Geologiksi?

-lukiolainen-

Olen miettinyt jo pidemmän aikaa geologin uraa. Olen kiinnostunut mm. maantieteestä ja kemiasta (luen lisäksi pitkää matikkaa), mutta fysiikan olen jättänyt väliin. Rahkeet luultavasti riittäisivät, mutta itse aine ei voisi vähempää kiinnostaa.

Kysymykseni siis kuuluu pärjääkö geologian opiskelussa ilman lukion fysiikan oppimäärää? Olen ymmärtänyt että sitä tarvittaisiin nimenomaan geofysiikassa, mutta geologiassa se ei olisi välttämätöntä. Olenko oikeilla jäljillä?

Toinen kysymys koskee itse geologin työtä. Mihin erikoisalaan pitäisi suuntautua jos haluaisi pääasiassa liikkua luonnossa ottaen näytteitä kallioista ym. ja sitten työskennellä labrassa niiden kanssa?

Kiitos vastauksista jo etukäteen?

4

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskellut

      Kyllä niitä fysiikan taitoja jonkin verran tarvitaan. Esimerkiksi mineraalien kiderakennetta tutkitaan määritysten yhteydessä fysiikan keinoin. Opiskelussa varmaan pärjää, mutta joudut opiskelemaan tarvittavat fysiikat joka tapauksessa.

      Ota selvää työllisyystilanteesta ennen opiskelujen alkua. Ei tule sitten ikäviä yllätyksiä.

    • geologixgi

      Kemian opinnot ovat paljon tärkeämmät kuin fysiikan. Itse en fysiikkaa ole tarvinnut varsinaisissa geologian opinnoissa yhtään (geofysiikkaa olen kyllä lukenut sivuaineen, joten vertailupohjaa on). Olet siis oikein hyvillä jäljillä, kun kemiaan olet panostanut. Maantiedosta kannattaa pitää korvat hörössä luonnonmantsan tunneilla, siinä tulee joitain geologiaan liittyviä perusjuttuja. Jos jotain fyssan tapaista mahdollisesti tulee kursseista tms. riippuen, maalaisjärki riittää erinomaisesti niiden oppimiseen.

      Geologia perinteisesti jaetaan kovaan (kallio-) ja pehmeään (maaperä-) puoleen. Kuvauksesi perusteella kova puoli on sinun alaasi ja sieltä löytyy suuntauksia esim. kallioperään ja malmigeologiaan. Kannattaa katsella yliopistojen geologian laitosten sivuja (Turussa, Oulussa ja Hesassa).

    • Magarai

      Apua, en tullut ees ajatelleeksi tätä puolta! Onko mulla mahdollisuuksia päästä yliopistoon lukemaan luonnonmantsaa, jos aikeissa ei ole lukea yhtä kurssia enempää kemmaa ja fyssaa ja luen lyhyttä matikkaa? En kestä niitä mutta mantsa kuitenkin kiinnostaa paljon.. bilsankin ajattelin kirjoittaa.

      • mantsariini

        Et voi hakea lukemaan pelkkää luonnonmaantiedettä, vaan haet maantieteen koulutusohjelmaan. Maisterivaiheessa voit sitten erikoistua esim. luonnonmantsaan.

        Oletko ajatellut aineenopettajan uraa, kun tuo biologia kiinnostaa? Tähänkin valinnat tehdään jo opiskelemaan päästyäsi, tosin jo kandiopintojen aikana.

        Katsele eri vaihtoehtoja Helsingin, Oulun, Turun ja Joensuun yliopistoista, näissä on tarjolla maantiedettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6266
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      65
      4753
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      91
      4566
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      73
      4323
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      84
      2756
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1691
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1624
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1568
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      37
      1378
    Aihe