yksin matkustava

roosa

Olen 35v nainen ja yksin lähdössä reissuun...todennäköisesti Bulgariaan. Mietinkin tässä yksinreissaamisen hyviä ja huonoja puolia vai yritänkö kuitenkin löytää matkaseuraa. Reisuun olen lähdössä tämän kuun aikana=) Kokemuksia olisi mukava kuulla!

6

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      varmasti viihdyt ja yksin matkustavana sitä on kuitenkin aina enemmän sosiaalisempi ja tulet varmasti tutustumaan myös uusiin, mielenkiintoisiin ihmisiin.

      • hyhyhyhy

        mutt älä erehdy roikkumaan sit kaksin/enemmän matkustavien perässä, he on kuitenkin porukalla lähteneet yhdessä hauskaa pitämään. jollei tietty niille ole ok. :) mulla käynyt muutaman kerran niin että meijän seuraan tuppauduttu just tuollain niin ei kivaa


    • pupp

      olen matkustanut yksin naisena useasti ympäri maailmaa. Varovainen tietty saa olla ja hyvä jättää kotimaahan jollekulle tarkat tiedot missä kuljet suurinpiirtein. Tekstari aikakausi on helpottanut tätä kovasti. Edellinen kirjoitti että heihin ripustautunut yksinäiset. Minulla taas kokemuksena on monien "sääli" kun joutuu yksin matkustamaan "tule meidän kanssa/syömään/tanssimaan/museoon/retkelle..." Kieltäytymiset ovat tulkinneet ihmetellen sievistelyksi. Eivätkä pahukset ole millään ymmärtäneet että olen yksin matkalla omasta vapaasta halusta.
      Toisaalta olen myös ottanut mm. kreikassa, espanjassa ja madeiralla jaetun huoneen ja kaikilta reissuilta on jäänyt ystäväksi toinen yksin matkustava nainen. Tuuria on ollut, ettei naiset ole olleet miestenhaku reissuilla vaan tutkimassa paikkoja kuten minäkin. Kaameita juttuja toki liikkuu yksinään matkustavista "muna-haukoista".
      Mukavaa ja turvallista matkaa sinulle.

    • ihan kivaa

      Minä (50 -nainen) olen matkustanut paljon yksin. Olen muutenkin omassa seurassani viihtyvä tyyppi ja taas tänä kesänä lähden yksin, nyt SB:lle kahdeksi viikoksi.

      Kanssamatkustajista ei ole koskaan ollut mitään haittaa. Itse en edes yritä tuppautua kenekään seuraan, mutta mielelläni kyllä juttelen, käyn museossa tai paimennan vastavuoroisesti rannalla joidenkin toisten tavaroita sillä välillä, kun he käyvät uimassa.

      Olen kuitenkin aina ottanut oman huoneen, jotta saan taatusti rauhan niin halutessani. Se on lähtökohtani. Sitoutuminen kahdeksi viikoksi tuntemattoman ihmisen kanssa samaan kämppään ei ole edes ajatuksena miellyttävä.

      Kummasti sitä silti halutessaan tutustuu toisiin ihmisiin, ja jos osaa vieraita kieliä, niin voi saada pitempiaikaisenkin ystävän paikallisista tai muuunmaalaisista lomanviettäjistä. Näin on käynyt minullekin mm. Romaniassa ja Italiassa.

    • lomailija

      Hei
      Vieläkö olet lähdössä? Lähden itse yksin 19.6 Kultahietikolle viikoksi koska matkakumppani sairastui. Olen 50 , heteronainen, naimisissa. Lähinna iltaisin olisi kiva yhdessä kävellä, istuskella ja syödä.

      • edellinen

        Muuten voitaisiin tavatakin, mutta aikataulu (minä 2 viikkoa 3.7. alkaen) ja paikka (Sunny Beach) eivät osu yhteen sinun lähtösi kanssa.

        Ihan kiva olisi kyllä ollut tehdä jotain yhdessä, vaikkapa käydä shoppailemassa kauempana tai sellaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe