Kummallisia sammakoita asuntoministeri vapaavuoren suusta

Kauko_.

Liekö Vapaavuoren lausumat kovin järkevää. Vapaavuoren mielestä keskusta-asuminen saa maksaa paljon. Talin golf-klubin kunniajäsenenä liputtaa korkeiden keskustahintojen puolelle. Miksei talin nurmikoille rakenneta edullisia asuntoja? Onko myös yhteensattumaa, että Vapaavuori on kunniajäsen Talin golffareiden keskuudessa...







Asuntoministeri: Keskustassa asuminen saakin maksaa
7.5.2008

Asuntoministeri Jan Vapaavuoren mielestä Helsingin keskustan korkeat asuinvuokrat eivät ole ongelma. Ministerin mielestä ydinkeskustassa asumisen kuuluukin maksaa enemmän kuin muualla.

Vuokraturva-välitysyhtiön tilaisuudessa tänään keskiviikkona puhuneen asuntoministeri Jan Vapaavuoren (kok) mukaan kaikkialla länsimaissa pääkaupunkien keskustoissa asuminen on tavattoman kallista.

-Se on aika luonnollinen asia, eikä se ole asuntopoliittinen ongelma, sanoo Vapaavuori.

Asuntoministeri ei osannut kysyttäessä tarkoin määritellä, missä hänen ”luonnollisen kalliin” ydinkeskusta-alueensa rajat ovat.

-Ei ole olennaista, miten se rajataan. Tilastokeskus on rajannut Helsingin viiteen osaan, ja ykkönen muistuttaa minun käsitystäni Helsingin ydinkeskustasta, Vapaavuori pyörittelee.

Tilastokeskuksen mukaan Helsinki 1-alueella yksiön keskimääräinen vuokra oli tänä keväänä 17,38 euroa neliöltä kuukaudessa.

-Taka-Töölö ja Kalliokin ovat tässä mielessä keskustaa, siellä vuokrat nousevat, sanoo Vapaavuori.

Liikekiinteistöjä
asuinkäyttöön

Pääkaupungin laitamille pitäisi Vapaavuorenkin mielestä saada enemmän järkihintaisia vuokra-asuntoja. Hän sanoo kannattavansa vaikkapa vanhojen, toimistokäytöstä poistuvien liikekiinteistöjen saneeraamista asuinkäyttöön.

-Näin on tehty muun muassa entisessä asuinkaupunginosassani Lauttasaaressa, ja se on usein hyvä keino elävöittää esimerkiksi vanhoja teollisuusalueita, asuntoministeri kehuu.

3

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomen hallitus on korruptoitunut. Kapitalistivaltion on ihan turha haukkua italiaa samanlaisia oireita täälläkin rupeaa olemaan rakennusmafia yms. Valtio toimii kuin tulosvastuullinen yhtiö, mitä viivan alle jää voi lainata vaikka edustuskuluihin :)

    • /Tutkain

      Kysynnän ja tarjonnan laki. Jos ihmiset haluavat asua keskustassa, niin siitä on maksettava. Jos keskustat eivät ole vetovoimaisia, myös vuokrat tulevat alas.

      • Aika ajoin keskusta on kuolemassa tai yrittäjäpolitiikassa vingutaan että kaupat kuolee. Toisaalta tiedän että helsingistäkin on muuttoliikettä poispäin . . . aina niitä kovia maksajia vaan tuntuu riittävän. Loppuhan sillekin veronmaksu rumpalle tulee jossain vaiheessa. Kuka oikeesti haluaa asua helsigin kovassa ilmapiirissä ja ahtaissa asunnoissa. Monet on käyneet vaan tienaamassa väliaikaisesti ja sitten palanneet kotikunnilleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      158
      5462
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3283
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      254
      3208
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2698
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1844
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1625
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1586
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1447
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1347
    Aihe