eli meillä on nyt 2 poika kissaa n.5 vanhoja. Ne on ollu koko ikänsä yhdessä. Nyt olemme päättäneet ottaa pentukissan (tytön) kesällä. Eli onko tyttö kissa parempi vaihtoehto kuin poika kissa. Tarkoitan että kummassa tapauksessa tulee enemmän välien selvittelyä? Ja toinen kysymys: Mikä olisi paras tapa tutustuttaa nämä kissat toisiinsa? Teljetä pojat vessaan ja antaa uuden tulokkaan tutustua rauhassa vai lätkäyttää pentu lattialle ja katsoa mitä tapahtuu?
kolmas kissa taloon
kis kis kis
4657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä oli kaksi koiraa ja kun kissanpentu tuli taloon niin lätkäistiin se lattialle ja nuuhkimisen jälkeen alkoi läheinen ystävyys joka jatkuu yhä. Minuakin kiinnostaisi että jos näin vuosien jälkeen (koirat jo 12 ja 8, kissa täyttää kesällä 8) meille tulisi uusi aikuinen kissa asumaan, niin olisiko toimivampaa jos se olisi leikattu narttu vai leikattu kolli. Jo meillä asuva kissa on leikattu narttu ja koirat on narttu ja uros (narttu leikattu).
Meillä oli ennestään 9(uros) ja 4(naaras) vuotiaat kisut kun päädyimme hankkimaan perheenlisäystä.
Läheiseen löytöeläintaloon oli syntynyt 5kpl kisuja, joista saimme itsellemme pienen tytön ja pojan.
Toimme ne kotiin kantokopassa ja annoimme vanhempien kissojemme haistella ja seurailla näitä uusia tulokkaita kopan läpi. Hetken päästä päästimme heidät sieltä pois. Mitään ongelmia ei tullut, kissat tulivat alusta asti hyvin toimeen keskenään ja ovat nykyään erottamattomia.
Tällaisessa tilanteessa on mielestäni aina hyvä muistaa, että talossa aiemmin olleet kissat/kissa voivat tulla mustasukkaisiksi uusille tulokkaille. Ja vanhempia kisuja täytyykin huomioida paljon, eikä keskittyä vain uusiin pieniin palleroihin.
meillä on 9kk ikäinen leikattu tyttö joka on hyvin leikkisä ja eloisa. Leikkimisen tarve on niin suuri että omat yöuneni jäävät 4 tuntiin. Kisulla on leluja enemmän kuin ihmislapsilla ja tilaa on 75m2.
Haluaisin ottaa hänelle kaverin mutta minkä ikäisen?
kolli vai narttu? ja entäs jos ne eivät tulekaan toimeen?? apua!!
ei ne yö unet siitä minnekkään kasva jos ottaa toisen kissan. Meillä ainakin mennään yöllä tosi lujaa!!Jos kerta riehuu yöllä, laita kissa vaikka jonnekkin huoneeseen yön ajaks. Enpä usko et sen jälkeen riehuu keskellä yötä. Meillä ainakin toimi heti kerrasta.Noin nuorelle kissalle kannattaa ottaa saman ikäistä seuraa.