Kastemekosta?

Pitääkö

kastemekon olla valkoinen?

4

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuro

      meille ei ainakaan tule valkoista kastemekkoa, se on ennemminkin luonnonvalkoinen/vaalea beige...
      ei kukaan pakota hankkimaan juuri valkoista, ne vain melkein kaikki tuppaa kaupoissa olemaan juuri valkoisia eli itse tekemällä niin kuin me saa sellaisen kuin haluaa!!
      Se on lähinnä uskonnollisista syistä valkoinen koska se kuvastaa jotenkin puhtautta ja vastaavaa...

      • valkoinenvalkoinen

        Niin ja kastehan on mitä suurimmissa määrin uskonnollinen toimitus!

        (Kastepuku on valkea ja se kuvaa Kristuksen puhtautta ja syntien anteeksi saamista. Se kertoo siitä, että kasteen perusteella lapsi on puettu anteeksiantamukseen ja vanhurskauteen. Se kuvaa myös valkeudessa vaeltamista, Kristuksen läheisyyttä ja Jumalan pyhyyttä. Kastemekon ylipitkä helma muistuttaa, että armo on ihmistä suurempi. Gal. 3:26-27 ”Te kaikki olette Jumalan lapsia, kun uskotte Kristukseen Jeesukseen. Kaikki te, jotka olette Kristukseen kastettuja, olette pukeneet Kristuksen yllenne.”) www.evl.fi

        Mutta siis... luonnonvalkoinenkin mielestäni on (nimensämukaisesti) valkoinen, mutta, jos väri on enemmän beige, niin se on jo vähän niin ja näin... Aika monet "perintökastemekot" ovat väriltään sellaisia luonnonvalkoisia, sellaisesta kankaasta aikoinaan tehtyjäkin.


      • mapee

        onhan se ihan vähäpätöinen syy uskonnollisessa juhlassa, että jonkun asian perusta on vaan uskonnollinen...

        Valkoinen on kyllä aika laaja käsite. Sen sisään menee kivuttomasti kaikki melkein valkoinenkin kunhan ei ole värillinen.

        Ja se väri on todellakin symbolinen ja oleellinen koko kasteessa. Meillä pappi puhui yhden lapsen kasteessa nimenomana kastemekosta ja sen merkityksistä koska paikalal oli paljon lapsia ja kaikki istuivat aloillaan kuuntelemassa mielenkiintoista juttua..

        Näin kertoo seurakunnan sivut:" Kastepuku on valkea ja se kuvaa Kristuksen puhtautta ja syntien anteeksi saamista. Se kertoo siitä, että kasteen perusteella lapsi on puettu anteeksiantamukseen ja vanhurskauteen. Se kuvaa myös valkeudessa vaeltamista, Kristuksen läheisyyttä ja Jumalan pyhyyttä. Kastemekon ylipitkä helma muistuttaa, että armo on ihmistä suurempi. Gal. 3:26-27 ”Te kaikki olette Jumalan lapsia, kun uskotte Kristukseen Jeesukseen. Kaikki te, jotka olette Kristukseen kastettuja, olette pukeneet Kristuksen yllenne.”


    • meillä on

      mun vanha, 30v., kastemekko. Se on virkattu, marjapuuron värinen....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      19
      4689
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1702
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      287
      1566
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1524
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      245
      1395
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1150
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1130
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1099
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1033
    Aihe