Onko jotkut vakiomitat, mitä kannattaa käyttää kun lähettää käsikirjoituksen kustantajalle luettavaksi? Monessa paikassa on mainittu riviväli 1,5 ja kohtuulliset marginaalit. Mikähän on tuo "kohtuulliset marginaalit"? Olen käyttänyt fonttia arial 12.
Käsikirjoituksen
ulkoiset mitat?
3311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
silmä väsyy pian. Käytä mieluummin 'sheriff'-fontteja: Times New Roman, Courier, Garamond jne.
2-3 cm molemmin puolin tekstiä usein riittää. Monet vaativat kakkosrivinvälin, että mahtuu kirjoittamaan kommentteja kunnolla. Tietysti printtaat vain yhdelle puolelle paperia. Joka sivu numeroitu, ja nimesi ja kirjoitelmasi nimi joka sivulla. Sinun nimesi ja osoitteesi ja kirjoituksesi nimi etusivulla. Joka luku alkaa noin puolivälistä arkkia.
Vaatimukset vaihtelevat.
http://robustos.fi/kirjailijaksi.htm
Erittäin hyvät ohjeet, kiitos teille molemmille!
Ikävä kyllä mulle kävi niin, että sain ekan kirjani valmiiksi eilen, ja sitten vasta luin siitä proosakilpailusta, enkä enää ehdi siihen mukaan.
Noh, jonnekinhan tämän kait lähetän jossain vaiheessa.