jääkö muillakin päälle

sellainen jälki jännitys,esim.minulla on nyt pari kerta tälläviikolla ollut pahat paniikkikohtaukset joihin tuntui ettei mikään lääke auta (xanor 0.25mg)vaikka popsisin kuinka..joskin tuo xanorikin auttaa vasta n. tunnin jälkeen.syön xanoria säännllisesti 2* 0,25mg aamulla ja jos paha päivä niin sitten pari lisää elikkäs pieni on annos.Ja olen syönyt niitä jo 20v eli moralistien on turha alkaan vikiseen että niihin jää koukkuun..olen jo mutta olenpahan ainakin ELOSSA ja työelämässä mukana ja elämäkin on välillä kivaa .
Eli nyt on noiden kahden kohtauksen jälkeen jäänyt jännityksen tunne oikealle puolelle kehoa ja varsinkin oikeaan käteen , kuin myös tarkkailen itseäni kokoajan josko kohtaus taas tulee(tämän tunteen tietää varmaankin kaikki paniikista kärsivät)Nyt on tunne kuin kokoajan ois pieni paniikkikohtaus päällä.Minullahan tuo paniikki tuo tullessaan sen sekomisen pelon kauhean voimakkaana ja nyt olen kokoajan ajatellut että nytkö minusta sitten tulee hullu ettei tämä kohtaus menekkään ohi kuten aiemmat ovat menneet.niiden kesto on ollut normaalisti pahana n.tunnin ja sitten alkaa helpottamaan.Olen onneksi todella pienellä lääkityksellä ja itse olen annosta nostanut silloin kun kohtaus on ns.päällä eli otan noita 0,25 3 kpl kerralla ainakin ja yleensä sillä on mennyt ohi vaan nyt on jotenkin todella outo olo vai johtuisiko vaan siitä että sattuivat nuo kohtaukset niin peräkkäin ja olivat pahoja.temesta mulla on myös lääkkeenä mutta sitä en juurikaan ole syönyt.
6720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

esim. SSRI-tai SNRI-lääkettä? Xanorin lisäksi

Äänestä
  • kun tuo xanor on ollut minulla sen 20v ja se on yleensä kyllä tosi hyvin auttanut ja olen pysynyt sen kanssa ns.kaverina eli annos pysyy samana.ja olenkin kokoajan ajatellut että se on se minun estolääkkeeni :(zolofot oli joskus masennukseen mutta sekin lopetettiin kun selvisin siitä.

    Äänestä

sillai, että on jäänyt kohtaus ns. päälle useemmaksi päiväksi.
On tosi v*ttumaista. Se voi olla että ei mene ittekseen ohikaan, vaan pitää aloittaa just joku ssri. Sepram on oikeesti tosi hyvä ja monella auttaa, alotus on tietysti aina vähän hankalaa, mutta kuukauden päästä on jo ihan eri ihminen ja voi jättää rauhottavat pois.

tsemppiä!

Äänestä

joskus se tunne jää kytemään pinnan alle ,ärsyttävää mutta ei toistu onneksi usein

Äänestä

Eli tuntuu että olisi koko ajan jännitystila päällä. En kuitenkaan haluaisi nostaa benzon annosta, kun saan sitä vain sen 30 pakkauksen kerralla ja aina sittten pitäisi olla uusimassa. Joten yritän väkisin kestää, vaikka vaikeeta se on kyllä. Ei pysty nauttimaan elämästä yhtään. Kunpa jonkin keinon keksisi. Ja sitten vielä huimaus lähes koko ajan. Joutuu melkeimä pitelemään seinistä kiinni kun kävelee vaikka huoneeesta toiseen.

Äänestä
  • Mulla oli juuri tuollainen samanlainen jatkuva pikkupaniikki/huimaus aiemmin. Se katosi täysin kun aloitin serotoniinin aineenvaihduntaan vaikuttavan lääkityksen eli Optiparin! Suosittelen! Bentsot vain lievittävät hetkeksi oireita, Optiparin sisältämä paroksetiini vie oireet kokonaan!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paniikkikohtauksen jälkeen kirjoitti:

sellainen jälki jännitys,esim.minulla on nyt pari kerta tälläviikolla ollut pahat paniikkikohtaukset joihin tuntui ettei mikään lääke auta (xanor 0.25mg)vaikka popsisin kuinka..joskin tuo xanorikin auttaa vasta n. tunnin jälkeen.syön xanoria säännllisesti 2* 0,25mg aamulla ja jos paha päivä niin sitten pari lisää elikkäs pieni on annos.Ja olen syönyt niitä jo 20v eli moralistien on turha alkaan vikiseen että niihin jää koukkuun..olen jo mutta olenpahan ainakin ELOSSA ja työelämässä mukana ja elämäkin on välillä kivaa .
Eli nyt on noiden kahden kohtauksen jälkeen jäänyt jännityksen tunne oikealle puolelle kehoa ja varsinkin oikeaan käteen , kuin myös tarkkailen itseäni kokoajan josko kohtaus taas tulee(tämän tunteen tietää varmaankin kaikki paniikista kärsivät)Nyt on tunne kuin kokoajan ois pieni paniikkikohtaus päällä.Minullahan tuo paniikki tuo tullessaan sen sekomisen pelon kauhean voimakkaana ja nyt olen kokoajan ajatellut että nytkö minusta sitten tulee hullu ettei tämä kohtaus menekkään ohi kuten aiemmat ovat menneet.niiden kesto on ollut normaalisti pahana n.tunnin ja sitten alkaa helpottamaan.Olen onneksi todella pienellä lääkityksellä ja itse olen annosta nostanut silloin kun kohtaus on ns.päällä eli otan noita 0,25 3 kpl kerralla ainakin ja yleensä sillä on mennyt ohi vaan nyt on jotenkin todella outo olo vai johtuisiko vaan siitä että sattuivat nuo kohtaukset niin peräkkäin ja olivat pahoja.temesta mulla on myös lääkkeenä mutta sitä en juurikaan ole syönyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu