Onko kellään tullut sientä suuhun mahanesteen nousemisen takia tai muita suu-oireita??? Mulla on jatkuvasti suussa jotain haavaumia, sientä ja muutenki helvetin kipee.. rankkaa tää elämä :/
SUUN ONGELMAT
refluksitautinen
8990
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mitä lääkettä olet ottanut sieneen
(=sammakseen?)?
Fungizone
limakalvot suusta ja kurkustasi.äkkiä hakemaan nexsiumia lääkäriltä ja sitten vatsaportin kiristysleikkaukseen selvät oireet sulla.refluksitauti ja paha.
Onks sulla kaikki isot
suolistotaudit jo tutkailtu?
aftoja tulee ainakn jossakin
suolistotaudissa paljon.
Suolistoa ei ole tutkailtu, mut ärtyvä suoli ilmeisesti on. mut siis mikä vois aiheuttaa tällasii oireita???
Haavaumille altistaa refluksitaudin lisäksi vatsan heikko kunto, joka voi johtua vaikkapa hoitamattomasta keliakiasta. Lisäksi kuiva suu (ja yleensä myös kuivat silmät) altistaa suun haavaumille.
Sienistä en tiedä, mutta suun haavaumia ovat minulla ehkäisseet tietyt miedot hammastahnat, jotka eivät sisällä sodiumlauryylisulfaattia. Sen välttäminen on aivan ehdotonta. Kokeile seuraavia: Sensodyne Pro-Emalj tai Meridol, jota saa nykyään Suomestakin joistain apteekeista, muualla Euroopassa myös marketeista. Nämä ovat parempia kuin suomalainen Salutem tms. Toivottavasti auttaa.
En yhdistä aftoja reluksiin vaan muihin suolistojuttuihin. Tässä nämä ekat, mitä aftojen syyksi arvellaan (lainaus wikipedia):
Ne saattavat johtua kehon autoimmuunireaktiosta, mikä tarkoittaa sitä, että elimistön omat solut hyökkäävät suun pintakudoksen soluja vastaan.
Seuraavilla tekijöillä on arveltu olevan osuutta aftojen synnyssä:
Raudan tai vitamiinien puute (koskien erityisesti B12- tai C-vitamiinia)
Ruuansulatuselimistön sairaus kuten Crohnin tauti tai haavainen paksusuolentulehdus (= Colitis ulcerosa)
Keliakia
Hormonaaliset syyt; monet naiset saavat aftoja kuukautisten aikaan
Stressi
Tietynlaiset ruoat tai juomat
Hammastahnat, jotka sisältävät natriumlauryylisulfaattia
Aftojen hoitoon löyty myöskin yksityiskohtaista
infoa esim wikipediasta mutta nämä keinot varmaankin ovat jo tuttuja?
Kertoisitko enemmän esim.
mitä lääkitystä (ilmeisestikin happosalpaajaa?) käytät ja kelle
lääkäreille (yleis/hammas/gastro/kurkku??)
olet suutasi näyttänyt ja mitä he ovat
sanoneet. kuinka kauan sinullaon ollut
näitä oireita?