VANHA MARKKA VUODELTA 1866

minävainnn

paljonkohan voisi olla arvoa vuoden 1866 hopeamarkalla. siinä lukee "9841 kappaletta naulasta selwaa hopeata"

4

2674

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpäs...

      Rahallinen arvo riippuu paljon rahan kunnosta. Vuoden 1866 markka ei ole arvokkaimmasta päästä, mutta hyväkuntoinen olisi toki hieman arvokkaampi. Nettihuutokaupoista saa hyvin suuntaa-antavaa tietoa ko. kolikon rahallisesta arvosta.

      Tuo mainitsemasi teksti ilmentää rahan hopeapitoisuutta, ei kappalemäärää, kuten joku saattaisi nykyisin käsittää.

    • nyrkin ja hellan välissä

      Hinta lienee normaalikuntoisella n 10 euroa. www.huuto.net keräily suomalaiset markat

    • Sitä 1 mk on 3 päätyyppiä jossa pistereunan tiheys (88 tai 99 pistettä) ja tammenlehväryhmien reunojen muoto (pyöreä tai rosoinen)ja tietenkin sen jälkeen kunto ratkaisevat arvon. Harvinaisempi versio on 50 - 1200 € ja "normaalikuntoiset" ovat ikävä kyllä siitä halvemmasta päästä. Ne tavallisemmat versiot ovat "normaalikuntoisena" 5 - 20 € jotka kylläkin loistokuntoisena maksavat satasia, niitä on tosi harvassa.
      Terveiset.

    • Anonyymi

      Tarkkana kuitenkin myös näiden kanssa. Kolikosta on variaatio, jossa arvopuolella 87 helmeä ja vaakunapuolella 88 helmeä. Kolikon arvo on RRR, koska sitä ei ole missään luetteloissa. Tiedän kaksi, joista toinen on minun. Tuosta toisesta on kaverille tarjottu 500 Eur. Ei tietääkseni ole myynyt.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1356
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      526
    9. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      512
    Aihe