Mistään ei tahdo löytyä mäykyn kasvukäyrämalleja, joten kysyn teiltä (jos vaikka joku osaisi vastata):
Pentuni painaa nyt 11-viikoisena 2 740 grammaa. Oli luovutukseen asti kaikista pienin pennuista, mutta kun alkoi saada oikeaa ruokaa niin alkoi kasvaa kaikista nopeiten.
Voiko tästä päätellä mitään sen suhteen minkäkokoinen koirasta tulee? Vanhemmat ovat kääpiökokoisia, mutta iso- ja isoisovanhemmissa on isohkoja normaalikokoisia.
Minä tietenkin ylihuolehdin, kun pentu mielestäni syö laiskasti. Tosin Royal Caninin ruokamäärät ovat muidenkin mielestä hyvin ylimitoitettuja. Koira ei ole laiha (joskin kaukana lihavasta), ja on melkein kaksinkertaistanut kokonsa 3 viikossa.
Asiantuntijat! Pennun painosta kyssäri.
2
446
Vastaukset
- painonkehitys
meidän pkkmäykky-neiti painoi 13-viikkoisena 3100 g, 16-viikkoisena painoa oli 3900 g. nyt, täysikasvuisena painaa 4750 g. mjielestäni koirasi vaikuttaa ikäisekseen ihan hyvän painoiselta. muista, että terve koira, pentukaan, ei tapa itseään nälkään. joten, ethän opeta pennustasi ikuista nirsoilijaa turhalla "hermoilulla" ruokailun suhteen. yksi koiristamme oli pentuna alkuun meille tultuaan melko kranttu ruuan suhteen. kylmetin vain sydämeni, ja otin ruuan pois, jos ei sitä ollut syönyt 10 minuutin aikana. pian koiramme oppi, että on syötävä reippaasti, jollei halua olla nälissään seuraavaan ruokailu-kertaan asti. hyvää kevään jatkoa sinulle ja mäykyllesi.
- la.ra
Kovastihan se kasvaa, mutta ei siitä mitään jättikokoista tosiaan taida tulla, jos tuosta sinun esimerkistäsi johtopäätöksiä vetää. Hyvä niin.
Nirsoiluun taipuvainen tosiaan on, yrjölänpuuroa jauhelihan kanssa kun olen antanut niin senpä jälkeen ei nappulat maistu. Alkaa kyllä taas maistua kun on pari ruokaa jäänyt väliin tai puoleenväliin. Toisaalta on hyvä, ettei ole mikään hullu ahmatti tai älytön kerjääjä.
Oikein hyvää kevättä myös sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745408- 332951
- 402644
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin262013Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401992Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291829- 951802
- 1691701
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241438Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941230