Verhojen kiinnitys

Olisi tarkoitus asentaa verhot HT veneeseen. ostin verhovaijeria joihin verhot tulevat. Onko kokemuksia millä vaijerit saisi järkevimmin kiinnitettyä veneen sisälle? Ei huvittaisi porata läpireikiä ruuveja varten.
55267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä sama tilanne oman ht-veneemme kanssa. Päädyimme käyttämään ns. takiaistarraa kiinnityksessä. Huono puoli tietysti se, ettei verhoja pysty säätämään, mutta toisaalta verhot tulevat meille ihan vain yöpymispimennystä varten.

Äänestä
  • Yöpymistä varten kiinnitetään rättiä takiaistarralla ulkopuolelle.

    Ajon aikana näkyvyys menee huonoksi jos verhot ovat edessä.

    Äänestä

jos sopivan kiinnikkeen löytää, niin liimasilikoonikin voi riittää. muistelisin että eräässä veneessäni oli ainakin kiinnitetty ikkunan kehyksen ruuveihin. eli ruuvi auki ja kiinnikelenksu siihen ja ruuvi kiinni. en ole varma oliko ruuveja jouduttu vaihtamaan pidempiin.

Äänestä
  • Itse liimasin verhojen kiinnikkeet kuumaliimalla.Putsaa pinnat hyvin.Kuumaliima on nopea tapa kiinnittää listat yms.

    Äänestä

  • Rippe5 kirjoitti:

    Itse liimasin verhojen kiinnikkeet kuumaliimalla.Putsaa pinnat hyvin.Kuumaliima on nopea tapa kiinnittää listat yms.

    veneen sisäpuolella oleva materiaali pois,liimaa suoraan lasikuituun kiinni pieniä puupaloja ja siihen saa kiinni pidikkeet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kampamanaatti kirjoitti:

Olisi tarkoitus asentaa verhot HT veneeseen. ostin verhovaijeria joihin verhot tulevat. Onko kokemuksia millä vaijerit saisi järkevimmin kiinnitettyä veneen sisälle? Ei huvittaisi porata läpireikiä ruuveja varten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu