http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000034946564
Täällä on usiein mietitty miksi tuota tekstiä ei ole jukaistu. Yksi näkökohta jota on heitetty on se että kyse oli ko henkilön tekemästä julki-ripistä. Ja tuossa tilaisuudessa esille tulleet asiat käsitellään kunten rippisalaisuuteen kuuluu.
Uskoo ken haluaa. Itse en halua uskoa moiseen väiteeseen. Alustukset joita ko tilaisuuksissa on pidetty sen jälkeen eivät ole olleet sen kaltaisia että niihin olisi tälläistä salailua tarvinnut kohdentaa.
On erikoista se ettei avaointa keskustelua voida käydä siitä mitä tuo alustus piti sisällään. On myös erikoista se ettei ko vaatinut sen julkaisemista tai tehnyt mitään että niin olisi tapahtunut vastoin nykyisen johdon tahtoa.
Ellei ole mitään salattavaa tuo alustus pitäisi julkaista. Julkaisemattomuus osoitaa ettei olla valmiitä käymään avointa keskustelua. Ja toisaalta pelätään varmaan myös sitä että vl herätysliikeen sisällä aletaan käydä sitä keskustelua jota nyt käydään keskustelupalstojen kautta.
Eikö se olisi ihan oikein? Eivätkö vl luota siihen että oikea usko on niin ylivoimainen harhaopeihin nähden että se voitaa tuollaisessa keskustelussa?
Täällä on usiein mietitty miksi tuota tekstiä ei ole jukaistu. Yksi näkökohta jota on heitetty on se että kyse oli ko henkilön tekemästä julki-ripistä. Ja tuossa tilaisuudessa esille tulleet asiat käsitellään kunten rippisalaisuuteen kuuluu.
Uskoo ken haluaa. Itse en halua uskoa moiseen väiteeseen. Alustukset joita ko tilaisuuksissa on pidetty sen jälkeen eivät ole olleet sen kaltaisia että niihin olisi tälläistä salailua tarvinnut kohdentaa.
On erikoista se ettei avaointa keskustelua voida käydä siitä mitä tuo alustus piti sisällään. On myös erikoista se ettei ko vaatinut sen julkaisemista tai tehnyt mitään että niin olisi tapahtunut vastoin nykyisen johdon tahtoa.
Ellei ole mitään salattavaa tuo alustus pitäisi julkaista. Julkaisemattomuus osoitaa ettei olla valmiitä käymään avointa keskustelua. Ja toisaalta pelätään varmaan myös sitä että vl herätysliikeen sisällä aletaan käydä sitä keskustelua jota nyt käydään keskustelupalstojen kautta.
Eikö se olisi ihan oikein? Eivätkö vl luota siihen että oikea usko on niin ylivoimainen harhaopeihin nähden että se voitaa tuollaisessa keskustelussa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Täytyy sanoa, että mielenkiinnolla odotan, mitä lähitulevaisuudessa tapahtuu.
Ehkä ei tapahdu mitään? Mutta uskottavuutta ei minun silmissäni ainakaan tuollaisella salailulla saa.
Voisitko sinä tai joku muu lähettää sähköpostia srk.n nokkamiehille, jotta he tietäisivät, mistä täällä oikein puhutaan ja kirjoitetaan.
On hyvä heidän saada lukea. Kyllä he ainakin sähköpostinsa lukevat, vaikka eivät tätä palstaa lukisikaan.
Puheenjohtaja Olavi Voittonen
[email protected]
Pääsihteeri Aimo Hautamäki
[email protected]
tätä palstaa. Säännöllisesti.
SRK:n puheenjohtaja. Hän itse kertoi minulle, että hän toivoi että alustuksesta lähtisi "pallo liikkeelle". Hän nähtävästi halusi että vl-papit hoitavat porukan informoinnin eikä asiaa saateta julkisuuteen SRK:n julkaisujen välityksellä.
palloa vähän eteenpäin. Ja tehdä kuten yllä joku ehdottaa. Ja laitaa postia menemään :)
"SRK:n puheenjohtaja. Hän itse kertoi minulle, että hän toivoi että alustuksesta lähtisi "pallo liikkeelle". Hän nähtävästi halusi että vl-papit hoitavat porukan informoinnin eikä asiaa saateta julkisuuteen SRK:n julkaisujen välityksellä."
Tämä on täyttä epärehelisyyttä! Alusta lopuun asti. EI VÄÄRYYS salli koskaan tulla haudatuksi "elävältä".
On epärehellistä ja vääryydessä seisomista se että vääryys yritetään selvitää salassa ja piilossa. Totuus ja rehellisyys eivät sitä salli.
Jos väryyttä ei haluta korjata muutoin kuin siltä osin kuin se on salassa mahdollista. Jää paljon vielä korjaamatta.
Sillä ei ole mitään merkitystä onko oma joukko "hoidettu" vai ei. Vaan sillä on merkitystä että miski sinulla tai teillä muilla uloshoidetuilla ei ole arvoa sen vertaa että teidän kanssa lähdettäisiin käymään keskustelua totuudessa.
Tulee vain mieleen se että tuota keskustelua ei voida käydä koska ei omalta pulelta olla valmiita myöntämään ja nöyrymään sen edessä että väärin on tehty. (Varmaan molemminkin puolin)
Pelkäävätkö ne jotka eivät ole valmiita oikean parannukseen eli korjaamaan asioita myös niille jotka eivät tuossa joukossa kulje. Niin pelkäävätkö he teitä niin paljon että ennemmin juoksevat karkuun.
Tekeekö totuus niin kipeää että ennemmin seistään vääryydessä. Eikö se että seistäisiin totuudessa myös olisi se lähtökohta josta paraneminen alkaa.
Pelkääkö tuo "porukka" sitä että jos he joutuvatkin sinne kysyjän paikalle? Jos he joutuvatkin kysymään teiltä että kuinka onkaan sen armon laita?
Eikö ole helpompaa yritää vältää tuo kysyjän paikka kuin myöntää rehellisesti että on erehtynyt ja vikaan joutuut. Ilman Jumalan armoa ja Kristusta olemme kaikki pois poikenneita. Eksyneitä ja hukassa.
Se olisi. Olisihan se ihanaa jos voisi uskoa että tuossa joukossa matkaa tekemällä voisi pelastua. Sen sijaan että oikeasti nöyryisi siihen Kristuksen jalkojen juureen. Kyllä ihmisten edessä nöyryminen tuossa porukassa on siihen nähden vielä helppoa.
Se olisi. Olisihan se ihanaa jos voisi uskoa että tuossa joukossa matkaa tekemällä voisi pelastua. Sen sijaan että oikeasti nöyryisi siihen Kristuksen jalkojen juureen. Kyllä ihmisten edessä nöyryminen tuossa porukassa on siihen nähden vielä helppoa, kokemukella.
"Pelkäävätkö ne jotka eivät ole valmiita oikean parannukseen eli korjaamaan asioita myös niille jotka eivät tuossa joukossa kulje."
Olen joskus aikaa sitten keskustellut tällä palstalla parannuksenteosta, ja vl:ien kirjoituksista pääsi siihen käsitykseen, että anteeksipyyntö on tarkoitettu omien asioiden korjaamiseen, jotta anteeksipyytäjä itse pääsisi taivaaseen.
Eli anteeksipyyntö ei ole vl:ille sitä mitä "normaaliväestön" keskuudessa sillä tarkoitetaan: empaattista elettä sitä kohtaan, jota on tullut teoillaan ja sanoillaan loukanneeksi.
Hoitomiehet ovat kuulemma (tällä palstalla joku kertoi) pyydelleet toisiltaan tekosiaan anteeksi, eli vl-käsityksen mukainen anteeksipyyntö. Hirveän itsekästähän tuo on.
"Olen joskus aikaa sitten keskustellut tällä palstalla parannuksenteosta, ja vl:ien kirjoituksista pääsi siihen käsitykseen, että anteeksipyyntö on tarkoitettu omien asioiden korjaamiseen, jotta anteeksipyytäjä itse pääsisi taivaaseen."
Eikä vain itsekästä.
"Hoitomiehet ovat kuulemma (tällä palstalla joku kertoi) pyydelleet toisiltaan tekosiaan anteeksi, eli vl-käsityksen mukainen anteeksipyyntö. Hirveän itsekästähän tuo on."
Ei tämä ainakaan parannuksen tekemistä ole. Eikä osoita sitä Kristuken rakkautta niitä kohtaan joita vastaan olemme rikkoneet.
Jos joku puhutelisi epäuskoista (ymärtäkööt kukin miten haluaa) niin se että ihminen oikeasti nöyrtyisi tunnustamaan omat syntinsä myös niille joita vastaan on rikkonut.
Päin vastoin kuin se että väärin tehnyt ilmitaa saaneensa kaikki anteeksi nöyrymättä millään tavalla.
Tuollainen parannus osoitaa sellaista hegellistä ylpeyttä ettei sitä raamttu tunne.
terveellistä armon oppia VL-FOORUMILTA: "Myös epäuskoisia tulee rakastaa niin, että sovittaisiin heidän kanssaan, jos on tullut rikkomuksia heitä vastaan. Mutta se ei ole ns. autuuden ehto; usko tosin vaikuttaa ihmisessä halun pyytää anteeksi ja antaa anteeksi, mutta ihminen ei tule autuaaksi pyytämällä ja antamalla anteeksi, vaan uskomalla kokoviallisena Kristuksen sovitustyön kohdalleen. Kun kristitty uudessa kuuliaisuudessa kilvoittelee uskon salaisuutta puhtaassa omassatunnossa kantaen, Henki vaikuttaa hänessä sovinnollisen mielen, mutta liha sotii jatkuvasti Henkeä vastaan ja lankeemuksia tulee joka saralla - myös rakkauden ripin laiminlyömisen muodossa." (O.M.)
Ja mitä me tästä opimme ainakin sen että riitää kun laitaa sen omankin hitauden sinne synteihin ja uskoo senkin anteeksi. Sen jälkeen ei sitten olekaan mitään anteeksipyydettävää.
Ja aina kun omatunto muistuttelee siitä että pitäisi niitä asioita korjata niille epäuskoisille (ymmärtäkää niin kuin kohdaltanne parhaaksi taidatte) niin ei kai siinä kuin laitaa tuon hitauden taas sinne synteihin ja uskoo anteeksi.
Kyllä se omatunto joskus lakaa muistamasta ja muituttelemasta.
Ymmrän sen että olemme kokoviallisia aian ja joka hetki ja monestikkin hitaita. Muttas sitä minä en ymmärrä että kun vaikka saaraleena kertoi puhutelleensa hoitajiaan niin jos en väärin muista sai vastaukseksi ettei ole mitään puhuttavaa. Tai sitten se oli joku muu ulos hoidettu.
Ettei edes tuossa kohdassa kun ihminen käy koti niin ei edes siinä kohdassa tule mieleen että tästä se omatunto on muistutellut.