Äitini suku on Teuvan suunnasta lähtenyt pohjoisiin.Äitini Isä oli Reino Lehtinen ja äitini äiti Silman tyttönimeltään.Olen kuullut että sukuni on tulllut aikoinaan ruotsista pohjanmaalle ja olisin halukas tietämään hieman enemmän,Onko tällä palstalla ketään joka tuntisi tai tietäisi pohjanmaan suvuista?tarkemmin Silmanneista?
Silman/Lehtinen pohjanmaa
Hemma2
92048
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos saisin Reinon ja Silman syntymävuodet,niin voisin auttaakin.
Tarkastin juuri eli äitin isän sukunimi Lehtinen,etunimi Reino,synt.kauhajoki 1917.hänen isänsä nimi Alex Lehtinen.Äitin äitin nimi Tyyne Serafiina Sillman synt 1917 oulainen.Rinon äiti kuoli 1917 synnytykseen,nimeä en tiedä.Kiitos jos tiedät jotain!
Tietosi toki helpottavat juurien löytymistä,mutta kannattaa kuitenkin soittaa Kauhajoen kirkkoherran virastoon ja kysyä Alexin tietoja.Maksaa muutaman euron ,mutta kannattaa.Niillä tiedoilla päästään taas eteenpäin.
Noita Alex Lehtisiä oli aika paljon tuohon aikaan.
Tv.Lehtinen
Hei!!
Äitini äiti Matilda salminen 23.11.1893 on syntynyt Oulaisissa ja meni naimisiin taavetti (David) Lappalaisen(nimen muutos Sillman vuonna 1916) kanssa ja heille syntyi 9 lasta joista vanhin oli Reijo ja seuraava Tyyne, joten luulen että olemme samaa sukua....terveisin jouko Mäkinen(äitini olisi sarusparven nuorimmainen ja syntyi 14.12.1930 nimellä Lempi Elina tuulikki sillman)
Hei Jouko
minä en tiedä yhtään mummoni alma sillmanin elämästä tai suvusta - tiedätkö sinä enemmän heistä ja esim matildasta ? eikös asunut sahanperällä joskus 50-60 luvulla t marja-liisa
hei!
Toivottavasti tämä viesti tulee sulle saakka:)...Mummola oli Ounasjoentien Kympin tien risteyksessä ja ,,,,,,laita viestiä jouko.maekinen att luukku.com-osoitteessen, niin kerron lisää
Olisi kiinnostavaa saada hieman enemmän tietoa Sillmanin juurista,eikö suku alunperin ollut kuitenkin Espanjasta joskus kauan aikaa sitten?
Minna Sillman
Olen kuullut myöskin että Sillmanit olisivat Italista lähtöisin???. T. Vesa Sillman
Meidän sukuhaara kävi mutkin Hausjärvellä jossa asui mummoni äidin sukulaisia...jouko