RapuMies

rapu-apua?

Olen ihastunut..... ja ehkä vähän enemmänkin.... Rapumieheen. Hän on kertakaikkiaan valloittava persoona; kiltti, lempeä ja syvämietteinen olematta silti vähääkään tylsä. Vaikuttaa siltä että hänkin on kiinnostunut minusta koska pitää oma-aloitteisesti yhteyttä kanssani ja sanoo viihtyvänsä seurassani. Kuitenkin, jos ilmaisen suht' selkokielisesti pitäväni hänestä hän ei kommentoi mitenkään ja muuttaa nopeasti puheenaihetta. Hän ei reagoi juurikaan kohteliaisuuksiin (ansaittuihin) joita hänelle lausun ja välillä tuntuu että ne menevät kuuroille korville. Pitääkö Rapu kaivaa väkisin ulos kuorestaan vai houkutella? Pitääkö minun vain odottaa että mies tekee jonkin ratkaisun (jonka minäkin ymmärrän) vai onko hän jo käytännössä sen tehnyt kun ylipäätään on seurassani? Tulimerkkinä ja varsin mustavalkoisena persoonana itse olen tottunut suorempaan toimintaan. Kertokaapa, Rapumiehet millä teidät saa pyydykseen?

5

2325

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NeitsytNainen

      ei oman kokemukseni mukaan kannata yrittää "saada pyydykseen", ennemminkin sinä olet jo hänen pyydyksessään vaikket sitä ehkä huomaakaan :-)Itse olen samanlainen "mustavalkoinen" tyyppi ja myös aiemmin tottunut suorempaan toimintaan mutta nyt pari vuotta ravun kanssa räpiköityäni olen luovuttanut. Ei siten että en haluaisi olla hänen kanssaan vaan siten etten yritä muuttaa häntä ja iloitsen siitä, että hän omista oikutteluistani, joilla aiemmin yritin saada hänet tunnustamaan tunteensa, huolimatta "pitää" minusta. Olen oppinut, että se on jo hänelle paljon, jos hän myöntää pitävänsä minusta :-)

      Jos rapumiehesi pitää sinuun oma-aloitteisesti yhteyttä ja sanoo viihtyvänsä seurassasi on se oman kokemukseni mukaan hyvä merkki. Voi olla niin, että jos hän heti vannoisi sinulle tulisesti rakkauttaan, se laimenisi nopeasti. Jos hän etenee varoen, se on mielestäni merkki siitä, että hän on kiinnostunut sinusta oikeasti.

      Ja senkin olen vaistonnut, että vaikka rapumies ei tunnu reagoivan kehuihin ja tunteiden tunnustamiseen, hän kuitenkin tarvitsee näitä. Jatka siis samaan malliin, että hän oikeasti vakuuttuu sinun kiinnostuksestasi. Tiedän, tuntuu älyttömältä osoittaa itse kiinnostusta ja saada tuskin mitään vastakaikua mutta ainakin omassa tapauksessani se on kannattanut :-)

      • aloittaja

        Kiitos valaisevasta kirjoituksestasi. Vaikuttaa siltä että ihastukseni on todella "Rapumainen tyyppi" niin hyvässä kuin pahassa. Ja kyllä, kyllä; olen jo pahasti hänen pyydyksessään....... :-) En aio luovuttaa hänen suhteensa ja mihinkä minä tavoistani pääsen; aion jatkossakin kehua häntä kun siihen on aihetta, kannustaa häntä ja kertoa tunteistani niillä häntä kuitenkaan ahdistelematta. Ehkäpä tästä vielä tulee vuosisadan rakkaustarina...... Joka tapauksessa kiitos kannustavista sanoistasi.


    • Nimetön

      Olen rapunainen ja voisin sanoa tuosta ehkä sen verran (koska itse käyttäydyn joskus samalla tavoin miestä kohtaan) että ensinnäkin kohteliaisuuksia en osaa itse oikein ottaa vastaan, ehkä se on rapujen yleinen ongelma? Jos hän pitää oma-alotteisesti yhteyttä, hän on kiinnostunut, mutta ei ehkä uskalla vielä sitoutua enemmän jos vaihtaa puheenaihetta kun kerrot pitäväsi hänestä. Itselläni ollut ihan sama ongelma. Toisaalta en pidä yhteyttä / näe ihmistä kenen seurassa en halua olla. toivottavasti tästä oli apua:)

      • aloittaja

        Juu tuo tuntuu kyllä tutulta. Ja kyllä hän todella tuntuu innokkaalta pitämään yhteyttä minuun. Tuntuu vaan oudolta se kiintymys ilman mitään isompia tunteiden osoituksia! Mutta kai se sitten kuuluu asiaan.... Mitä enemmän tutustun muihin Rapuihin, sitä enemmän ymmärrän tuota kiehtovaa miestä...........


    • Striking-Fire

      Tuntuu olevan silläviisiin, että ymmärtääkseen rapua pitää itse olla rapu tai sitten paljon aikaa rapujen seurassa viettänyt. Eli tässä on kait myönnettävä, että olemme muille horoskooppimerkeille jotenkin vaikeaselkoisia otuksia. Itselleni rapujen käyttäytyminen on päivänselvää (itse sekä aurinko- että kuumerkiltä rapu ja rapu jo 3.:ssa polvessa), mutta en silti osaa sitä tyhjentävästi muille selittää.
      Henkilökohtaisesta kokemuksesta voin sen sanoa, että jos vastakkaisen sukupuolen edustaja osoittaa turhan intensiivisesti kiinnostustaan minua kohtaan, saan jonkinlaisen pakokauhureaktion. Eli allekirjoittaneen saa parhaiten kiinnostumaan kun ensin osoittaa pieniä kiinnostuksen merkkejä ja sitten alkaakin leikkiä vaikeastitavoiteltavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1355
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1229
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      77
      1193
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      239
      1133
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1016
    6. 63
      901
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      861
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      677
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      35
      675
    10. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      647
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      550
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      539
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      534
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      475
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    20. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    Aihe