Mikä vuosi, malli, neliöt,paikkakunta? Siis mihin hintaan saitte talopaketin ja mikä on loppuhinta arvio- aiotko tehdä jotain itse ja säästää paljonko? Paljonko kellari tulee maksamaan? Entäs autotalli? Mikä talomalleista on edullisin? Entäs kallein?
Mitä maksaa lvi-työt ja sähköt?
Mitä maksaa lvi-työt ja sähköt?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Saimme muistaakseni 94.23% alennusta kannu talosta.
Vuosi oli 2008.
Neliöt olivat edullisia.
Paikkakunta oli kallein mahdollinen.
Kellari tuli kaupanpäälle.
Autotallin teki serkunkumminkaima kaljapalkalla ilmaiseksi. Materiaalit varastimme toisten työmailta.
LVI-työt ovat edullisia. LVI-alan ammattilaisilla on työstä pulaa ja niinpä niitä voi riistää miten haluaa. Meille tulee LVI-ammattilainen töihin joka perjantai kahdeksi tunniksi. Maksan sille kitsaasti, en edes pensarahoja. Tällöin hän näyttää, miten kaikki työvaiheet tehdään ja lopuksi minä sitten teen ne jutut itse. LVI-ammattilainen on niin hölmö, että ottaa vastuun tekemistäni putkivirityksistä ja pistää nimensä vastuupapereihin. Edes muoviputken tukiholkin vertaa en osta häneltä. Pysyköön köyhänä, tyhmä! Hahhaaa! Olen minä taitava rakentaja. Alennusta LVI-tarvikkeista napsin 409%
Työtehoni on 14.4% parempi kuin LVI-ammattilaisilla. Olen minä vaan pätevä ensirakentaja. Appiukkoni kanssa ollaan opeteltu.
Sähkötyöt saa ilmaiseksi kun tilaa Sörkan keskusvankilasta istumassa olevia vankeja töihin. Taloon saa jännitystä samalla rahalla. ZädädäännnGGGGGG! SHHHHH!
kai tämän pitäisi ollakin, ja myös tietämättömien tulisi antaa kokemuksia kysellä. se kai lienee palstan tarkoitus.
Mielestäni kysymys oli ihan tarpeeksi tarkkaan rajattu ja kohdistettu. Eli se oli kohdistettu juuri kyseisen mallin rakentaneille. Ei siis sinulle.
Mutta sait varmasti purettua suurimmat paineesi tuolla väärään kohtaan purkautuneella raivollasi.
Moneen muuhun keskustelunavaukseen se olisi toki sopinut " mitä maksaa punainen talo", mutta tähän ei.
Otahan se rakentelu ihan iisisti ettei tule liikaa paineita.
Olen pahoillani, jos olet näköjään jonkin postaukseni lukenut ;) No meillä kävi noin hyvä tuuri ja sä et tunne ketään jolla pysyy vasara kädessä. No laitappa osoitetta tuleen, niin kunhan saan siirtonurmen leviteltyä pihaan, tulen nakuttaan sun kaveriksi sitä älvärin yläkertaa. Terveisin Rauhalan rakentanut
Juttusi oli kyllä hauska, myöhäisen illan piristys - mitenköhän saan nukuttua? Ja tämän sanon tosissaan!!! Mutta tiedätkö, kaikki ei tiedä näistä asioista yhtään mitään. Kuten minä. Haluan silti Kannustalon Auroran ja haluan tietää mitä se maksaa ja onko siihen varaa. Kyllä minulle sanotaan, että kerro paketinhinta 3-3,5 niin saat loppuarvion. Mutta miten voin kilpailuttaa sähköjen vetäjän, perustusten tekemisen ja tonttimme mahdollisen paalutuksen, lvi:t ym. jos en yhtään tiedä mitä niiden pitäisi maksaa. Nehän voi pyytää multa mitä vaan. Ajattelen jotenkin, että tämä palsta on tarkoitettu kysymiseen. Eikö? Mutta jos tosissaan olet mielialaltasi tuollainen, niin hanki hyvä ihminen lääkitys! Elämä muuttuu varmasti mukavammaksi ja siitä nauttisi varmasti myös perheesi ( sellainen sinulla tod.näk. on, jos Rauhalan itsellesi olet rakentanut)!!!
Juttuni oli hauska ja informatiivinen. Ehkä kaikkein paras juttu täällä? Olenhan pätevä ensirakentaja, appiukkoni pätevöittämä. Entäs itse, onko sinulla edes appiukkoa vai oletko ns. homopari, mitähh??
Eihän sitä voikkaan kilpailuttaa, kilpailuttaminen on vaikeaa. Yritä löytää joku ammattimies tekemään se puolestasi. Tai koita ottaa selvää, ketkä urakoitsijoista on ns. seriöösejä ja pyydä vain heiltä tarjouksia. Ota niistä sitten halvin. Tai unohda koko tarjouspyyntöhomma. Selvitä, kuka on vaan hyvä ja pistä se hommiin. Makso mitä makso.
Mitäs sinä saatanan homo rupeat minulle lääkkeitäsi tuputtamaan? Syö ne vaan itse, ehkä äänesi siitä taas uudestaan möreytyy. Hyvää jatko vaan sinne Rauhalaan. Minä nautin mieluummin elämästä Sotalassa.
Niin että hieman väärin meni arvauksesi...
Malli Aurora
Paketti tilattu loppuvuosi 2005
Toimitus kevät 2007
Hinta hieman alle 120k€
Huoneistoala 250m2
Talli tehtiin pitkästä koristeet ostettiin Kannustalolta.
Vaikea antaa lopullista arviota hinnasta - se riippuu sinusta, kuinka kallis maku on ja minkä verran teet itse.
Kannustalosta talotoimittajana jäi hyvä kuva. Homma toimi kaikin puolin.
Neliöitä 185/217,5 talopaketti noin 100 000
Tontti 75 000
at varasto pitkästä - koristeet Kannukselta
Helpot perustus olosuhteet, tehty itse ei eriteltynä hintaa
kirvesmies työt tehty itse (naapurissa vastaava talo 50 000)
sähköt, lvi-työt tehty itse
takka portaat asennettuna
Keittiö kiintokalusteet asennettu itse
ulkomaalaus itse
lattia pinnoitteet itse
laatoitukset ostotyönä n. 2000 (keittiö, eteinen, kuisti, khh, pesuh., sauna ja 2xwc)
pihatyöt itse
Eli meillä vain nimeksi käynyt palkattuja työn tekijöitä ja meillä se 3x paketti riittää vallan mainiosti.
210 m2, 500.000,- tontti. Avaimet käteen. RV2008.
tarkkahinta talosta avaimetkäteen systeemillä. Myynnissä kohta vuoden joten eiköhän messusiivu ole jo poltettu pois.
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/product/realties/common/public/search/item/item.jsp?portal=eo&.pkg=12102745048400&list_id=12102745077610&itemcmd=move4&itemgroup_id=50.1&itemgroup_id=50.7&item_id=41.884636
....niin ollaan lukemassa ~450 keur ja eiköhän tässäkin tapauksessa hinnassa ole voittoa vielä sellainen 10-15% ,joten oikea "avaimet käteen hinta" pyörii siinä 400 k€ tietämillä.
Puurunkoisen talon hinta ei riipu talopaketin merkistä. Kannustalo on kuitenkin erikoinen tapaus sikäli, että se on pystynyt brändäämään itsensä merkittömillä talopakettimarkkinoilla, ja voi siten saada jonkinmoista preemiota paketistaan kilpailijoihin verrattuna. Siis lyhyesti sanottuna voi pyytää paketistaan kovempaa hintaa kilpailijoihin nähden. Asiakas haluaa tuo preemion maksaa, koska hän hän kokee saavansa jotain lisäarvoa Kannustalon brändistä. Markkinatilanteesta kulloinkin riippuu, onko preemiota ylipäätään ja kuinka paljon.
Puurunkoisen talon hinnaksi tulee teetettynä tällä hetkellä noin 1600-2000 euroa / huoneistoneliö. Hinta ei sisällä tonttia. Suurten asutuskeskusten lähellä työvoiman saatavuudesta johtuen hinta menee lähelle haarukan ylärajaa. Tällöin huoneistoalaltaan 170 neliöisen talon rakennuskustannusten haarukka on 272.000 - 340.000. Ensimmäiseksi kannattaa hankkia lisenssit Talopeliin ja Kotioptimiin ja laskea niiden avulla itselleen budjetti. On aivan yleistä, että budjetti kuitenkin ylitetään 10, jopa 30 %. Ylitykset muodostuvat usein ennakoimattomista työkustannuksista sekä varsinkin sisustusvaiheessa valittaessa budjetoitua arvokkaampia materiaaleja. Tällä hetkellä rakentamiskustannukset ovat lähes 5 % nousussa viime vuoden huhtikuuhun verrattuna.