löysää on ollut jo kuukausia, oikeastaan mikään ruoka ei sovi,
Kävin kyllä verikokeissa, niissä ei poikkeavaa. Nyt on tullut mukaan huimaus, toisinaan tuntuu kuin maa vetää puoleensa. Päivisin väsyttää, nukkua ei voi. Joskus aamulla herättyäni olen täysin väsynyt. Lihakset ovat kipeät.
Ostin apteekista Imodium 2mg ripulioireiden hoitoon, ei auta .
Osaisiko joku , ehkä omista kokemuksistaan, sanoa, mikä voisi olla syynä. Olisiko ärtynyt paksusuoli , aiheuttaako se ko oireita ?
muutama kuukausi
7
428
Vastaukset
- testi?
Testatiinko keliakian mahdollisuus? Verikoe.
Vaadi lisää tutkimuksia. ollu vuodesta 2004 ripulia. Ei saanu oikein mistään apua. Olen käyny antioksidanttiklinikalla. Mittaavat mitä ravintoaineita puuttuu. (poistatin myös amalgaamit) Kaarlo Jaakkola sanoi imodiumista, et jos on joku vaiva,(en saanu selvää mikä) niin ei sit auta. On kyllä aika kallista touhua. Mut minun oli pakko. Olin ennen teetättnyt kaikki tutkimukset. Tähystykset, ultrat, kapseliendoskopia ym. Kannattaa kaikki tutkituttaa.
- antidioksidanttklinikkaa...
En suosittele antidioksidanttiklinikoita... Pelkästään sen takia että liian kallista touhua ja koko homma vaikutti mielestäni rahastukselta...
Suosittelen kuitenkin parempaa paneutumista ruokavalioon, maitohappobakteereihin, kuituvalmisteisiin jne. Eli ruoka se on suurin ongelmien lähde ja sillä niitä voi saada myös vähemmäksi... Kyse ei tietysti ole pelkästään ruoasta, mutta sen avulla voit saada vatsasi rauhallisemmaksi.
Tutustu myös muihin eri vatsatuteihin mm. Chronin tautiin, Keliakiaan, Refluksitautiin, Laktoosi-intolenrassiin, koska kaikki nämä vatsaongelmat liittyvät ainakin jossakin määrin toisiinsa ja samat ruoka-aineet yleensä sopivat hieman "kaikille", mutta paljon on myös eroavaisuuksia ja yksilöllisiä eroja eri ihmisten välillä. Siltikin paras suunta aloittaa omien ongelmien tutkiminen on etsiä tietoa edellä mainituista ongelmista... vaikka sitten lääkärissä olisikin suljettu kyseiset vaivat pois. Se ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa että omiin ongelmiin voisi löytää apua noista ongelmista... antidioksidanttklinikkaa... kirjoitti:
En suosittele antidioksidanttiklinikoita... Pelkästään sen takia että liian kallista touhua ja koko homma vaikutti mielestäni rahastukselta...
Suosittelen kuitenkin parempaa paneutumista ruokavalioon, maitohappobakteereihin, kuituvalmisteisiin jne. Eli ruoka se on suurin ongelmien lähde ja sillä niitä voi saada myös vähemmäksi... Kyse ei tietysti ole pelkästään ruoasta, mutta sen avulla voit saada vatsasi rauhallisemmaksi.
Tutustu myös muihin eri vatsatuteihin mm. Chronin tautiin, Keliakiaan, Refluksitautiin, Laktoosi-intolenrassiin, koska kaikki nämä vatsaongelmat liittyvät ainakin jossakin määrin toisiinsa ja samat ruoka-aineet yleensä sopivat hieman "kaikille", mutta paljon on myös eroavaisuuksia ja yksilöllisiä eroja eri ihmisten välillä. Siltikin paras suunta aloittaa omien ongelmien tutkiminen on etsiä tietoa edellä mainituista ongelmista... vaikka sitten lääkärissä olisikin suljettu kyseiset vaivat pois. Se ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa että omiin ongelmiin voisi löytää apua noista ongelmista...tulee maitohappobakteereista pahempi ripuli ja kuituja syön tosi paljon. Olen tutkinut kyseiset taudit ja tutkittu on nuita tauteja oikein perin pohjaisesti. Minulla oli omassa hampaassa reikä, josta oli päässyt amalgaamipaikka vuotamaan. (Biohammaslääkäri kertoi) Minusta ei ole rahastusta. Siellä tutkitaan kaikki puutokset. Sellaisetkin mitä ei muualla tutkita. Minulla oli puutoksia ja esim. kuparia liikaa, jota on amalgaamipaikassa. Kaikki laktoosit, kelialkiat on tutkittu. Olen kokeillut jos olisin maidon proiteinille allerginen. Mikään niistä ei ole auttanut. Nyt on kuitenkin elämä kääntynyt parempaan suuntaan. On ruvennut elohopeat lähtemään elimistöstä. Vielä tässä vähän aikaa sitten maistui sille amalgaamille suussa. Nyt harvemmin.
- viittaisivat johonkin muuhu...
Ärtynyt paksusuoli on periaatteessa yleisnimitys niille vatsavaivoille joihin ei ole mitään selitystä... jos ongelmat ovat tulleet yhtäkkiä niin kyseessä lienee jokin tausta syy?
Huimaus ja väsymys viittaisi johonkin muuhun sairauteen?
Ruokavaliolla voi vähentää vatsaongelmia merkittävästi. Tosin ne ovat aina kovin yksilöllisiä ja jos mikään ruoka ei tunnu sopivan niin se on sitten hankalampaa.
Onkohan tähystykset tehty?
Lääkärit eivät suhtaudu kovin vakavasti vatsavaivoihin, mutta tuo väsymys ja huimauskohtaukset voidaan ottaa hieman vakavemmin jos kerrot niiden yhteydessä myös mahaongelmista. On sitten tietysti eri asia liittyvätkö nuo vaivat toisiinsa?
Kokeile yksinkertaistaa ruokavaliota ja sitten kokeile eri kuitujauheita mm. Lepicol, Agiocur jne. Kysy lisää luontaistuotekaupoista ja apteekeista. Kysy myös maitohappobakteereita ja kokeile niitä. Yksi valmiste on Idoform jota saa vain apteekeista, osta 100kpl rasia ja kokeile. Voit kokeilla myös muita valmisteita... Myös gefilus mehua saa kaupoista. Laimenna sitä veteen....- aloittaja,,,
Keliakia-testiä ei ole tehty.
Yllättäen tauti alkoi ja jatkuu yhä. Lactoseveniä söin, ei auttanut.
Gefilus-piimäkään ei vaikuttanut mitenkään.
Tähystyksiä ei ole tehty.
Huimaus on nyt häipynyt, saattoi johtua jumissa olevista hartioista/selästä.
Ainoa mahdollisuus nyt on kokeilla luontaistuotekaupan aineksia, jaa idoformi saa vain apteekista, sen ostan ja jotain muutakin vielä, lueskelen muita juttuja jos löytyis jotain apua. - uusi sivu, ole hyvä!
aloittaja,,, kirjoitti:
Keliakia-testiä ei ole tehty.
Yllättäen tauti alkoi ja jatkuu yhä. Lactoseveniä söin, ei auttanut.
Gefilus-piimäkään ei vaikuttanut mitenkään.
Tähystyksiä ei ole tehty.
Huimaus on nyt häipynyt, saattoi johtua jumissa olevista hartioista/selästä.
Ainoa mahdollisuus nyt on kokeilla luontaistuotekaupan aineksia, jaa idoformi saa vain apteekista, sen ostan ja jotain muutakin vielä, lueskelen muita juttuja jos löytyis jotain apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2496438Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965986Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai215547Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214293Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433543Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233056Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2742497- 1382347