Tietääkö kukaan, miten näyttöruutuun ilmestyvä service (i)- informaatiomerkki saadaan nollattua.
Kyseessä siis 2005- mallin kottero ja huoltovalo palaa. Miten sen saa kotikionstein nollattua...
Kyseessä siis 2005- mallin kottero ja huoltovalo palaa. Miten sen saa kotikionstein nollattua...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eli huoltovalikosta onnistuu kyseinen nollaus, ja huoltovalikkoon pääsee näin:1. Kytke virrat autoon, mutta älä käynnistä 2. Sammutta radio 3. Paina info-nappi pohjaan ja kierrä samalla radion volumea 1-kierros myötäpäivään. 4. Poista valikosta muistutus huoltoonmenosta.
Kytke virta päälle, sammuta radio, pidä info-nappia painettuna, kierrä volumenuppia kunnes näyttöön tulee itsetestausvalikko, vapauta infonappi,valitse sauvaohjaimella confirmation/adjustment ja paina sauva alas eli enter, valitse service ja enter, valitse reset ja enter, palaa päävalikkoon painamalla back-nappia kolme kertaa, katkaise virta.
Virta päälle,radio kiinni,pidä infonappula pohjassa kierrä volume nappulaa kovemmalle.Pääset valikkon,josta pääsee muuttamaan sen.Pois pääset back ja virta pois.Ei ole vielä tarvinnut käyttää.Voit käydä lukemassa myös tällä keskustelupalstalla olevan otsikon huoltovalikko sen on kirjoittanut täältä 30.12.2007.Sieltä löydät linkin missä neuvotaan huoltovalikkoon pääsyn.(Sama minkä kirjoitin alussa.)
Kiitos vinkeistä. Homma toimi ohjeillanne.