Mieliala

Pessimisteille syöpä uusii helpommin: optimistit selviytyvät.
Puheen aihe mitä mieltä väitteestä!:)
7463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

itse olen pessimisti eiputoa niin korkealta kun osaa varoa ennakkoon.Tarkoitan mikäli ajattelen syövän uusivan niinkuin lääkärikin uumoili niin ei ehkä ole niin hirvittävä isku,kun jos ajattelisin ettei uusi
niin voisi olla aika shokki.

Äänestä
  • pessimisti ja optimisti.

    Ei sairaus ole kokonaan ehkäistävissä olemalla varma ja iloinen.
    Sairaus on ollut/olee johtumatta siitä seisoisimmeppa päällämme tai ei.

    Stressi tietysti alentaa vastustuskykyä. Mikä osuus sillä sitten on?

    Äänestä

ja päättäväinen realismi auttaa, joidenkin mukaan. Optimistinen toiveajattelu - en tiedä, auttaako se. Ehkä.

Pessimismi on itse pahin rangaistuksensa, minusta. En kärsisi siitä 'sairaudesta' päivääkään. Mitä mieltä olisi raahustaa päivästä toiseen, odottaen sairautta, vain että voisi sitten sanoa: "Näin arvasinkin käyvän." Mitä mieltä moisessa?

Äänestä
  • niin usein kun optimisti,koska ottaa huomioon jo etukäteen sen huonommankin vaihtoehdon.Ajatellaanpa näin jos ajattelisi parantuneeni syövästä enkä antaisi tilaa edes ajatukselle sen uusimisesta niin eikö se olisi valtava isku mikäli uusisi?

    Äänestä

  • ei pety kirjoitti:

    niin usein kun optimisti,koska ottaa huomioon jo etukäteen sen huonommankin vaihtoehdon.Ajatellaanpa näin jos ajattelisi parantuneeni syövästä enkä antaisi tilaa edes ajatukselle sen uusimisesta niin eikö se olisi valtava isku mikäli uusisi?

    Kun varautuu aina pahimpaan, elämä on TÄYNNÄ PELKÄSTÄÄN ILOISIA YLLÄTYKSIÄ!

    Näin se minun kohdallani menee.

    Äänestä

  • LPolku kirjoitti:

    Kun varautuu aina pahimpaan, elämä on TÄYNNÄ PELKÄSTÄÄN ILOISIA YLLÄTYKSIÄ!

    Näin se minun kohdallani menee.

    Minä taas ajattelen, että jos odottaa hyvää tapahtuvaksi, se usein tapahtuukin. Muuten menee koko elämä kärsiessä.

    Mutta kukin taaplaa tyylillään. Ja hyvä niin. Toivon, että sinulla ei muuta olekaan kuin iloisia yllätyksiä:)

    Äänestä

väitteen tueksi? Luulisin että tällaiset väitteet ovat pelkkiä populistisia papanoita.

Pessimistin olisi varmasti vaikea opiskella tai 'tekeytyä' optimistiksi ja päinvastoin. Sehän on eräänlainen perusasenne elämään ja olemiseen. Vähän sama kuin blondi päättäisi tahdonvoimalla alkaa kasvattaa tummia hiuksia. No okei, kyllähän tahdonvoimalla saa jotain somaattistakin aikaan, mutta rajansa silläkin.

Itse kuulun optimisteihin, mutta minulle on lähinnä yhdentekevää miten se vaikuttaa itse sairauteeni. Tuskinpa mitenkään. Elämänlaatuun se varmasti vaikuttaa positiivisesti, onhan paljon kivempaa elää ja olla kun pääkopassa asuu mörköjen sijaan aurinko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja syövästä toipumimen kirjoitti:

Pessimisteille syöpä uusii helpommin: optimistit selviytyvät.
Puheen aihe mitä mieltä väitteestä!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu