Onko kellään mulla kokemusta tai ootteko kuullut että joku ei sietäisi ollenkaan rasvaista ruokaa?
Itselläni tuli muutamia vuosia sitten kaikesta vähänkään rasvaisesta ruuasta todella kovat mahakivut, jotka kestivät aina parisen tuntia, tuntui ihan että taju lähtee. Keliakiat ym. testattiin mutta mitään ei löytynyt. Niinpä päädyin itse jättämään tiettyjä ruoka-aineita pois ja nyt on kivut hallinnassa. Toisinaan vaan teettää ongelmia saada sopivaa ruokaa vierailuilla, ravintoloissa ym. kun ei pysty syömään mitään lihaa, kanasta käy broilerin rintafile (kunhan ei ole pannulla eli rasvassa paistettu), lätyt ym. jää automaattisesti pois ja kasvispihveissä ym. tuntuu kans rasvaa löytyvän sen verran että se on siinä ja siinä viitsiikö ottaa riskiä niiden syömisessä. Kohtalotovereita tai muita apuja miten helpottaa tilannetta?
Rasvaiselle yliherkkä?
3
436
Vastaukset
- anskutin_89
En usko, että ruoka-allergian mekanismilla voisi tuollaista tulla. Varmaan muuntyyppinen ruoansulatusongelma. Siinä mielessä olet väärällä palstalla. En uskalla alkaa heittämään mitään diagnosia, koska en ole alan ihminen, mutta ruoka-allergiat tunnen kuin omat taskuni - ja sitä tuo ei ole.
- se ei
kyllä ole, vatsasi ei vaan jostain syystä siedä rasvaista ruokaa. Ei ole ihan harvinaistakaan, itselläkin kovin rasvaiset ruoat ja etenkin grilliruoka aiheuttaa vatsanväänteitä niin paljon, että välttelen ko. ruokia.
- masuvaivainen
Itselläni on ihan samalla tavalla renaava vatta. Just ravintolan rasvaiset pizzat, pihvit, kaikki upporasvassa paistetut perunat sekä hese & mäkkärisafkat saa mun pakkini sekaisin about tunnin sisällä syömisestä. Tuon kun tiedän osaan välttää noita ruokia.
Lisäksi mulla on laktoosi-intoleranssi (ei tosin lekurilla todettu, mutta itse hyvinkin todettu), maitohappobakteerit rauhottaa jonkin verran masua, mutta laktoositonta ruokaa syömällä säästyy ilmavaivoilta ja ripulilta.
Näillä mennään :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861474
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121365Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras301127- 271065
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114898Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46898- 18846
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65787- 40687
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..74686