Kuppikoko

Eli mikä tulee 85B kupin jälkeen? Mittailin ja sain rintojen päältä ja alta mittausten jälkeen niiden erotukseksi 15cm.. jos tuo rintojen alta mitattu ympärysmitta on 90cm.. Niin minulla olisi koko 90 mutta mikä kuppi?
7695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että parhaan varmuuden saa kun menee mittauttamaan. Monet paremmat paikat mittaavat ilmaiseksi. Tai sit mene vaan itse kokeilemaan koppiin. Itse ainakin huomasin et urheilurintsikat ovat parhaimpia. Eivät ahdista.
Eli sun ympärys on 90 ja kuppi B tai isompi (c, d jne). Kantsii kokeilla.

Äänestä

Mulla on normaalisti 85C -kuppikoko, mutta ostin jo itselleni imetysliivit ja niiden kooksi valitsin 85D. Kokeilin niitä vasta kotona, kun en kaupassa jaksanut, ja ne olivat nyt jo hyvät. Saa nähdä, ovatko liian pienet maidon noustua synnytyksen jälkeen. En nyt sentään kuvitellut, että DD-kuppia olisin tarvinnut...

Äänestä
  • Rintojen kasvu on hirveän yksilöllistä, joillakin rinnat kasvaa jo reilusti odotusaikana joillain vasta imetyksen alkaessa.

    Mulla on meneillään rv 35 ja liivien koko on kasvanut 75C:stä 85E:hen. Epäilen että kun imetys alkaa saattaa ainakin aluksi tulla vielä yksi kuppikoko lisää.

    Että on tässä liivejä joutunut ostelemaan, onneksi tuli keksittyä nuo liivien jatkopalat millä saa ympärysmittaa suurennettua, ilman niitä olisi joutunut ostamaan vielä useammat.

    On muuten ärsyttävää että eri liivimerkeissä on niin isot erot että aina pitäisi melkein sovittaa että saa sopivat. Triumphit on minusta aika niukkoja ainakin ympärysmitaltaan ja Bravadot ovat taas väljää mitoitusta. Anitoissa on vissiin taas niukka mitoitus.

    Äänestä

  • Riippuu tietty tyypistä, mutta yleensä nousee ainaki 2 koolla. Mulla oli B, sit mentiin lopussa D:hen (jopa nekin ahdisti).
    Sit kaiken jälkeen nyt on C. Eli muuttuu kyllä. Itse ainakin tykkään et meni parempaan (ilmainen isonnus!!!).

    Äänestä

85C... :) itsellä oli ennen raskautta ihan pienet rinnat ja iso ympärysmitta (vihonviimininen yhistelmä sopivia ritsikoita hankkiessa) mutta raskauden myötä kasvoivat siitä 85A:sta 85-90B:n kautta nyt 90C:hen!! :) ihanaa ku on tissit!!! :)

Äänestä
  • nyt 85 F, eli millaset sit kun olen raskaana :/ löytyyköhän sopivia...

    Äänestä

  • on jo kirjoitti:

    nyt 85 F, eli millaset sit kun olen raskaana :/ löytyyköhän sopivia...

    Samantha Foxi joten kai niitä luulis jostain löytyvän. Luulis et ainakin paremmin varustetuissa kaupoissa täytyis olla kokoja. Onhan se tietty mitä isompi, sitä vaikeempaa on varmasti löytää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pihallaasiasta kirjoitti:

Eli mikä tulee 85B kupin jälkeen? Mittailin ja sain rintojen päältä ja alta mittausten jälkeen niiden erotukseksi 15cm.. jos tuo rintojen alta mitattu ympärysmitta on 90cm.. Niin minulla olisi koko 90 mutta mikä kuppi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu