Hei!
Voisitteko kertoa jotain hyviä käärmeen karkoitus konsteja,muita kuin tömistely tai muualle muuttaminen?
Viime kesänä joka viikonloppu röllötti kyy pihalla ja nyt on kahden päivän välein ollut kaksi.Ei siinä mitään, eläkööt mettässä mutta ei naurata yhtään että viime vuonna puri kahteen otteeseen kyy koiranpentua ja tänään meinasi taas tökätä,onneksi oli koira hihnassa kun on kohtu leikattu ,joten onneksi kerittiin tempasta koira pois,ennenkun iski.hyi hitto.espoossa,nuuksiossa ollaan ja alkaa huumorintaju loppua.nurmikot pidetään lyhyinä ja niitetään pidempi heinä.ei auta.ehkä on muutettava napajäätikölle.ovat rontit sen verran vielä kotiutuneet että eivät näytä väistyvän vaikka miten pompit.olisi käärmeen metsästäjälle töitä.
Voisitteko kertoa jotain hyviä käärmeen karkoitus konsteja,muita kuin tömistely tai muualle muuttaminen?
Viime kesänä joka viikonloppu röllötti kyy pihalla ja nyt on kahden päivän välein ollut kaksi.Ei siinä mitään, eläkööt mettässä mutta ei naurata yhtään että viime vuonna puri kahteen otteeseen kyy koiranpentua ja tänään meinasi taas tökätä,onneksi oli koira hihnassa kun on kohtu leikattu ,joten onneksi kerittiin tempasta koira pois,ennenkun iski.hyi hitto.espoossa,nuuksiossa ollaan ja alkaa huumorintaju loppua.nurmikot pidetään lyhyinä ja niitetään pidempi heinä.ei auta.ehkä on muutettava napajäätikölle.ovat rontit sen verran vielä kotiutuneet että eivät näytä väistyvän vaikka miten pompit.olisi käärmeen metsästäjälle töitä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ota yksi elävänä kii ja ripusta kaulastaan maahaniskettyyn pajukepin y-haaraan. Huutaa siinä sen verran lujaa että toiset kaikkoaa. Toinen konsti on jos jostain saat dynamiittia. Palastele pieniin paloihin ja heittele ympäriinsä. Kaihtavat siitä lähtevää hajua. Rajuja konsteja mutta toimivia. Lapio ja luikertelijan kaula poikki on kans lääke joka toimii yksi kerrallaan...
Olen kuullut, että käärmeet ovat hulluina maitoon. Laita siis pihalle maitolautanen ja istut sitten ilmakiväärin kanssa viereen odottelemaan.
Hanki jostain siilejä tai muurahaisia, näistä eivät käärmeet pidä.
Mietin myös, tehoaisivatko myyränkarkottimet käärmeisiinkin? Semmoiset maan alle laitettavat kumistimet, jotka toimivat tuulen avulla. Käärmehän tuntee herkästi mahallaan maan tärinän. Toisaalta jos ei vieressä hyppiminen auta niin tuskin auttaa sitten kumistimetkaan.
Konevuokraamoon ja hyppyheikki tontille,päivän kun paukuttelet alkaa olla kyytöntä aluetta.
pappa pruukas aina kuseksia "nurkkiin" JA siellä missä hän asui oli valtavasti käärmeitä muualla ja se paikka oli alava kans siinä oli ollut aikoinaan paljon kyitä mutta nykyisin ei,ihmisen kusen haju ajaa ne pois. testaa niin näet tuloksen.
Kyllä toimii täälläkin. Aina kun ulkona ollessa tulee hätä, niin siihen vaan vähän lannoitetta..
Tapa kyy ja polta. Jos on iso piha, niin katkaise käärme kahtia ja polta eri puolilla pihaa. Tällä konstilla tuttuni karkottivat kyykäärmeet pihastaan. Ennen polttoa käärmeitä oli vähintään kerran viikossa pihassa.
Toinen konsti voisi olla ajella traktorilla yhtenä kesänä useasti pihatiellä, jos vain on naapurilla tai tutuilla menopeliä lainata. Ajelusta lähtee niin voimakas tärinä, että kyyt kaikkoavat.
luulen minäkin, että polttamalla kyyn saat muut häviämään. Toiset on polttaneet kyyn elävältä, se kuulemma huutaa todella kovasti ja huuto sekä poltetun kyyn haju karkoittaa muut käärmeet (naapuriin....)
Lisäkai jos sen poltetun kyyn jättää pihoille lojumaan, niin eiköhän ne häviä!!!
Ja lokeista pääsee eroon tappamalla yhden ja jättämällä sen seipään nenään näkyville. Meillä on alkukesästä lokkiongelma, ja meinasin eräs kesä ottaa auton alle jääneen lokin (todella harvinaista) pihoille roikkumaan, mutta luovuin kun ajattelin, että naapureiden huumori ei riitä...
Noi konstit on tosi brutaaleja, mutta uskon myös että ne toimivat =)
http://www.ikkunasuomenluontoon.fi/node/240
En ole itse tarvinnut tällaista keinoa enkä kokeillut, mutta jo edesmennyt mummini kertoi eläessään, että käärmeet karkoitettiin esim. rannoilta niin, että tervaa siveltiin kiviin, se tuoksu ja tahmaisuus, käärmeet eivät pidä niistä.
Toivon ettet turvaudu noihin väkivaltakeinoihin mitä ehdotettiin useammankin kerran. Kyy tuntee kipua ja pelkoa siinä missä muutkin eläimet. Siilit olisi oiva keino pitää kyyt poissa jos olisi populaatio tontilla. Ei kun siileille ruokaa pihaan.
Kyy ei väistä ihmistä. Ei myöskään mitään ääniä, tärinöitä tai muuta mekastusta. Paikallisena eläimenä kyy ei kauas talvehtimispaikastaan liiku. Siellä missä on paljon kyitä on lähistöllä hyvä talvehtimispaikka ja paljon ravintoa.
Ainoa varma tapa päästä eroon kyykäärmeistä on tappaa ne sukupuuttoon. Keinoja ovat:
- listiä kaikki yksin kappalein
- hävittää talvehtimispaikka
- hävittää ravinto
Muutimme aikoinaan uudelle rivitaloalueelle jossa oli pari vuotta möyritty koneilla ja räjäytelty ja rakennettu. Kyitä vilisi lasten hiekkalaatikossa jopa olohuoneisiin sisälle niitä änki.
Kun naapurin kolmevuotiasta puri kyy ja kaveri oli kuolla, aloimme tekemään asialle jotain. Helsingin Yliopiston Eläintieteen laitoksen asiantuntijoiden ja Korkeasaaren silloisen intendentin Ilkka Koviston ohje oli hävittää ne kokonaan. Kaikki muut keinot ovat urbaanilegendaa.
Kun olimme havainneet että ihmisten tulo kyiden reviriille ja muutaman vuoden asuminen siellä ei niitä vähennä poistimme ne.
Käytimme kaikkia kolmea keinoa yhdessä, ja alueesta tuli kohtuullisen turvallinen.
Muutaman kyyn vielä saattaa kesässä nähdä, mutta eivät ne enää tunge sisälle eikä lasten leikkipaikoille. Eletään tasapainossa toistemme kanssa.