Nyt viisaat kertokaa onnettomalle tietokoneen käyttäjälle, utelias kun olen. Koneellani on F-securen tietoturva ja palomuuri. Palomuuri näkyy alapalkissa oikealla.
Hälytyksiä tulee sekunnin välein. Onko jokin hyökkäys meneillään, saako mistään tietää mistä ne tulevat. Saako toisten ip numeroita mistään tietää.
Kiitos jos joku viitsii selittää, mutta selvällä suomenkielellä ei alan sanastolla, koskan en siitä mitään ymmärrä.
Kiitos
Palomuuri, hälytykset
7
1934
Vastaukset
- jokke
Itse olen kans pistäny palomuurin koneeseen ja yrittäny lukee noita juttuja nutta kyllä on äkkinäinen ymmällään. Esim itsellä herjaa jotain general host process hälytystä aina kun avaan yhteyden . Luin tuolta alempaa ja toisten mukaan se liittyy verkkoliikenteeseen ja toiset puhuu viruksesta ota tästä sitten selvä ! Eikö joku vois heittää kunnon linkin ja suomenkielellä miten palomuuri säädetään !
- Hene
itse en ole mikään tiotokonen nörtti, mutta voit hakea ohjeita siihen. Esim: googlesta ww.google.fi
laita haku sanaksi sen palomuurin nimi ja sitten kirjoita käyttöohjeet esim: f-secure käyttöohjeet.
Mulla itelläni on palomuurina zonealarm se on ilmainen. Sen voi hakee netistä www.zonealarm.com - hyökkäykset?
Ei niistä palomuurin "hyökkäyksistä" tarvitse ollla tippaakaan huolissaan , jokaisellehan niitä tulee kymmeniä päivittäin ja viime aikoina jopa sadoittain, sehän vain todistaa jotta Palomuurisi toimii, eikä niiden Ip-osoitteita kannata edes tutkia, koska ei ne todellisuudessa ole lähtöisin niistä IP-osoitteista jotka siellä näkyy!
Lisäksi vain muutama niistä ilmoituksista on todellisia tunkeutumis yrityksiä, suurin osa on vain pelkkää harmitonta taustahälyä.
Tältä voit katsoa mitä IP-numeron perusteella saa selville.
Mene linkkiin ja kirjoita IP-numero ja klikkaa WHOIS niin näet tiedot:
http://www.geektools.com/whois.php
Oliko selkeästi suomenkielellä selitetty?- Inka
Kiitos vastauksestasi. Oli selvällä suomenkielellä.
Sen kyllä ymmärsin, että palomuuri toimii, mutta voiko niitä tulla (hälytyksiä) noin kauheesti, tai taustahäiriöitä, se vasara joka tulee siihen muurin päälle vilkkuu tänään koko ajan.
Tietokoneista en todellakaan ymmärrä mitään, kunhan käytän. - Hyökkäykset?
Inka kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi. Oli selvällä suomenkielellä.
Sen kyllä ymmärsin, että palomuuri toimii, mutta voiko niitä tulla (hälytyksiä) noin kauheesti, tai taustahäiriöitä, se vasara joka tulee siihen muurin päälle vilkkuu tänään koko ajan.
Tietokoneista en todellakaan ymmärrä mitään, kunhan käytän.Voihan niitä tulla ja tuleekin joka ainoa päivä, ole aivan huoleti niitä hälyistä, kyllä palomuuri estää tunkeilijat!!!.
Ota ihmeessä pois se asetus päältä joka näyttää ne hälytykset vasarana se vain häiritsee sinua!!
Eli klikkaa oikealla korvalla sinistä F-kuvaketta
>Ominaisuudet
>Distributed Firewall, klikkaa siniseksi
>Ominaisuudet ja ota sieltä ruksit pois jottei näytä ponnahdus ikkunassa hälyjä.
Tuossa ohje yhteen F-secure versioon.
Kerro mikä F-securen versio sinulla on jos tuolla ohjella et saa sitä vasaraa pois ilmoittelemasta. - Inka
Hyökkäykset? kirjoitti:
Voihan niitä tulla ja tuleekin joka ainoa päivä, ole aivan huoleti niitä hälyistä, kyllä palomuuri estää tunkeilijat!!!.
Ota ihmeessä pois se asetus päältä joka näyttää ne hälytykset vasarana se vain häiritsee sinua!!
Eli klikkaa oikealla korvalla sinistä F-kuvaketta
>Ominaisuudet
>Distributed Firewall, klikkaa siniseksi
>Ominaisuudet ja ota sieltä ruksit pois jottei näytä ponnahdus ikkunassa hälyjä.
Tuossa ohje yhteen F-secure versioon.
Kerro mikä F-securen versio sinulla on jos tuolla ohjella et saa sitä vasaraa pois ilmoittelemasta.Onnistui muuri on nyt poissa. Enää ei häiritse vilkunnallaan.
- Hyökkäykset
Inka kirjoitti:
Onnistui muuri on nyt poissa. Enää ei häiritse vilkunnallaan.
>Kiitän taas
Onnistui muuri on nyt poissa. Enää ei häiritse vilkunnallaan.<
-Kiva kun sait sen turhan ilmoitustoiminnan pois päältä, uusimmissa F-securen versioissa se ei oletuksena enää olekkaan päällä.
Nyt voit surffailla rauhassa ja unohtaa kokonaan sen palomuurisi hälyt, kyllä F-securen Virustentorjunta -ja palomuuri hoitelee taustalla hommansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302255
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261968Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121509Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121347Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 951066
- 17987
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115752