Millä kielellä keskustellaan hyvien tapojen mukaan, jos seurassa on esimerkiksi 4 henkilöä joista kolme on suomenruotsalaista ja yksi joka ei ymmärrä ruotsinkieltä? Ja ei sen takia kykene osallistumaan seurusteluun.
Millä kielellä?
UmpiSuomalainen
71052
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Silloin luonnollisesti puhutaan suomea, tai vaikka englantia, sitähän nyt pakko jokaisen on jonkin verran osattava. ;)
Puhuminen porukassa kielellä, jota kaikki eivät ymmärrä on erittäin epäkohteliasta. Yllättävää, kuinka monet tyylitietoisetkin sortuvat niin alkeelliseen käytösvirheeseen.
Jos seurue haluaa, että kaikki osallistuvat keskusteluun, silloin käytetään sitä kieltä, mikä on kaikille yhteinen - mikä se nyt sitten kulloinkin onkin.
Useimmat meistä ovat opetelleet koulussa ruotsia - ainakin "vanhan koulun" ihmiset ja maailman puhutuin kielihän on "broken English". Harvemmin käy, että näillä ei pärjäisi.
Olen naimisissa suomenruotsalaisen kanssa. Hän on täydellisen kaksikielinen; keskenämme puhumme Suomea. Hänen vanhempiensa suomi on ok, mutta siitä kuulee ettei se ole heidän äidinkielensä. Minun ruotsini on ruostunutta koulutasoa, en ole sitä 20 vuoteen tarvinnut. Ymmärrän aika paljon mutta en puhu.
Kun tapaamme mieheni vanhempia, hänen vanhempansa puhuvat minulle suomea, ja jos he puhuvat pojalleen asiaa joka koskee meitä molempia, ja minäkin olen siinä aivan saman pöydän ääressä, he puhuvat suomea. Mutta jos esim. puuhaan keittiössä, he puhuvat pojalleen välittömästi ruotsia. Samaten jos olemme ikäänkuin "jakautuneet" eli toinen vanhemmista juttelee minun kanssani ja toinen poikansa kanssa, niin silloinkin he puhuvat keskenään ruotsia, vaikka siinä olisinkin.
Koko homma sujuu täysin joustavasti omalla painollaan, ilman mitään miettimistä. Tehdään kuten kaikille mukavinta on.
Kuvailemassasi tapauksessa puhuttaisiin suomea, ja osa seurueesta myös ruotsia keskenään (jos mietit ryhmässä tapahtuvaa keskustelua, niin eihän se koskaan mene niin että kaikki ryhmän jäsenet seuraavat yhtä ja samaa keskustelua koko ajan, ja osallistuvat siihen. Jopa neljän hengen ryhmässä on koko ajan meneillään pieniä sivukeskusteluja).
Suomenruotsalaisten suomen kielen osaamisessa on eroja rannikkoseudun eri osissa. Se, mikä pätee pk-seudulla, ei välttämättä päde Vaasan tienoilla tai Lounaissaaristossa. Ahvenanmaa on sitten tietysti oma lukunsa.
Olen suomenkielinen suomalainen. Pystyn keskustelemaan kohtalaisesti ruotsin kielellä, sitä 8 luokkaa/vuotta koulussa opiskelleena. Silti juuri kuvailemasi käytäntö toimi hienosti mm. eräässä taannoisessa työpaikassani (pääkaupunkiseudulla), jossa oli noin puolet ruotsin- ja puolet suomenkielisiä. Ruotsinkieliset puhuivat keskenään ruotsia, mutta vaihtoivat kielen herkkäkorvaisesti suomeksi heti, jos asia koski myös jotakuta kuuloetäisyydellä olevaa suomenkielistä. Minun ei tarvinnut vaivautua solkkaamaan ruotsiani, koska nuo ruotsinkieliset työkaverini joka tapauksessa osasivat suomea paremmin kuin minä ruotsia.
Ainakaan minä en voi väittää, että tuon työpaikan ilmapiirissä olisi ollut pientäkään kielisodan merkkiä. Nuo fiksut ja korrektit ruotsinkieliset esimieheni ja työkaverini opettivat minulle suvaitsevaisuudesta paljon!
ole selvinnyt, mikä sinulla on ollut varsinaisena ongelmana. Onko kyse autenttisesta tilanteesta? Onko se tapahtunut sinulle? Mitä kieltä siinä puhuttiin?
Tiedän vain, että suomenruotsalaiset välittömästi vaihtavat suomeksi, jos kuuloetäisyydellä on yksikin suomenkielinen - ymmärsipä tämä ruotsia tai ei...
Miesystäväni on suomenruotsalainen ja olemme olleet yhdessä jo useamman vuoden, tilanteet ovat sellaisia, että hänen ystäviä kun on paikalla kieli vaihtuu välittömästi ruotsiin vaikka jokainen osaa myös suomea ja kaikki tietävät, että olen ainoa joka ei pysty osallistumaan enää keskusteluun kun puhekieleksi tulee ruotsinkieli. Joka kerran tunnen olevani aivan ulkopuolinen ja vaikka olen pyytänyt, että puhuttaisiin suomea, kun sitä kuitenkin jokainen osaa niin ei koskaan tapahdu.
Jos oletetaan että tää tapahtuu Suomessa, niin se riippuu henkilöiden kielitaidosta ja kuinka hyviä tuttuja ollaan.
Jos 4 ruotsinkielistä istuu pöydässä ja seuraan tulee yks umpisuomalainen niin ei sille tarvi alkaa suomea vääntämään.
Jos nää ruotsinkieliset on kutsunu suomenkielisen syömään ois kohteliasta edes yrittää puhua vähän suomea.
Mikäli kyseessä on työkollegat eikä osata toinen toistensa kieliä, niin sillon puhutaan esim englantia. Tai jos suomalainen osaa ruotsia, hän puhuu ruotsia.
Missään nimessä ei oo kohteliasta että ruotsinkieliset alkaa provosoivasti puhua vaan ruotsia varsinkin jos kyseessä on tärkee kollega joka on kutsuttu syömään, vaikka hän ei ruotsia osaiskaan. Kaikki osaa nykyään englantia.
Myöskään suomenkielisen ei oo kohteliasta alkaa vääntämään jotain:..."voe tokkiisa ku nyt aloitte ruottia puhumaan, mie en ymmärrä mittään..."
Jos tää tapahtuu Ruotsissa, niin luonnollisesti kaikki puhuu ruotsia, myös suomenkielinen.