Sonera ei vastaa reklamaatioon

kauanko odottelen?

Tein kirjallisen reklamaation Soneralle yli kuukausi sitten eikä siihen ole vastattu. Laitoin sähköpostiakin jo asiasta että miksen saa vastausta eivätkä ole siihenkään vastanneet. Mitä tehdä? Oletteko te saaneet soneralta miten pian vastaukset reklamaatioihin?

4

689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukaisesti

      tuossa täyttyvät kohtuuttoman viivästyksen tuntomerkit, mikäli kirjoittaja kertoi siinä faktat. Viestintämarkkinalain mukaisen kohtuuttoman viivästyksen sattuessa asiakkaalle kuuluu ilman eri anomusta eli automaattisesti viestintämarkkinalain mukainen minimikorvaus. Mikäli asiakkaalla nykykäytännön mukaisesti ilmenee oikeus viestintämarkkinalain mukaiseen minimikorvaukseen, pidetään varsin yleisesti sitä merkkinä siitä, että asiakkaan muutkin vaatimukset ovat oikeutettuja eli kohtuullisia ja siten korvattavia. Se, mikä palveluntarjoajan mielestä tässä tapauksessa on kohtuullista, ei kuulu tähän, vaan kysymys siitä kuuluu lähimmän alioikeuden päätäntävaltaan, mutta asiakkaan ei tule siitä säikähtää, mikäli hänellä jo on oikeus viestintämarkkinalain mukaiseen minimikorvaukseen.

    • heti kun menee

      tekemään lähimpään sonera pisteeseen henkilökohtaisesti.

      • kuluttajaneuvoja sanoi että laita kirjattu kirje, koska sonera on sanonut ettei ole saanut reklamaatiokirjeitä. Kirjatussa kirjeessä näkee millon se noudettu. Minulla meni reilu 3 viikkoa kun sain puhelun soneralta ja täti soitti vaikeena kuin sonera myny sontaa ja väittivät viel muuta. Koitti viel et jatkasin soneran laajakaista asiakkaana, mutta ilmotin että irtisanotaan sopimus. Aika hyvin tehoo, kun kuluttaja viranomaisilla uhkaa.

        Onneksi hyvään aikaan pääsin irti, koska ei näyttäisi edes soneran omat sivut toimivan eli pitäsi maksulliseen asiakaspalveluun soittaa.


    • täti

      2 kk on jono reklamaation käsittelyyn! Faktaa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe