löysää on ollut jo kuukausia, oikeastaan mikään ruoka ei sovi,
Kävin kyllä verikokeissa, niissä ei poikkeavaa. Nyt on tullut mukaan huimaus, toisinaan tuntuu kuin maa vetää puoleensa. Päivisin väsyttää, nukkua ei voi. Joskus aamulla herättyäni olen täysin väsynyt. Lihakset ovat kipeät.
Ostin apteekista Imodium 2mg ripulioireiden hoitoon, ei auta .
Osaisiko joku , ehkä omista kokemuksistaan, sanoa, mikä voisi olla syynä. Olisiko ärtynyt paksusuoli , aiheuttaako se ko oireita ?
muutama kuukausi
7
432
Vastaukset
- testi?
Testatiinko keliakian mahdollisuus? Verikoe.
Vaadi lisää tutkimuksia. ollu vuodesta 2004 ripulia. Ei saanu oikein mistään apua. Olen käyny antioksidanttiklinikalla. Mittaavat mitä ravintoaineita puuttuu. (poistatin myös amalgaamit) Kaarlo Jaakkola sanoi imodiumista, et jos on joku vaiva,(en saanu selvää mikä) niin ei sit auta. On kyllä aika kallista touhua. Mut minun oli pakko. Olin ennen teetättnyt kaikki tutkimukset. Tähystykset, ultrat, kapseliendoskopia ym. Kannattaa kaikki tutkituttaa.
- antidioksidanttklinikkaa...
En suosittele antidioksidanttiklinikoita... Pelkästään sen takia että liian kallista touhua ja koko homma vaikutti mielestäni rahastukselta...
Suosittelen kuitenkin parempaa paneutumista ruokavalioon, maitohappobakteereihin, kuituvalmisteisiin jne. Eli ruoka se on suurin ongelmien lähde ja sillä niitä voi saada myös vähemmäksi... Kyse ei tietysti ole pelkästään ruoasta, mutta sen avulla voit saada vatsasi rauhallisemmaksi.
Tutustu myös muihin eri vatsatuteihin mm. Chronin tautiin, Keliakiaan, Refluksitautiin, Laktoosi-intolenrassiin, koska kaikki nämä vatsaongelmat liittyvät ainakin jossakin määrin toisiinsa ja samat ruoka-aineet yleensä sopivat hieman "kaikille", mutta paljon on myös eroavaisuuksia ja yksilöllisiä eroja eri ihmisten välillä. Siltikin paras suunta aloittaa omien ongelmien tutkiminen on etsiä tietoa edellä mainituista ongelmista... vaikka sitten lääkärissä olisikin suljettu kyseiset vaivat pois. Se ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa että omiin ongelmiin voisi löytää apua noista ongelmista... antidioksidanttklinikkaa... kirjoitti:
En suosittele antidioksidanttiklinikoita... Pelkästään sen takia että liian kallista touhua ja koko homma vaikutti mielestäni rahastukselta...
Suosittelen kuitenkin parempaa paneutumista ruokavalioon, maitohappobakteereihin, kuituvalmisteisiin jne. Eli ruoka se on suurin ongelmien lähde ja sillä niitä voi saada myös vähemmäksi... Kyse ei tietysti ole pelkästään ruoasta, mutta sen avulla voit saada vatsasi rauhallisemmaksi.
Tutustu myös muihin eri vatsatuteihin mm. Chronin tautiin, Keliakiaan, Refluksitautiin, Laktoosi-intolenrassiin, koska kaikki nämä vatsaongelmat liittyvät ainakin jossakin määrin toisiinsa ja samat ruoka-aineet yleensä sopivat hieman "kaikille", mutta paljon on myös eroavaisuuksia ja yksilöllisiä eroja eri ihmisten välillä. Siltikin paras suunta aloittaa omien ongelmien tutkiminen on etsiä tietoa edellä mainituista ongelmista... vaikka sitten lääkärissä olisikin suljettu kyseiset vaivat pois. Se ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa että omiin ongelmiin voisi löytää apua noista ongelmista...tulee maitohappobakteereista pahempi ripuli ja kuituja syön tosi paljon. Olen tutkinut kyseiset taudit ja tutkittu on nuita tauteja oikein perin pohjaisesti. Minulla oli omassa hampaassa reikä, josta oli päässyt amalgaamipaikka vuotamaan. (Biohammaslääkäri kertoi) Minusta ei ole rahastusta. Siellä tutkitaan kaikki puutokset. Sellaisetkin mitä ei muualla tutkita. Minulla oli puutoksia ja esim. kuparia liikaa, jota on amalgaamipaikassa. Kaikki laktoosit, kelialkiat on tutkittu. Olen kokeillut jos olisin maidon proiteinille allerginen. Mikään niistä ei ole auttanut. Nyt on kuitenkin elämä kääntynyt parempaan suuntaan. On ruvennut elohopeat lähtemään elimistöstä. Vielä tässä vähän aikaa sitten maistui sille amalgaamille suussa. Nyt harvemmin.
- viittaisivat johonkin muuhu...
Ärtynyt paksusuoli on periaatteessa yleisnimitys niille vatsavaivoille joihin ei ole mitään selitystä... jos ongelmat ovat tulleet yhtäkkiä niin kyseessä lienee jokin tausta syy?
Huimaus ja väsymys viittaisi johonkin muuhun sairauteen?
Ruokavaliolla voi vähentää vatsaongelmia merkittävästi. Tosin ne ovat aina kovin yksilöllisiä ja jos mikään ruoka ei tunnu sopivan niin se on sitten hankalampaa.
Onkohan tähystykset tehty?
Lääkärit eivät suhtaudu kovin vakavasti vatsavaivoihin, mutta tuo väsymys ja huimauskohtaukset voidaan ottaa hieman vakavemmin jos kerrot niiden yhteydessä myös mahaongelmista. On sitten tietysti eri asia liittyvätkö nuo vaivat toisiinsa?
Kokeile yksinkertaistaa ruokavaliota ja sitten kokeile eri kuitujauheita mm. Lepicol, Agiocur jne. Kysy lisää luontaistuotekaupoista ja apteekeista. Kysy myös maitohappobakteereita ja kokeile niitä. Yksi valmiste on Idoform jota saa vain apteekeista, osta 100kpl rasia ja kokeile. Voit kokeilla myös muita valmisteita... Myös gefilus mehua saa kaupoista. Laimenna sitä veteen....- aloittaja,,,
Keliakia-testiä ei ole tehty.
Yllättäen tauti alkoi ja jatkuu yhä. Lactoseveniä söin, ei auttanut.
Gefilus-piimäkään ei vaikuttanut mitenkään.
Tähystyksiä ei ole tehty.
Huimaus on nyt häipynyt, saattoi johtua jumissa olevista hartioista/selästä.
Ainoa mahdollisuus nyt on kokeilla luontaistuotekaupan aineksia, jaa idoformi saa vain apteekista, sen ostan ja jotain muutakin vielä, lueskelen muita juttuja jos löytyis jotain apua. - uusi sivu, ole hyvä!
aloittaja,,, kirjoitti:
Keliakia-testiä ei ole tehty.
Yllättäen tauti alkoi ja jatkuu yhä. Lactoseveniä söin, ei auttanut.
Gefilus-piimäkään ei vaikuttanut mitenkään.
Tähystyksiä ei ole tehty.
Huimaus on nyt häipynyt, saattoi johtua jumissa olevista hartioista/selästä.
Ainoa mahdollisuus nyt on kokeilla luontaistuotekaupan aineksia, jaa idoformi saa vain apteekista, sen ostan ja jotain muutakin vielä, lueskelen muita juttuja jos löytyis jotain apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2844482Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1252471Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3252453Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1552351Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1932210Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a4831213Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii3851137Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki131048Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v38933- 92898