Asiantuntijat! Pennun painosta kyssäri.

la.ra

Mistään ei tahdo löytyä mäykyn kasvukäyrämalleja, joten kysyn teiltä (jos vaikka joku osaisi vastata):

Pentuni painaa nyt 11-viikoisena 2 740 grammaa. Oli luovutukseen asti kaikista pienin pennuista, mutta kun alkoi saada oikeaa ruokaa niin alkoi kasvaa kaikista nopeiten.

Voiko tästä päätellä mitään sen suhteen minkäkokoinen koirasta tulee? Vanhemmat ovat kääpiökokoisia, mutta iso- ja isoisovanhemmissa on isohkoja normaalikokoisia.

Minä tietenkin ylihuolehdin, kun pentu mielestäni syö laiskasti. Tosin Royal Caninin ruokamäärät ovat muidenkin mielestä hyvin ylimitoitettuja. Koira ei ole laiha (joskin kaukana lihavasta), ja on melkein kaksinkertaistanut kokonsa 3 viikossa.

2

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • painonkehitys

      meidän pkkmäykky-neiti painoi 13-viikkoisena 3100 g, 16-viikkoisena painoa oli 3900 g. nyt, täysikasvuisena painaa 4750 g. mjielestäni koirasi vaikuttaa ikäisekseen ihan hyvän painoiselta. muista, että terve koira, pentukaan, ei tapa itseään nälkään. joten, ethän opeta pennustasi ikuista nirsoilijaa turhalla "hermoilulla" ruokailun suhteen. yksi koiristamme oli pentuna alkuun meille tultuaan melko kranttu ruuan suhteen. kylmetin vain sydämeni, ja otin ruuan pois, jos ei sitä ollut syönyt 10 minuutin aikana. pian koiramme oppi, että on syötävä reippaasti, jollei halua olla nälissään seuraavaan ruokailu-kertaan asti. hyvää kevään jatkoa sinulle ja mäykyllesi.

      • la.ra

        Kovastihan se kasvaa, mutta ei siitä mitään jättikokoista tosiaan taida tulla, jos tuosta sinun esimerkistäsi johtopäätöksiä vetää. Hyvä niin.
        Nirsoiluun taipuvainen tosiaan on, yrjölänpuuroa jauhelihan kanssa kun olen antanut niin senpä jälkeen ei nappulat maistu. Alkaa kyllä taas maistua kun on pari ruokaa jäänyt väliin tai puoleenväliin. Toisaalta on hyvä, ettei ole mikään hullu ahmatti tai älytön kerjääjä.

        Oikein hyvää kevättä myös sinulle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      42
      1599
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1232
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1095
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1019
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      61
      1003
    Aihe