Minulla on muutaman vuoden sisällä ollut 6 kertaa aivan järkyttävä vatsakramppi-kohtaus, joka on kestänyt n. 12 tuntia. Ainakin viittä kohtausta edeltävästi olen syönyt raakaa porkkanaa. Olen 28v. Voiko porkkana-allergia tulla aikuisiälläkin? Keitetystä porkkanasta ei ole oireita tullut.
Vastaukset 6
- puhjeta
vaikka kasikymppisenä=) Entä jos kys.ei olekaan allergia vaan vatsasi ei muuten vain kestä raakaa porkkanaa, kaikki kun ei ole allergiaa, itse en kestä raakaa kaalia vatsani kanssa, keitetty on ok, silti en ole kaalille allerginen.
- saa oireita
myös kasviksista..
raaka porkkana minullekin kauhistus ja paprika kaikissa muodoissa..- R.potilas
Eilen mun poika 18v sanoi että hän on vissiin allerginen raa'alle porkkanalle. Hän kertoi että maha oli tullut hieman kipeeksi ja että iho oli ruennut kutisemaan. Hän kuitenkin kokeili uudestaan ja samat oireet toistui.
Minullakin raaka porkkana saa massun pikkasen kipristelemään, mutta en välitä siitä.
Voiko kyseessä olla tosiaan pojalla porkkana-allergia ?
- migreeni*
Minulla on ollut muutamaa vuotta koivuallergia. Sitten pari vuotta sitten tuli porkkana-allergia, lääkäri sanoi, jos on koivulle allerginen, niin ennen tai myöhemmin..vaikka muutamien vuosien päästä tulisi allergia myös raakalle porkkanalle, kivihedelmille jopa omenoille.Sinun ensin siis pitää hoitaa se sidepölyallergia kuntoon.Jos et hoida sitä, saattaa olla että myöhemmin olet allerginen myös omenille taikka et voi enää kuoria perunaa, kun siinäkin on jotain samankaltaista. Nämä allergiat pitää todella hoitaa siksi,kun hoidettomina ne johtavat myöhemmin astmaan.Eli helpompi ottaa niitä allergialääkeita ja säännöllisesti.Ja muuten huomasin, että porkanat käsiteltyä,ja allergia voi tulla niistä myrkyistä.Kokeile ensin luomuporkkana ja kerro sitten,tuliko oireitta?
- Rraikku
Tämä nyt tulee muutaman kuukauden alkuperäisen viestin jälkeen, mutta aihe kiinnosti...
Millä aineilla porkkanat käsitellään? Olen yrittänyt etsiä siitä tietoa netistä, mutta toistaiseksi ei ole tärpännyt.
Tausta on se, että olen kuukauden sisällä saanut kaksi kertaa voimakkaan allergisen reaktion, anafylaktisen reaktion, ruokailun yhteydessä. Molemmilla kerroilla tarjolla oli porkkanaa, jota iloisesti söin. Epäilen niiden olleen ulkomaisia porkkanoita.
Seurauksena pahoinvointia, huimausta, sormien kirvelyä ja turpoamista, kasvojen turvotusta ja hengenahdistusta. Kyypakkaksella oireet alkoivat lieventymään. Aikaisemmin minulla on koivun siitepölyallergiaa, sekä varsinkin nuorena nokkosihottumaa jonka lämpötilan vaihtelu, esim. kylmässä vedessä uiminen kesäkuumalla laukaisee.
- iamthearm
Astma todettu 5v iässä
Omena, kiivi 16v iässä
Siitepöly (koivu, leppä) iski 18v iässä
Porkkana 25v iässä
Nyt 27v iässä iski joku lisäaineallergia, kun karkkien tai muiden vahvasti lisäaineellisten asioiden syönti saa vatsan sekaisin ja kirvelyä virtsatessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3581114- 71758
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 50602
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19491- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459