alhainen verenpaine lääkkeestä

huimaaja

minulla oli 80 mg telmisartanumia sisältävää lääkettä korkeaan verenpaineeseen. se laskettiin 40 mg, koska minulla laski yllättäin paineet todella alhaiseksi ja tuli rintakipuja yöllä mm. Nyt yhä paineet ovat keskipäivällä 95/65 ja on huono olo vieläkin. illalla paineet kohoavat ja myös sitten kun on ollut esim stressitilanteessa ja mittaa paineet sen jälkeen ( 135/89), nyt minua häritsee jotenkin, miksi se heittelee näin. onko jollakin tietoa, voiko tuota tablettia ottaa esim 20 mg aamulla ja iltapäivällä toiset 20 mg? olen todella väsynyt ja masentunutkin, mikä ei ole luonteelleni tyypillistä.kaiken huippuna lääkärini ei älynnyt että verenpaineeni voi olla liian alhainen kotona vaan lähetti minut rintakipujen vuoksi ekg:en ja verensokerit tarkistettiin.siellä verenpaine oli 130/89 kun mittasivat paineet ( tosin olin juonut kahvia ja juossut lääkärille kiireessä...oman ehdotukseni ja kotimittaus listan vuoksi suostuivat vihdoinkin alentamaan lääkemäärää.olisin onnellinen, jos joku neuvoisi minua!

2

1130

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkittu kilpirauhanen?

      Häiriöt kilpirauhasen toiminnassa voivat vaikuttaa myös verenpaineeseen. Kannattaa vaikka googlettaa Kilpirauhasfoorumi, saat lisää tietoa sieltä.

    • heittelee

      ja pyörryttää.Siis uusi lääke tai uusi sairaus jne.
      En tunne mainitsemaasi lääkeainetta,mutta kokemusta on lääkkeiden "jengaamisesta" sopiviksi, että toimivat sekä sydänsairauteeni, että aiemmin normaaliiin paineeseeni.

      Ihan hyväja normaalia, että otettiin EKG ja muita rutiineja. "Juokseminen" tuskin parantaa tilannetta ennen mittausta.

      Neuvoisin,jos osaisin, mutta toivon, että pian pääset tasapainoon. Lääkkeiden vaikutus tasaavasti ei ole aina huippunopeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe