Moi,
vinkkaa joku keskustahotelli Manhattanilta, jossa itse olet ollut ja jonka koit ok:ksi.
Tärkeimmät kriteerit ovat Manhattan-sijainti, rauhallinen ilmapiiri (ei älytöntä mekastusta hotellin sisällä, eikä ulkona), mukava sänky ja aamiainen huoneen hintaan.
Ei haittaa vaikka maksaisi n. 200 euroa yöltä.
Kiitos!
vinkkaa joku keskustahotelli Manhattanilta, jossa itse olet ollut ja jonka koit ok:ksi.
Tärkeimmät kriteerit ovat Manhattan-sijainti, rauhallinen ilmapiiri (ei älytöntä mekastusta hotellin sisällä, eikä ulkona), mukava sänky ja aamiainen huoneen hintaan.
Ei haittaa vaikka maksaisi n. 200 euroa yöltä.
Kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Red Roof Inn Manhattan (www.redroof.com) ja Four Points Chelsea http://www.starwoodhotels.com/fourpoints/property/overview/index.html?propertyID=1408, olen lisäksi muissakin hotelleissa, mutta nämä täyttävät kriteerisi parhaiten. Keskeisillä paikoilla, mutta rauhallisilla kaduilla. Vielä kun mailaa hotelliin etukäteen ja pyytää rauhallisen huoneen ylemmistä kerroksista, saa varmemmin hiljaisen huoneen.
Hotelliyön hinta riippuu paljon siitä milloin olet menossa, halvinta on tammmi-maaliskuussa (kylmää jaa tuulista) ja heinä-elokuussa (kuumaa ja hiostavaa). Jos varaat hotellit Yhdysvaltalaiselta sivustolta tai hotelleista suoraan, tulee listahintaan lisää n. 15% veroja, eurooppalaisisa ne on yleensä laskettu sisään hintaan.
Huomasin vielä, että kriteereissäsi oi aamiainenkin.
Red Roofissa on pieni aamiaishuone, jossa tarjotaan pahvilautasilta bageleista, muffinsseja, joitain hedelmiä, teetä, kahvia ja mehua. Four Points Chelseassa saa yhden aamiaiskupongin per yöpyminen (ei siis per yö).
Yleensä aamiainen ei kuulu hotellihuoneen hintaan Yhdysvalloissa ja parhaat aamiaiset ovat dinereissa ja kahviloissa.
Tämä on nyt niin keskustassa kuin olla voi, mutta kuitenkin rauhallisessa paikassa. Aivan Empire Staten vieressä, Macy näkyy ulko-ovelta jne. Viihdyimme tässä Art Deco-hotellissa. Huoneesta näköalat olivat kurjahkolle sisäpihalle, mutta vastaavasti oli hiljaista. Hotellissa on avara kattoterassi. Jenkkien "continental-breakfast" kuului hintaan. Ei leikkeleitä, eikä kalaa, vain yhtä lajia juustoa jne. Totuimme kuitenkin tähän pian. Aamiaishuoneet olivat viihtyisiä. -Olemme olleet myös Wellingtonissa. On makuasia kumpi on parempi. Siellä ei ole aamiaista. Kumpi tahansa kelpaisi meille uudestaan.
Hotel Roosevelt, sijainti mainio. Palvelu moitteetonta. Aamiainen oli paras "hotelliaamiainen" mitä meikäpoika on syönyt, kaikkea laidasta laitaan.