Missä vuosimallissa vaihtuu jakohihna ketjuksi? Kun tuppaa löytymään niin montaa eri koulukuntaa?
ostamassa vm.98 kumpi on ja millä vaihtovälillä?
Paljonko vaihto kustantaa osineen?
Ka hihnalla vai ketjulla?
6
8881
Vastaukset
- Auto-Antero©
Ka'n moottori edustaa nykyisin aika harvinaiseksi käynyttä tekniikkaa.
Siinä nokka-akseli on sylinteriryhmässä ja venttiileitä käytetään työntötankojen välityksellä, eli se on n.s. puikkokone.
Nokka-akselia kyllä pyörittää ketju jolle ei ole määritelty vaihtoväliä.
Ainoita poikkeuksia ovat Sport-Ka 1,6 -litraisella hihnakoneella ja tuota samaa moottoria käyttävä Street-Ka, siis se avomalli.
Nuo sport- ja street-Ka -mallit ovat hyvin harvinaisia. - ....................
Kassa on tosiaan 2eri moottorivaihtoehtoa, vanhempi (96-02 Ka) on työntötankokoneella ja uudempi 03-> on ketjukoneella.. meillä oli pari vuotta 2005 Ka tuolla "uudella" koneella, surkea tekele joka on tukkoinen ja kova laitos kuluttamaan, muutenkin Ka tarjoaa erittäin huonon vastineen rahalle, ja se on todella meluisa sisältä. en voi suositella..
- Kaamies
Niin mutta ketjulla ne on molemmat sitä tässä nyt kysyttiin!!!
- Jaska666
Kaamies kirjoitti:
Niin mutta ketjulla ne on molemmat sitä tässä nyt kysyttiin!!!
Ei, vaan vanhemman mallin moottori on työntötangoilla - niin tuossa vastattiin!!!
- Kaakatin
Jaska666 kirjoitti:
Ei, vaan vanhemman mallin moottori on työntötangoilla - niin tuossa vastattiin!!!
Vastauksesi on kymmenen vuotta myöhässä :)
- velipojanaglia
Se puikkone on Endura E 1.3l joka lienee sukua Anglialle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36412306Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555377Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123918Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1952583Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151962Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167870Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271842No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74752Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59706