Edelle meni vain kaksi autoa: M3 ja C-AMG. Lexus F oli sitten neljäs.
http://www.roadandtrack.com/article.asp?section_id=31&article_id=6696
http://www.roadandtrack.com/article.asp?section_id=31&article_id=6696
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
pärjäsi..Tietäähän sen nyt, tollanen varjomersu...
poistunutta vanhaa mallia kolmeen uutuuteen...
voitto olisi tullut,täällä olisi hehkutettu miten jo tuotannosta poistunut malli päihitti uudemmat :D
Fiksua.
että Audi saa sinut ejakuloimaan.
...tuossa vertailussa olisi sitten pitänyt olla? Selityksiä näyttää kyllä löytyvän, kun ei testeissä pärjätä...loooooooool
Olisi pitänyt olla Audi? Eikö vertailulla ole mitään merkitystä jos siinä ei ole Audia?
Sama kuin olisi verrattu vanhoja e46 M3 ja C55 AMG-malleja uutta IS-F:ää vastaan, fiksua...
Uudesta B8-sarjasta ei ole vielä RS-mallia.
..tällöin enää järkeä verrata tulevaa B8 RS4 vanhempiin Bmw&MB&Lexus IS-F:n koska nää on jo ylivanhoja laitteita?
ne ovat vielä silloin myynnissä.
B7 RS4:n valmistus on jo loppunut.
...on vielä USA:ssa myynnissä. Uuden RS:n asema tulee olemaan sama Mersun ja BMW:n jäljessä.
Samalla ensi Lauantain lottonumerot kun kerran osaat ennustaa?
Vai veteletkö taas kerran mutulla.
Huomasitko, että vanha RS4 joka perustuu jo v.2000 esiteltyyn B7-malliin hävisi 2007 esitellylle ja 2008 myyntiin tulleelle upouudelle 4-oviselle M3 bemarille reilun pisteen.Onko tuo yksi piste se, minkä bemari on petrannut autonkehityksessä seitsemässä vuodessa?
Huh, huh...Onneksi ei ollut vertailussa tuoreempaa Audi-mallia.
Mutta kun audin malli ei ollut vuodelta 2000 vuodelta 2008. Kovasti audi mainosti pari vuotta sitten uutta A4:sta ja onhan toi paljon muuttunut vuoden 2001 mallista, parannuksia on tehty, eikä facelift todellakaan ollut mikään pieni facelift.
Audistit heti itkee kun ei audi voittanutkaan ja keksii selityksiä. Tää on tällaista, joskus pärjää, joskus ei, nyt oli taas se ei. Ehkä seuraavassa testissä toisin. Noi on vaan testejä ja pienen ihmisryhmän mielipiteitä.
Onhan se niin että Mersu ja Bmw on pykälän tai kaksi kovemmalla tasolla imagollisesti verrattuna Audiin, ja tätä audifanaatikot eivät oikein kestä.
Hyvä auto Audi kuitenkin on.
Enemmänhän tästä RS4:n vertailumenestyksestä "iloitsevat" Audin vihaajat...
"Onhan se niin että Mersu ja Bmw on pykälän tai kaksi kovemmalla tasolla imagollisesti verrattuna Audiin, ja tätä audifanaatikot eivät oikein kestä."
Niin missä maassa?
Saksassa AMS:n äänestyksessä voittavat Audit joka vuosi lähes kaikki luokat, kun lukijoilta kysytään luokkiensa parhaita autoja.Mistä muut tuossa on kysymys ellei Imagosta?
...kysymys VAG:n myyntimääristä. Audia äänestävät kaikki VW:lla ja Skodallakin ajavat.
Kyllä BMW ja MB ovat edelleen omaa luokkaansa, mitä imagoon tulee. Suomessa Volvokin menee arvostuksessa Audin ja kaikkien muidenkin edelle. Se on AUTO.
Varmaan suomessa kaikki Fordilla ajavat sitten äänestävät Volvoa.
:D
Miten sitten myös VW ja Skoda menestyvät tuossa AMS:n äänestyksessä jos kerran ko. autojen omistajat äänestävät Audia? Vai äänestävätkö BMW:n ja Mersun omistajat VW:tä ja Skodaa...
Audin takavedon puute pudottaa sen tuosta pykälää kovemmasta luokasta, se vetää sitä tuohon massa etuveto tuotteryhmään. Toinen on VAG yhtymä, joka politiikallaan antaa kuvan että Audi on hieman parempi VW. Kauppalehdessä oli juttua autojen statuksesta ja moni yrittäjä oli sitä mieltä että Audin vielä yrityskäytössä voi ostaa, mutta esim. BMW aiheuttaa jollain aloilla hallaa yrityskuvalle kun asiakkaat mieltävät että firmalla menee liian hyvin.
Kysyit missä maassa, esim jenkeissä Audia ei pidetä ns. premium -autoluokassa tämän VAG konserni on myös myöntänyt. En muista missä tosta oli juttua, oliskohan ollut Tuulilasin sivuilla uutisissa, jokunen kuukausi sitten. Ai niin mutta iso Amerikka onkin takapajula, joka ei ymmärrä autoilusta mitään ja markkina-alue on siellä aivan marginaali.
olemassa mitään VAG yhtymää tai konsernia.
Jos et edes tuota tiedä, niin miten muihinkaan "tietoihisi" pitäisi suhtautua.
Minäkin luin jostain pari viikkoa sitten, en kyllä muista mistä, että BMW:n ja Mercedeksen status on nollissa monessa Euroopan maassa...
Audihan muuten myy pirun hyvin jenkeissä.
Audin myynti jenkeissä pirun hyvä? Kansii ehkä ottaa ne rinkulat silmiltä pois. Esim. Bmw myy 3-4 kertaa enemmän.
Myynti maaliskuu 2008 usa
A6 ainoastaan 898 kpl
bmw 5-sarja myynti 3.667 kpl
E-mersu 3.309 kpl
A8 myynti 249 kpl
7-sarjan bemari 1.467 kpl
S-mersu 1.622 kpl
Linkkejä tässä:
http://www.autospies.com/news/March-2008-Luxury-Car-Sales-Winners-Losers-28250/
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=149292
Tuossa euroopan top 10 vuodelta 2007
http://motortorque.askaprice.com/articles/auto-0801/2007-top-ten-bestselling-cars-in-europe.asp
on jenkeissä massa-auto, Audi exklusiivinen erikoisuus autoista kiinnostuneille.
Tottakai voi sanoa, että Audi myy pirun hyvin jenkeissä jos se teki v.2007 kaikkien aikojen myyntiennätyksensä siellä. Sinunko mieliksi tässä pitäisi valehdella?
sit ole massa-auto jenkeissä jos tohon sun tekstiin on uskominen....
olla massa-auto, jos sitä myydään vähemmän kuin BMW:tä?
Ihan eri asia on taas se, että Audi merkkinä teki myyntiennätyksensä jenkeissä v.2007.
http://www.reuters.com/article/pressRelease/idUS140429 03-Jan-2008 PRN20080103
Tajuatko?
massa-auton kriteeri se Bemari on? Audi on massa-auto sitä myydään paljon enemmän kuin Maybachia.
Tajuatko?
Lopettaa, niin toinen aloittaa...Vai oletko sama tyyppi joka muuttaa taktiikkaa?
Ensin haukuttiin kun Audi myy vähemmän jenkeissä kuin BMW, no se myynnin vähäisyys tekee tietysti Audista harvinaisemman siellä, aika yksinkertaista oikeasti.Tajuatko?
Taitaa olla sulle liian vaikeaa...Valitettavasti.
Älä enään lintsaa yhtään äidinkielentuntia, tuskin isäsi ja äitisi haluaa sinun jäävän kirjoitustaidottoman vittuilijan tasolle.Tajuatko?
Irtoaako sinulta mitään järkevää? Testing...Tajuatko?
tos alempana on todella oikeessa kyllä Audi eli pirkka-mese on tosiaan massa auto eikä poikkea mitenkään edukseen muista saman hitaluokan autoista. Toi yks lapsi alenpana joka ei oikein tahdo ymmärtää tälläisträ tavallista tekstiä tuskin edes omistaa vielä ajokorttia, hokee vain että tajuatko. Kerroppas meikäläiselle mitä osaa et ton jätkän tekstistä ymmärtänyt niin minä kerron sen sinulle, tai kysy vaikka äidiltäsi herra TAJUATKO.
Ei mitään hajua mitä herra klo 21:05 tahtoo sanoa, saisinko uudestaan ja suomeksi kiitos.
oli suomea ainakin mä tajusin ja luultavasti 99% muistakin lukijoista. Jos sinä olet noin helvetin yksinkertainen on kait aivan sama millä kielellä tänne kirjoittaa et tajua kuitenkaan. Tiesitkö muuten että kaltaisellasi idiootilla ei ole mitään mahdollisuuksia saada ajokorttia, nimittäin kirjallisissa on paljon vaativampaa tekstiä kun toi mitä et ymmärtänyt..
Paviaani ei osaa edes kirjoittaa ja haukkuu muita tyhmiksi.Luuletko, että älykkyysosamääräsi nousee muita haukkumalla?
Yritäkö vielä nostaa sitä?
osaat kirjoittaa? Etkö tiedä että pisteen ja pilkun jälkeen tulee välilyönti. Haukut myös toista paviaaniksi eli luuletko aasina olevasi parempi. Heh heh
Arvostelit tuossa muiden kirjoituksia mutta etpä näytä itsekkään osaavan kirjoittaa. Pisteen ja pilkun jälkeen tulee aina välilyönti, pisti myös silmään sana "yritäkö" joka mielestäni kuuluu kirjoittaa: yritätkö. Eläinopin jätän sikseen....
tehtaan keskenäisen vertailun, toiseksi tuli Audi ja kolmas oli Audi. Onnea hienosta voitosta Audi, premium, laatua laatua.....
nukkumaan ja kahdeksaksi kouluun.
Voithan pyytää isiä jättämään sinut 100m päähän koulusta jos kerran häpeät sitä isin ruosterimeraa.
Niin on Tata (intialainen auto) "exklusiivinen erikoisuus" autoista kiinnostuneille varmaan Intian ulkopuolella. No kuitenkin, ihmeellisesti muuttui sun jutut kun ensin meuhkasit että Audi myy pirun hyvin usassa ja sitten kun laitoin faktat, niin se muuttuikin tuohon eksklusiivinen (kirjoitetaan muuten ilman x:ää)erikoisuus. Mikäs Audi sitten suomessa on, ei todellakaan mikään erikoisuus.
No jos ei oteta mitään erikoisautoja ja ajatellaan merkkien arvostusta, niin minun, sekä monien ystävieni käsitys on seuraavanlainen, näitä ns. premiumautoja on kahta ryhmää:
1. Mercedes ja BMW
2. Audi, Lexus, Volvo, Saab, Jaguar
Eli Mersu ja BMW on vähän pykällä korkeammalla kuin seuraavan ryhmän autot. Audia pidän kyllä parhaimpana tuosta toisesta ryhmästä, mutta siihen se valitettavasti vielä kuuluu, Jaguar hipoo tuota 1. ryhmää, status paljon kovempi kuin Audin, luotettavuus taas pudottaa sitä.
Niin ja tämä oli siis minun mielipiteeni ja vaikka kuinka vaahtoaisit kirjoittelullasi, niin se ei sitä muuta. Jos audi siirtyy etuvedosta joskus takavetoon, muuttaa se mielipidettäni ja nostaa audin merkkinä harkittavien joukkoon, siihen asti pysyn näissä kahdessa takavetoisessa saksalaismerkissä. Niin nelivetoa en muuten tarvitse & halua.
etuvetoinen auto kiihtyy paremmin kuin takavetoinen..oliskohan ollu kardaani kun syö tehoja lähdössä???
Tehokas etuvetoauto on painajainen, et ole tainut sellaista edes ajaa, koska muuten et täällä huutelisi tuollaisia, tiedätkö miksi? Tämän myös audi on huomannut koska kaikki isokoneiset / tehokkaimmat audit ovat quattroja.
Tosin jos autoilukokemus on vähäistä, niin tähän et vastausta tiedä.
Tosta kiihtyvyydestä en tiedä kun se jos auto menee 7 tai 7.4 s 0-100 ei ole merkitystä. Mutta miksi kaikki ns. maailman parhaat autot rollsista porscheen ovat aina olleet takavetoisia, lukuunottamatta muutamaa 4-vetomallia?
Etuveto on lähinnä vitsi ja sopii 1.6l kinneriin. Tosin siinäkin nykyaikainen takaveto olisi paljon parempi. Mutta lähetäpä viestiä vaikka Ferrarille, että kannattais alkaa tekemään etuvetona sitä kun se kiihtyy paremmin..heh heh..
http://fi.worldcarfans.com/9080508.003/seat-leon-voitti-btcc-kilpailun-dieselill
http://www.fiawtcc.com/
On ne etuvedot paskoja...
Heh, heh sulle...
Audi on melkein Premium :-)
Lue vaikka:
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Lexus-kuskit tyytyväisimpiä autoonsa/1135236308628
http://www.aamulehti.fi/teema/autot/jutut/84419.shtml
Saat käsitys siitä mikä on hyvä auto.
mulla on itellä Audi a4 1.8t vm.95, jossa mukavat 280heppaa ja helvetin mukava ajella korkeus ja jäykkyyssäädettavän alustan ansiosta ym herkut...mutta muistan vielä ajan, jolloin auto oli korkea kuin kuorma-auto ja ajettavuus myös sen mukainen..eli pointti on vaan se että kyllä etuvetoisesta suht tehokkaasta autosta saa takavetoisen lailla helvetin hyvän ajettavan.