Eli olen ottanut videoleikkeitä, jotka muuntautuivat QuickTime-muotoon. Minun pitäisi päästä kääntämään ja leikkaamaan ja yhdistelemään niitä, mutta miten? Olen tekemässä päsykoetyötä, ja tarvitsen neuvon TODELLA nopeasti.
Millä voi muokata QuickTimen videoita?
Pääsykoeetyöodottaa
14880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
tiedostojen tiedostopääte on.
Oliko jo käytössä jotakin tai joitakin videon editointi ja muokkausohjelmia.
Kyllä siihen jonkinverran saa varata aikaa jos ihan kylmiltää alkaa tekemään eikä ole ennen muokkauksia tehnyt.
Quicktime Prolla
http://www.apple.com/quicktime/
Yksi ratkaisu olisi muuttaa mplayerin mencoderilla tiedostot pakkaamattomaan AVI -muotoon ja sitten leikkaat jollain Avidemuxilla.
mukana tullutta ohjelmistoa, jolla voit kääntää mov: it pois marginaalikäyttöjärjestelmämuodosta niin, että muutkin näkee ne.
Ei ole mov käyttöjärjestelmämuoto vaan tiedostomuoto, ja kuka tahansa joka on niin etevä tietokoneen käyttäjä että osaa ladata yhden ohjelman pystyy sitä katsomaan. Sinäkin varmaan osaat jo.
Tiedän kyllä että monet pelkäävät ladata windowsiin ohjelmia haittaohjelmien ja koneen sekoamisen pelossa, se on aika säälittävää kyllä että sellaisille reppanoille pakkomyydään windowsia.
kysyjä kysyi, miten hän saa muokattua sitä mov-klippiänsä ilman, että tarvitsee lähettää rahoja jollekin marginaalikäyttöjärjestelmämediasoittimen kepulikauppiaalle. Sen kameran mukana tuli ihan varmasti softa, jolla kysyjä voi jättää hyvästit muokkausongelmilleen, että muutkin näkee sen.
Mikä ihmeen marginaalikäyttöjärjestelmämediasoitin? Applen Quicktime Pro on erittäin käytetty ja hyvä videoeditointi softa. Ja mistäs tiedät mistä se videomateriaali on revitty, vaikka olisi verkosta otettu. Kyllä minä lisäksi tiedän kameroita joiden mukana ei ole tullut mitään tuollaisia ohjelmia mutta ulostavat ainoastaan Quicktimen formaattia.
suurella todennäköisyydellä ei ole verkosta revitty, kun kirjoittaja sanoo niin, että: ” Eli olen ottanut videoleikkeitä, jotka muuntautuivat QuickTime-muotoon.” Melkein voisin arvata sen kameran merkin ja mallinkin, mutta ei kameramainoksia tietokonepalstalle. Sen sijaan kehoittaisin kysyjää asentamaan siltä kameransa mukan tulleelta rompulta ACDSee for Kameran merkki –nimisen ohjelmiston ja yhdistää mov siihen, minkä jäljestä ei mitään muita humpuukiohjelmistoja tarvita mov: in muuntamisessa valtakäyttöjärjestelmämuotoon.
Audio/video containereilla ei ole mitään tekemistä minkään käyttöjärjestelmän kanssa. Videoeditorithan ei aina edes välitä hittojakaan missä containerissa ne videot on. Sama se mistä ne luetaan mutta enemmän on merkitystä sillä, mihin ne kirjoitetaan. Tänä päivänä ollaan menossa Matroskaan.
kysyjällä ei ole marginaalikäyttöjärjestelmää ohjelmistoineen: eihän hänellä siinä tapauksessa olisi pienintäkään ongelmaa mov-klippinsä muokkailussakaan, mutta koska hänellä suurella todennäköisyydellä on valtakäyttöjärjestelmä, eivät muutkaan pysty sitä hänen mestariteostaan näkemään, ennen kuin mä neuvoin, kuinka sen saa minimibudjetilla (tässä on turha keskustella edes opiskelijabudjetista, sillä kysyjä kaikesta päätellen vasta pyrkii opiskelemaan) rahaa millekään marginaalikäyttöjärjestelmä taholle lähettämättä muokattua esityskuntoon klipin, että kaikki muutkin näkee sen. Mitä kohtaa et tuossa ymmärrä, jos näppäilyvirheitä ei lasketa?
Voi helvetti osaat olla idiootti. Onkos Volvo sitten joku marginaaliauto?!
Ja toisekseen, kyse ei ole mistään käyttöjärjestelmästä vaan videoeditointi ohjelmistoista! Ei videoeditointiohjelma välitä hittojakaan millä käyttöjärjestelmällä sitä käytetään. Hankkii vaan kunnollisen videoeditorin niin kyllä se lukee eri containerissa olevia videotiedostoja. Voi ne rahat antaa myös vaikka Adobelle tai Avidille.
Todennäköisesti Avidemux tajuaa suoraan .mov containeria ellei halua maksaa, eli ei ole pakko mikään pakko käyttää mitään MARGINAALIVIDEOEDITOINTIOHJELMISTOA kuten vaikka jotain Movie Makeria. Eihän sitä nyt kukaan täysjärkinen käytä vaan sellaiset jotka tulee suoli24:n kitisemään "miks tää ei toimi" eikä osaa käyttää parempia ohjelmia jos joku paska ei osaa lukea .mov containerissa olevia videoita. Rahalla saa tai sitten lataa ilmaisen. Mitä kohtaa et tästä ymmärrä?
kysele näillä palstoilla itteltäs ja vastaile ittelles? Joka tapauksessa sulla oli siinä avauksessa niin, että sulla on ne kameran mov: it etkä saa niitä valtakäyttöjärjestelmän mukana tulevan videoeditorin ymmärtämään muotoon muutettua. Eikö niin? Mä sanoin, että käytä sen kameras mukana tullutta softaa sen mov: in muuttamiseen valtakäyttöjärjestelmän mukana tulevan videoeditorin ymmärtämään muotoon äläkä osta mitään turhia humpuukiohjelmistoja. Eikö niin? Mitä kohtaa noista sä et ymmärrä?
En ole ketjun aloittaja. Vastaan täällä jollekin idiootille joka ei tajua, että ketjun aloittajan ongelmat johtuu jostain marginaalivideoeditorista. Eli hankkii paremman, testasin juuri että esim. Avidemux tajuaa kuin tajuaakin tyhmästä nimestään huolimatta mov -containeria.
En minä sitten tiedä millä paskalla tuo yrittää niitä videoleikkeitä liittää mutta ihan älytöntä se ainakin on käydä sitten leikkimään millään marginaaliohjelmilla mitkä ei tajua valtaeditorien videotiedostoja.
Avidemux muuten tuli tämän valtavirtakäyttiksen mukana ja saa ladattua ilmaiseksi netistä muihin. Että eiköhän se ihan varmasti ole helpoin ratkaisu kuin käydä pelleilemään jonkun muunnosohjelman kanssa. Laatuhan siinä vaan kärsii.
turvallista hankkia digitalisoitu kamera, vaikka ei videoistakaan mitään ymmärtäisi, sillä tuokin kameramerkki, josta avaajaa epäilin, siirtyi sitä seuraavassa mallissaan pois mov-muotoisesta videosta suoraan valtakäyttöjärjestelmämukaiseen formaattiin: ei tarvitse mitään marginaalikäyttöjärjestelmäsoitinkodekkejakaan hankkia, että kaikki muutkin näkee ne klipit valtakäyttöjärjestelmän mukaisella mediasoittimella. Nykyään täytyisi hankkia vartavasten muunnin, jos haluaisi, että jotkut harvatkin näkisivät ne omilla marginaalikäyttöjärjestelmämediasoittimillaan, mutta yleisö on kertakaikkiaan niin pieni, että se ei kannata.
Nykyaikaisen tietokoneen mukana tulee ilmaisena vakiovarusteena iMovie, jota on asiantuntijapiireissä arvioitu helppokäyttöisimmäksi ja samalla kuitenkin monipuoliseksi: sillä on tehty kokoillan elokuviakin mm Blair Witch Project.
Tuotoksen voi suoraan ohjelmasta lähettää myös YouTubeen
Lisätietoja: http://www.apple.com/fi/ilife/imovie/
Vaihtoehto Quicktime Pro sitten maksaa muutaman kympin ja sillä voi tehdä myös panoraamakuvia vaikka video-ominaisuudet ei yllä iMovien tasolle.