RapuMies

rapu-apua?

Olen ihastunut..... ja ehkä vähän enemmänkin.... Rapumieheen. Hän on kertakaikkiaan valloittava persoona; kiltti, lempeä ja syvämietteinen olematta silti vähääkään tylsä. Vaikuttaa siltä että hänkin on kiinnostunut minusta koska pitää oma-aloitteisesti yhteyttä kanssani ja sanoo viihtyvänsä seurassani. Kuitenkin, jos ilmaisen suht' selkokielisesti pitäväni hänestä hän ei kommentoi mitenkään ja muuttaa nopeasti puheenaihetta. Hän ei reagoi juurikaan kohteliaisuuksiin (ansaittuihin) joita hänelle lausun ja välillä tuntuu että ne menevät kuuroille korville. Pitääkö Rapu kaivaa väkisin ulos kuorestaan vai houkutella? Pitääkö minun vain odottaa että mies tekee jonkin ratkaisun (jonka minäkin ymmärrän) vai onko hän jo käytännössä sen tehnyt kun ylipäätään on seurassani? Tulimerkkinä ja varsin mustavalkoisena persoonana itse olen tottunut suorempaan toimintaan. Kertokaapa, Rapumiehet millä teidät saa pyydykseen?

5

2324

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NeitsytNainen

      ei oman kokemukseni mukaan kannata yrittää "saada pyydykseen", ennemminkin sinä olet jo hänen pyydyksessään vaikket sitä ehkä huomaakaan :-)Itse olen samanlainen "mustavalkoinen" tyyppi ja myös aiemmin tottunut suorempaan toimintaan mutta nyt pari vuotta ravun kanssa räpiköityäni olen luovuttanut. Ei siten että en haluaisi olla hänen kanssaan vaan siten etten yritä muuttaa häntä ja iloitsen siitä, että hän omista oikutteluistani, joilla aiemmin yritin saada hänet tunnustamaan tunteensa, huolimatta "pitää" minusta. Olen oppinut, että se on jo hänelle paljon, jos hän myöntää pitävänsä minusta :-)

      Jos rapumiehesi pitää sinuun oma-aloitteisesti yhteyttä ja sanoo viihtyvänsä seurassasi on se oman kokemukseni mukaan hyvä merkki. Voi olla niin, että jos hän heti vannoisi sinulle tulisesti rakkauttaan, se laimenisi nopeasti. Jos hän etenee varoen, se on mielestäni merkki siitä, että hän on kiinnostunut sinusta oikeasti.

      Ja senkin olen vaistonnut, että vaikka rapumies ei tunnu reagoivan kehuihin ja tunteiden tunnustamiseen, hän kuitenkin tarvitsee näitä. Jatka siis samaan malliin, että hän oikeasti vakuuttuu sinun kiinnostuksestasi. Tiedän, tuntuu älyttömältä osoittaa itse kiinnostusta ja saada tuskin mitään vastakaikua mutta ainakin omassa tapauksessani se on kannattanut :-)

      • aloittaja

        Kiitos valaisevasta kirjoituksestasi. Vaikuttaa siltä että ihastukseni on todella "Rapumainen tyyppi" niin hyvässä kuin pahassa. Ja kyllä, kyllä; olen jo pahasti hänen pyydyksessään....... :-) En aio luovuttaa hänen suhteensa ja mihinkä minä tavoistani pääsen; aion jatkossakin kehua häntä kun siihen on aihetta, kannustaa häntä ja kertoa tunteistani niillä häntä kuitenkaan ahdistelematta. Ehkäpä tästä vielä tulee vuosisadan rakkaustarina...... Joka tapauksessa kiitos kannustavista sanoistasi.


    • Nimetön

      Olen rapunainen ja voisin sanoa tuosta ehkä sen verran (koska itse käyttäydyn joskus samalla tavoin miestä kohtaan) että ensinnäkin kohteliaisuuksia en osaa itse oikein ottaa vastaan, ehkä se on rapujen yleinen ongelma? Jos hän pitää oma-alotteisesti yhteyttä, hän on kiinnostunut, mutta ei ehkä uskalla vielä sitoutua enemmän jos vaihtaa puheenaihetta kun kerrot pitäväsi hänestä. Itselläni ollut ihan sama ongelma. Toisaalta en pidä yhteyttä / näe ihmistä kenen seurassa en halua olla. toivottavasti tästä oli apua:)

      • aloittaja

        Juu tuo tuntuu kyllä tutulta. Ja kyllä hän todella tuntuu innokkaalta pitämään yhteyttä minuun. Tuntuu vaan oudolta se kiintymys ilman mitään isompia tunteiden osoituksia! Mutta kai se sitten kuuluu asiaan.... Mitä enemmän tutustun muihin Rapuihin, sitä enemmän ymmärrän tuota kiehtovaa miestä...........


    • Striking-Fire

      Tuntuu olevan silläviisiin, että ymmärtääkseen rapua pitää itse olla rapu tai sitten paljon aikaa rapujen seurassa viettänyt. Eli tässä on kait myönnettävä, että olemme muille horoskooppimerkeille jotenkin vaikeaselkoisia otuksia. Itselleni rapujen käyttäytyminen on päivänselvää (itse sekä aurinko- että kuumerkiltä rapu ja rapu jo 3.:ssa polvessa), mutta en silti osaa sitä tyhjentävästi muille selittää.
      Henkilökohtaisesta kokemuksesta voin sen sanoa, että jos vastakkaisen sukupuolen edustaja osoittaa turhan intensiivisesti kiinnostustaan minua kohtaan, saan jonkinlaisen pakokauhureaktion. Eli allekirjoittaneen saa parhaiten kiinnostumaan kun ensin osoittaa pieniä kiinnostuksen merkkejä ja sitten alkaakin leikkiä vaikeastitavoiteltavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      119
      1432
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      103
      869
    3. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      58
      763
    4. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      92
      754
    5. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      123
      746
    6. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      114
      726
    7. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      38
      684
    8. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      77
      590
    9. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      49
      550
    10. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      539
    Aihe