Auto Gordian Knot

Eli siirsin kyseisen ohjelman avulla videon AVI muotoon ja poltin DVD-R levylle. Kuvassa on ajottain pikseliä ,eli niitä pikkulaatikkoja kuvassa. Kuinka ne sais pois ,pitää aetuksista resoluutio esim muuttaa ,vai kuinka?

Kiitos.
2187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mutta ihmettelen miksi muutit .avi muotoon kun se ei ole DVD levyn muoto vaan DVD levyt ovat MPEG-2 muodossa. Eli tuossa tapahtui nyt muunnos jostain .aviksi ja vielä muunnos mpeg-2 muotoon... tottahan siitä laatu kärsii. Kannattaa polttaa vaikka Nerolla se video suoraan DVDksi, ei sen väliä missä muodossa se on, kyllä se poltto-ohjelma sen muutoksen hoitaa.

Äänestä

on huomattavia eroja. Ilmaisalkuperäinen DivX avi ei ole kovin hyvä, taas pro on todella hyvä. Ei myöskään kannata pakata kovin tiukkaan. Löysempi pakkaus antaa huomattavan hyvän kuvanlaadun verrattuna filen kokoon. Ilmainen DrDivX oli aika hyvä.

Muuten olen kyllä samaa mieltä edellisen vastaajan kanssa, miksi polttaa huonompilaatuisena DivX avina kun paremman laadun saa MPEG2:sena. Auto Gordian Knot on melko kelpo ohjelmanpätkä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuvanlaatu kirjoitti:

Eli siirsin kyseisen ohjelman avulla videon AVI muotoon ja poltin DVD-R levylle. Kuvassa on ajottain pikseliä ,eli niitä pikkulaatikkoja kuvassa. Kuinka ne sais pois ,pitää aetuksista resoluutio esim muuttaa ,vai kuinka?

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu