Kuinka mustavalkoiseen kuvaan saa jonkin tietyn osan värilliseksi esim. lapsen paidan. Käytössä GIMP ja vasta vähän aikaa sen kanssa harjoitellut.
Tai jos on olemassa joku muu ilmaisohjelma, jolla saa helposti muokattua, niin vinkkejä ja ohjeita otetaan vastaan.
Tai jos on olemassa joku muu ilmaisohjelma, jolla saa helposti muokattua, niin vinkkejä ja ohjeita otetaan vastaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuo onnistuu ainakin siten että sinulla kun ohjelmassasi on tasot.
Kopio toinen samanlainen taso toisen päälle, kuvineen.
Tai miten sen kukin tekee, luo uuden tason, kopio kuvan siihen.
Muutat alemman tason mustavalkoiseksi, sen jälkeen työstät päälimmäistä tasoa siten että pyyhekumilla tms poistat kaiken muun kuin sen lapsen paidan.
Sinulla on siis värikuvatasosta jäljellä vain se paita. Alta näkyy mustavalkoinen muu kuvan osa.
Koitin mutta en ainakaan minä ollut tyytyväinen.. http://www.photo-freeware.net/tint-photo-editor.php
Mutta jos en osannut käyttää sitä
Ohjelmaan http://www.photo-freeware.net/downloadstart-eng.php?id=893
Jos nuo mainokset tuolla häiritsevät..
Ohjema ihan jees ... ei viruksia Nortonilla tarkistin..
Lähti helposti pois sen omalla poistolla
samasta aiheesta (photoshopin) ohjeet. Olen yrittänyt kovasti, mutta tuntuu että eipä onnistukaan ihan helposti. Kukkakimpusta haluan värjätä vain muutaman kukan ja muuten kuva olisi mustavalkoinen.
CS3:lla, jolla itse hommat teen:
-tee B&W säätötaso layers-ikkunaan, kuva muuttuu mustavalkoiseksi, säädä harmaasävyt mieleisiks säätimillä.
-maalaa mustalla värillä em.tason tasomaskiin kohdat jotka tahdot värillisiksi
-jos lipsahti, maalaamalla tasoomaskiin valkoisella saat valittua aluetta peruttua.
-yhdistä tasot
Wanhemmissa photareissa on käytettävä esim. channel mixer säätötasoa, ruksi monocrome-ruutuun ja säätimillä harmaasävyt mieleisiksi.
Sen jälkeen teet samat temput kuin edellä.
Jos tarkoja ollaan niin sullahan on mustavalkoinen kuva, joten se pitää muuttaa RGB-kuvaksi jotta sen värejä voi muutella..!
Valitse alue ja muuttele sen värejä color valikosta, ohje on photosoppiin mutta kai sama käy Gimp:in.!