Onko tuossa XM automaattivaihteistossa ollu vikoja, luin jostakin että eivät kestä... vai onko huhu puheita..
Kiinnostaa tuo 3.0v6 tai 2.1td, yhtään diesel versiota ei ole päässyt ajamaan, joten miten hyvin dieselin "kalinat" on saatu vaimennettua?
Kiinnostaa tuo 3.0v6 tai 2.1td, yhtään diesel versiota ei ole päässyt ajamaan, joten miten hyvin dieselin "kalinat" on saatu vaimennettua?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla on parikin XM:ää tosin 2 litraisia. Toisesta levisi laatikko 200 tkm:n kohdalla. Noissa vanhemmissa on vissiin joku bakeliittiosa siellä joka ei kestä näitä suomen ilmoja ja sitten se halkeaa ja sitten alkaa meneen muita osia kunnes kulku lopahtaa kokonaan.
en osaa sanoa, mutta Raahessa ajettiin 2,1tda:ta ja täytyy sanoa, että ero sen ja 3lta:n välillä on kuin yöllä ja päivällä. Sen mitä kolmilitrainen automaatti toimii hienostuneesti ja jouheasti, on diisseli kuin töksähtelevä työkone. Ehkä asiaan vaikutti vielä pallojen kovuus, mutta ei vakuuttanut. Joka tapauksessa ainakin tuon dieselin yhteydessä meno oli nykivää verrattuna isoon bensakoneeseen. No kaipa jostakin joutuu aina tinkimään: poltoainekuluista tai mukavuudesta.
Ainakin isommassa koneessa on ZF:n numeroa 20 oleva laatikko ja kyllä se muissa vehkeissä on kestänyt, tiedä sitten niistä puheista. Sellaisia arvioita on, että oikein huollettuna ja asiallisella ajolla loota kestää auton iän. Revittämällä kai saa kaikki paskaksi alle aikayksikön.