No niin, takatalvi iskee vielä! Pohjoisempana lumi- ja räntäsadetta luvattu, Helsingissäkin oli aamulla vain 3 astetta eli liukkauden vaara. Itsellä nastat alla ainakin -siis ainakin- kesäkuun alkuun asti, kenties ajan niillä läpi vuoden. Nasta turvaa yllätyksiltä ja antaa pelivaraa. Siis hyvät ihmiset: pitäkää nastarenkaat alla!
Pitäkää nastat!
Miss Nasta
8354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nastarenkaita ei pidä tosiaankaan suinpäin mennä vaihtamaan kitka- tai kesärenkaisiin. Minä olen lähdössä juhannusmatkalle pohjoiseen.
Mikäli Inarinjärvi on lähdön aattona vapautunut jääpeitteestään, niin vaihdan reissulle kesärenkaat. Mutta muussa tapauksessa vaihdan niihin vasta palattuani takaisin Helsinkiin.
Nykyaikaiset nastarenkaat ovat mukavia ajaa myös kesällä.
Muutaman vuoden sisällä ainakin pk-seudulla nastat laitetaan lisämaksulle, aivan kuten Norjassa ja pian Ruotsissakin. Eli ajakaa vielä kun maksutta voitte :)
Ja paskat! Liikenneministeri Anu Vehviläinenkin vakuutti että nastarenkaat säilyy jatkossakin.
Näin Norjan suurissa kaupungeissa:
- saa ajaa nastoilla, mutta siitä pitää maksaa 4 €/vrk, 50 €/kk tai 150 €/talvi
- vuorokauden lippuja voi ostaa automaatista. Pidemmät joko netistä tai kioskeista.
- 100 € sakko, jos jää kiinni nastoilla ajamisesta ilman suoritettua maksua
Nastojen osuus laski 80%:sta 20%:iin. Ilman laatu parani merkittävästi. Onnettomuudet eivät nousseet. Kuolonkolareiden määrä jopa laski! Nastoista ei ollut mitään hyötyä.
Sama systeemi heti Suomeenkin. Alkaen PK-seudulta.
Kunhan Ruotsi hoitaa homman kotiin, niin seuraamme perässä. Mistään mitään tietämätön-Vehviläinen lähtee pian kälppimään ja vaikkei lähtisikään, ei yksi ajotaidoton Liikenneministeri mahda Helsingin, Vantaan ja Espoon kaupunginhallituksille mitään :)
Ruotsissa Vägverket ja Tukholman ympäristöhallinto laativat koteihin 10 sivuisen valistuslehtisen joka lobbaa kansalaisia nastattomien käyttöön. Tuollainen tietopaketti Suomessakin jokaiseen ajoneuvotalouteen, kun ei kerran kansalaiset osaa omilla aivoillaan tajuta kuinka typerää pk-seudun meininki nykyisellään on.
Nykyään pärjää kesärenkaillakin missä vaan, kun esp-pitää auton hallinnassa.
Espi on, en ole ikinä kuullukaan?
Erinomaisen Suuren Pidon Illuusio.