RapuMies

rapu-apua?

Olen ihastunut..... ja ehkä vähän enemmänkin.... Rapumieheen. Hän on kertakaikkiaan valloittava persoona; kiltti, lempeä ja syvämietteinen olematta silti vähääkään tylsä. Vaikuttaa siltä että hänkin on kiinnostunut minusta koska pitää oma-aloitteisesti yhteyttä kanssani ja sanoo viihtyvänsä seurassani. Kuitenkin, jos ilmaisen suht' selkokielisesti pitäväni hänestä hän ei kommentoi mitenkään ja muuttaa nopeasti puheenaihetta. Hän ei reagoi juurikaan kohteliaisuuksiin (ansaittuihin) joita hänelle lausun ja välillä tuntuu että ne menevät kuuroille korville. Pitääkö Rapu kaivaa väkisin ulos kuorestaan vai houkutella? Pitääkö minun vain odottaa että mies tekee jonkin ratkaisun (jonka minäkin ymmärrän) vai onko hän jo käytännössä sen tehnyt kun ylipäätään on seurassani? Tulimerkkinä ja varsin mustavalkoisena persoonana itse olen tottunut suorempaan toimintaan. Kertokaapa, Rapumiehet millä teidät saa pyydykseen?

5

2199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NeitsytNainen

      ei oman kokemukseni mukaan kannata yrittää "saada pyydykseen", ennemminkin sinä olet jo hänen pyydyksessään vaikket sitä ehkä huomaakaan :-)Itse olen samanlainen "mustavalkoinen" tyyppi ja myös aiemmin tottunut suorempaan toimintaan mutta nyt pari vuotta ravun kanssa räpiköityäni olen luovuttanut. Ei siten että en haluaisi olla hänen kanssaan vaan siten etten yritä muuttaa häntä ja iloitsen siitä, että hän omista oikutteluistani, joilla aiemmin yritin saada hänet tunnustamaan tunteensa, huolimatta "pitää" minusta. Olen oppinut, että se on jo hänelle paljon, jos hän myöntää pitävänsä minusta :-)

      Jos rapumiehesi pitää sinuun oma-aloitteisesti yhteyttä ja sanoo viihtyvänsä seurassasi on se oman kokemukseni mukaan hyvä merkki. Voi olla niin, että jos hän heti vannoisi sinulle tulisesti rakkauttaan, se laimenisi nopeasti. Jos hän etenee varoen, se on mielestäni merkki siitä, että hän on kiinnostunut sinusta oikeasti.

      Ja senkin olen vaistonnut, että vaikka rapumies ei tunnu reagoivan kehuihin ja tunteiden tunnustamiseen, hän kuitenkin tarvitsee näitä. Jatka siis samaan malliin, että hän oikeasti vakuuttuu sinun kiinnostuksestasi. Tiedän, tuntuu älyttömältä osoittaa itse kiinnostusta ja saada tuskin mitään vastakaikua mutta ainakin omassa tapauksessani se on kannattanut :-)

      • aloittaja

        Kiitos valaisevasta kirjoituksestasi. Vaikuttaa siltä että ihastukseni on todella "Rapumainen tyyppi" niin hyvässä kuin pahassa. Ja kyllä, kyllä; olen jo pahasti hänen pyydyksessään....... :-) En aio luovuttaa hänen suhteensa ja mihinkä minä tavoistani pääsen; aion jatkossakin kehua häntä kun siihen on aihetta, kannustaa häntä ja kertoa tunteistani niillä häntä kuitenkaan ahdistelematta. Ehkäpä tästä vielä tulee vuosisadan rakkaustarina...... Joka tapauksessa kiitos kannustavista sanoistasi.


    • Nimetön

      Olen rapunainen ja voisin sanoa tuosta ehkä sen verran (koska itse käyttäydyn joskus samalla tavoin miestä kohtaan) että ensinnäkin kohteliaisuuksia en osaa itse oikein ottaa vastaan, ehkä se on rapujen yleinen ongelma? Jos hän pitää oma-alotteisesti yhteyttä, hän on kiinnostunut, mutta ei ehkä uskalla vielä sitoutua enemmän jos vaihtaa puheenaihetta kun kerrot pitäväsi hänestä. Itselläni ollut ihan sama ongelma. Toisaalta en pidä yhteyttä / näe ihmistä kenen seurassa en halua olla. toivottavasti tästä oli apua:)

      • aloittaja

        Juu tuo tuntuu kyllä tutulta. Ja kyllä hän todella tuntuu innokkaalta pitämään yhteyttä minuun. Tuntuu vaan oudolta se kiintymys ilman mitään isompia tunteiden osoituksia! Mutta kai se sitten kuuluu asiaan.... Mitä enemmän tutustun muihin Rapuihin, sitä enemmän ymmärrän tuota kiehtovaa miestä...........


    • Striking-Fire

      Tuntuu olevan silläviisiin, että ymmärtääkseen rapua pitää itse olla rapu tai sitten paljon aikaa rapujen seurassa viettänyt. Eli tässä on kait myönnettävä, että olemme muille horoskooppimerkeille jotenkin vaikeaselkoisia otuksia. Itselleni rapujen käyttäytyminen on päivänselvää (itse sekä aurinko- että kuumerkiltä rapu ja rapu jo 3.:ssa polvessa), mutta en silti osaa sitä tyhjentävästi muille selittää.
      Henkilökohtaisesta kokemuksesta voin sen sanoa, että jos vastakkaisen sukupuolen edustaja osoittaa turhan intensiivisesti kiinnostustaan minua kohtaan, saan jonkinlaisen pakokauhureaktion. Eli allekirjoittaneen saa parhaiten kiinnostumaan kun ensin osoittaa pieniä kiinnostuksen merkkejä ja sitten alkaakin leikkiä vaikeastitavoiteltavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2104
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      91
      1931
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1901
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1603
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1466
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1464
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1397
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1267
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1134
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1129
    Aihe