LÄMMÖNKERUUPUTKEN PAINOT

Profaster

Mistäköhän saisi kustannustehokkaasti painoja maalämmönkeruuputkille, kun olis tarkoitus upottaa ne järveen. Tällä hetkellä tarjous 3 egee alvari / 4kg:n paino, joka tulis 2 m välein. Kuulostaako pahalta? Totaalikustannus menee kuljetuksineen luokkaan 7500 egee!

7

2955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmeessä

      Halvemmalla sen kallioon poraa, jos vaan sitä on tontilla

      • vesistö

        Järveen laitettuna ei ole muita kustannuksia kuin putki ja painot. Porakaivossa on putken lisäksi poraus.

        Järven pohjassa on talvellakin lämmintä ja sieltä saa lämpöä parhaiten. 7500e kuulostaa kovalta. Putki pitäisi saada 1000e:lla, miten painot voivat maksaa 6500e? Onko tämä jokin "avaimetkäteen vie multa kaikki rahat" -urakka?

        Painoina voi käyttää mitä vaan betoninpaloja jotka saa helposti sidottua putkeen.


    • Itse tehtynä halvinta. Salaojaputkeaa vaan pätkiksi ja betonimylly pyörimään. Kiinikeiden valinassa kanttaa olla tarkkana, että materiali kestää vedessä kovettumatta ja murtumatta vuosia.
      Kaapeliasennuksissa käytetyt erikoismuovikiinikkeet ovat hyvät.

    • painoja

      4 kilon betonipaino/2m putkea on liian vähän. Fysiikan lain mukaan paino painaa vedessä syrjäyttämänsä vesimäärän vähemmän kuin ilmassa. Siis 4 kilon betonipaino painaa vedessä noin 2,5 kiloa. Liuosputken ympärille voi talvikauden aikana muodostua jäätä paksukin kerros, jää on kevyempää kuin vesi, siis jää nousee pintaan. Jos liuosputki nousee talven aikana ylös jäätyy se kiinni jäälaattaan. Keväällä jäiden lähdön aikaan liuosputket kulkeutuvat jäälaattojen mukana naapuripitäjään. Luonnollisesti jäätä kertyy eniten liuosputken alkupäähän, paluupuoli on yleensä aina sula. Minulla on järveen upotettu 4x300 lenkkiä, laitoin kaksi putkea saman painon läpi. Käytin 25 kilon painoja 8 metrin välein. Hyvin on toiminut 6 vuoden ajan. Paluuvesi talvipakkasella alimmillaan on 1 astetta. 25 kilon betonipainossa on 110 mm reikä, laitoin reikään halkaisijaltaan 110 mm sadevesiviemariputken pätkän suojaamaan liuosputkea betonipainon hiertymiltä, sidoin narulla painon kiinni liuosputkiin, ettei paino pääse juoksemaan liuosputkea pitkin. Uusinpaan rakennukseen laitoin lämpökaivon, reiän poraus kalliioon, liuosputki ja nesteet (Freezium) maksoivat yhteensä verollisena 3760 euroa. Lämpökaivon syvyys 130 metriä. Asennuksen tein itse.

    • Profaster

      Luin tuota saamaani tarjousta oikein ajatuksen kanssa ja huomasin kiroitusvihreen ja tarkistin asian myös tarjoajalta eli hinta on tuo 3€ alv ja paino on tarkasti 4,3 kg ja se siis tulee 2 metrin välein 40mm putkelle. Mutta kun pyysin tarjousta 400 metrille putkea, niin tarjoajalla oli tullut loppusummaan yks 0 liikaa eli todellisuudessa hinta onkin n 732 € rahti 150 €.

      Nyt helpottaa hieman, kun painojen hinta tipahti 6500 egee...

    • ja koivut 10 vuodeksi

      Älä mene XLP -vipuun. Sen kokonaiskuluja taksoja ei kukaan pysty ennustamaan.

      Laita samalla rahalla iso varaava tulisija, iso varaaja ja puita 10 vuodeksi.

    • Anonyymi

      Ajattelin ostaa 30 30 betnilaattaa ja teen siihen reiät josta voin tehdä sidonnan.Hinta n.1€/kpl

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      86
      10551
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8814
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6077
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      62
      4317
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      54
      4241
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4093
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      68
      3207
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      68
      2969
    Aihe