Hei! Olen 17-vuotias ja olen raskaana RV 10. Erosin poikaystävästäni, eli lapsen isästä vähän aikaa sitten, hänkin on 17. Nyt poikaystäväni keksi "kostoksi", että hän haluaa yhteishuoltajuuden, viikko minulla, viikko hänellä jne. Itse haluaisin yksinhuoltajuuden, kuinka mahdollista se on? Jostain luin, että jos vanhemmat eivät ole lapsen syntyessä aviossa, äidistä tulee automaattisesti huoltaja, ellei toisin ole sovittu. Tiedän ettei ole vielä ajankohtaista.
APUJA?
epätoivoinen..
151558
0Äänestä
Vastaukset 15
Vanhimmat
Että jos ei yksinhuoltajuuteen ole mahdollisuutta, niin onko minulla oikeus vaatia, että lapsi näkee isää esim. joka toinen viikonloppu? Eikä joka toinen viikko..
nuoria. seksisuhteisiin aletaan ja sitten ihmetellään että mitä tehdään?
sinun lapsella on myös isä niinkuin tiedät. miksi uskot hänen "kostoksi" vaativan yhteishuoltajuutta?
lapsihan on teidän molempien ja ihan sama oikeus isällä on lapseen niinkuin sinullakin.
voi olla että jos jostakin syystä ette yhteishuoltajuutta saisikaan (ja vaikka saisittekin) niin isä voi ihan kokonaan jättää tapaamatta lastaan. sekö olisi mielestäsi hyvä asia?
voit yrittää vaatia että isä ottaisi lapsen mutta jos ei ota niin et voi mitään tehdä.
sinulla on myöskin sama oikeus luopua lapsestasi ihan kokonaan.
mielestäni lapsi ei ole mitään omistus tavaraa josta riidellään puolin ja toisin. lapsilla on oikeus äitiin ja isään ja sitä ei kummankaan osapuolen pitäisi alkaa toiselta riistämään.
täällä on hyvin järkeviä ja ihania teiniäitejä jotka kirjoittelee. joistakin kuitenkin näkee etteivät ole alkuunkaan kypsiä vanhemmiksi.
"seksisuhteisiin aletaan ja sitten ihmetellään että mitä tehdään? "
-Sinäkö väität että vain nuoret kokevat tälläistä? Otappa kuule mummo asioista selvää ennen kuin alat laukomaan. Eiköhän se ole ihan tilastollisesti todettavissa että näitä "yksinhuoltajuus" kiistoja ei tapahdu vain ja ainoastaan nuorien joukossa. Se on hienoa että sinulla on varmaan ihana mies jokahan ei vieraissa yms käy. olet naurettava.
" täällä on hyvin järkeviä ja ihania teiniäitejä jotka kirjoittelee. joistakin kuitenkin näkee etteivät ole alkuunkaan kypsiä vanhemmiksi."
-ja sinusta näkee ettet mistään mitään tiedä.
suhde isään ja äitiin on OIKEUS lapsella, olivatpa he vanhemmat kuinka kurjia roistoja hyvänsä.
Isän ja äidin ei tarvitse sietää toisiaan, mutta silti se, että he ovat vanhemmat, ei KATOA minnekkään. Se vain on elinikäistä.
Tietty helpottaa, jos lapsia tehdään edes vähän siedelltävän puolison kanssa.
Tohon ensimmäisee viestii en ees vaivaudu vastaamaa.
Isällä taitaa sit olla myös OIKEUS väkivaltaan? En todellakaan haluu pelätä että milloin se lyö lastani.
LAPSELLA on OIKEUS molempiin vanhempiinsa. Oli vanhemmat hyviä tai huonoja.
Tietysti esim sossun kautta saa rajoitettua vanhemman oikeuksia (esim. tapaamiset valvotusti yms). Mutta kyse on
LAPSEN OIKEUKSISTA.
Ja mikään mahti maailmassa ei oikeuta väkivaltaa ketään kohtaan. Ei sinua, ei minua, ei lapsia, ei vanhuksia, ei eläimiä kohtaan.
Olet ottamassa ison vastuun. Kanna se kunnialla.
niin sä voit kieltää isyyden selvittämisen,sillon susta tulee yksinhuoltaja.
jos se poika haluu nähä sen verran vaivaa niin ainut tapa on käräjät että se isyys selvitetään ja tuskinpa siihen rumbaan lähtee.
ja toiseksi,niin kauan kun vauva on tississä kiinni niin ei sitä yöksi isälle anneta!että ei se ihan niin mee että kun tuut synnäriltä ni lapsi meneeki suoraa isälle viikoks.
ja kyllä äidillä on aika iso päätös valta että miten homma toimii.
mutta!jos isä oikeesti voisi olla hyvä isä lapselleen niin älä kiellä lapseltasi isää!
min valitetavasti olen joutunut tekemään vaikean päätöksen ja kielsin isyyden selvittämisen,ja se oli täysin lapsen parhaaksi.
voimia sinne,taipaleesi ei tule olemaan helppo..
jos haluat kirjoitella koska yksinodottaminen on aika rankkaa niin laita vaikka sp osoite,vaikken ihan teiniäiti olekkaan:)
Toki lapsella on oikeus molempiin vanhempiin. Mutta pieni lapsi ei oikeuksiaan ymmärrä. En ajattele itseäni, en isää. Vaan lastani, jonka en halua missään nimessä kärsivän väkivallasta. Tiedän, että vaikka exäni on pahaa minulle tehnyt ei se välttämättä tee sitä vauvalle. Mutta voiko mistään tosiaan olla varma? Antaisitko itse lapsesi väkivaltaan taipuvalle ihmiselle? Enpä usko.
tehdä, mutta vain joka toinen viikonloppu? Taitaapa olla sinulla se kiusantekoajatus, eikä hänellä. Kuvaa melkoisen paljon, kun aloitat sillä, että haluat rajoittaa hänen tapaamisoikeuksiaan ja sitten puhut väkivallanpelosta. Jos ongelma on todellinen, sossu auttaa. Jos taas haluat tehdä kiusaa, niin keksi jokin muu keino kuin lapsi.
Kysyisin ihan mielen kiinnosta et oletko itse teini äiti? Tai jos et ole niin miksi teitä vanhempia käy usein täällä kirjottelemassa ja lukemassa ns. teini äitien juttuja? =) Itse olen teini odottaja 18v RV 23 2 .. onhan täällä välillä huvittavia juttuja ja oolen miettiny sitä paljo et miks vanhemmat käy teini äitien jutuissa kirjottelemassa ja välillä lukee niin alistavia haukkuvia viesteja ja otsikoita vaikka kuinka tääl kirjoteltais et lapset älkää tehkö lapsia ni veikkaan et aina ja ian kaikkisesti tulee olemaan 15-20 kesäsiä jotka ovat äideiksi tullut tai tulossa, .. heh :) Hyvää odotusta kaikille jotka odottavat =)
En niinkään ole väittänyt. Mielummin olisin kokonaan antamatta lasta hänelle ja hakea yksinhuoltajuutta, mut olen saanu käsityksen et sitä ei niin helpolla saa, ellei ole hyviä syitä yms. Onko mulla? En voi mitenkään todistaa väkivaltaisuutta.
Kiitos kaikille neuvoja antaville. :)
Nuori mies ei tiedä mitä ehdottaa. Kun hän näkee ekan kerran vastasyntyneen lapsensa, hän ei välttämättä uskalla ottaa pientä edes syliinsä, saati että osaisi häntä hoitaa.
Vastasyntynyttä ei missään tapauksessa määrätä vuoroviikoin eri ihmisen hoidettavaksi. Sitäpaitsi äitiyspäiväraha maksetaan vain äidille, eikä joka toinen viikko pientä vauvaa hoitava voi keskittyä täysipäiväiseen opiskeluun, ja tuskin kukaan työnantaja suostuu palkkaamaan ketään joka käy töissä vain joka toinen viikko.
Eli et joudu antamaan viikon ikäistä vauvaa isälleen viikoksi. Kun ette ole naimisissa, pitää suorittaa isyyden tunnustaminen, joka voi tapahtua n. 1 kuukauden kuluttua vauvan syntymästä. Siinä yhteydessa ja/tai sen jälkeen sovitaan tapaamiset ja huoltajuusjutut. Ainakin siihen asti sinä siis olet yksinhuoltaja.
lapsen isyyttä selvittäessä,mikäli mies sitä oikeusteitse vaatii tulee isästä myös elatusvelvollinen,pointti joka kantsii muistuttaa!!!"muutoin,mikäli olet yh eikä isyyttä virallisteta saat elatusmaksun,minimin 130 e kaupungiltasi.myös isyydenvahvistustilanne on sellainen ja sosiaalipuolen jutiut muutenki et voit sanoa et pelkäät lapses puolesta niin sua kyl kuunnellaan.itel oli sama tilanne aikoinaan ja itel yksinhuoltajuus muksu ny 5.
sälittää molempien ja etenkin lapsen puolesta. et vaikuta kovin vastuulliselta mutta toivottavasti olen väärässä.. kun lapsi syntyy niin älä suostu isyyden tunnistamiseen tai älä kerro kuka on isä..niin ei voi kukaan vaatia yhteishuoltajuutta
Mitenni alkp. ei vaikuta vastuulliselta?? Eiks toi just kerro siint vastuullisuudest et ajattelee lapsen turvallisuutta?? mitä säki ajattelet.......