englannissa. Siitä voisi seurata pieniä ongelmia. Eihän kaikki vastaan tulijat ymmärtäisi väistää.

Äänestä

Taannoin ison potin toivossa panin rivin kestolottoa, ostin 5:n porukan loton. Pitipä vielä ottaa ässä-arpa. Siinä pimeni muisti. Arvan otin, lotot jäivät tiskille.
Nyt löysin kuitenkin kuitit tapahtumasta. On mentävä vielä kysäisemään kuponkieni kohtaloa.

Helposti se auto meiltäkin parkkialueelle katoaa. Kerran unohdin polkupyöräni sijainnin, kun olin parkkeerannut sen eri kadun kulmaan kuin tavallisesti.
Nimeni kyllä muistan.

Äänestä
  • viereiseen parkkitaloon kun en löytänyt autoani
    varmuudeksi katselin toisestakin siellähän se oli.
    Kannattaa hommata erikoinen automalli ja laittaa näkyviä teippejä, ne helpottaa etsimisessä.

    Äänestä

  • onkin aika helppo muistaa, Hömö.

    Minä haen autoani kaupungista aina unissani. Uni ei kyllä kerro että missä kaupungissa ollaan, asun maalla. Mitähän tuokin uni merkitsee?

    Äänestä

Suomessa markettien parkkipaikat vielä kohtuuden kokoisia,mutta rapakon takana onkin eri juttu.Tarkkana olla pitää autonsa kanssa,muuten voi mennä koko päivä sitä etsiessä,eikä ole tavatontakaan että ilmoitetaan auto varastetuksi.Etsimisen helpottamisesksi käytetään jo täälläkin numero tai kirjain merkintää rivien kohdalla,kannataa siis vilkaista.

Äänestä
  • Täällä pienessä Suomessa sentään on aina ollut merkinnät, kerroksissa värit ja parkkipaikoilla jonot, hyvä että sinne lätäkön taaksekin alkaa tulla 'järjestystä'.
    Asuntomessuilla joskus ollut vaikeaa löytää paikkaa, ja vastaavasti hakea sitten, se kun elää kaiken aikaa vaikka aina on valvontaa

    Äänestä

Joskus kun on menossa jonnekin ihan tuttuun paikkaan autolla, niin pitää pysähtyä miettimään, mitenkäs sinne ajettiinkaan.
Tuskin se dementiaa on. Onpahan tuo henkilökohtainen tietokone vaan niin vanha, ettei kaikki nykyajan pelit siellä kunnolla raksuta ja kun uutta kysymystä yrittää sinne tunkea, niin kangerteleehan se.
Ihan niin kuin tämä Suomi24 silloin tällöin.
Eikä tälläkään kai dementiaa ole.

Äänestä
  • Minä en kyllä semmosta osaa ohjelmoida. Katselin noitten nuorten punnerrusta sen kanssa, ei se ihan helposti niiltäkään käynyt.

    Vaan olen minä sitä mieltä, että jos heittäytyy apuvälineitten varaan, kohta ei raksuta itsellä enää senkään vertaa.

    Ymmärrän kyllä. Hidastelee välillä.

    Äänestä

  • Hei, ihan on käyttökelponen tuo henkilökohainen PC ottaen huomioon sen, että tietoakin sinne on tallennettu jo useampia kymmeniä vuosia - ehkäpä 70 v.

    Äänestä

Tuli mieleen viime vuonna, kun jouduin tietokoneeseen laittamaan lisämuistia, että kun voisi omalle kovalevyllekin laittaa muistitilaa lisää.

Selvähän se on, että vuosi vuodelta täydemmäksi se omakin nuppi tulee. Ei ihme, jos osa tiedosta alkaa tippua reunan yli!

Äänestä

Kun tulin kaupungilta ja luin matkalla lehteä, niin astuttuani alas omalla pysäkillä piti vähän aikaa muistella, mistä minä olinkaan palaamassa, missä olin ollut. Pelotti, että joko nyt dementia iski. Toki kai olin keskittynyt lukemiseen niin, että olin hetken hukassa, kun ajatukset vielä viipyivät mielenkiintoisessa aiheessa. Jos minulta yhtäkkiä kysytään, mitä tein eilen, joudun kyllä jonkin aikaa sitä muistelemaan, kunnes osaan vastata.
Tyttäreni nauravat, ettei dementiani vielä ole kovin pitkällä, kun osaan olla siitä kerran niin huolissani. :) Kovalevyllä kyllä taitaa olla jo hieman ahdasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaupassa käviä kirjoitti:

Eilen kaupassa käydessäni koi järkytyksen. Tullessani kassien kanssa ulos kaupasta.
En muistanut mihin olin parkkeerannut autoni, täytyi kierellä koko parkkialue ennen kuin löysin ajokkini.
Onko vakkava asia vai ohimenevä häiriö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu