tehoa lisää

turbo saab

Mikä olisi paras tapa saada hieman tehoa lisää seuraanvanlaiseen turbo saabbiin.
Vakio 2,0 OT 136 kW/185 hv.

4

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AC'

      Jos haluat vain hieman tehoa niin laita putkisto, tosin samalla rahalla saat uuden boxin :D
      Näistä viriseteistä on keskusteltu jo iät ja ajat, mutta noista niitä voi kysellä: http://www.bsrab.se/ ja http://www.speedparts.se/

      Muitakin on (kuten Maptun ja SQR) mutta nuo esimerkiksi.

      • ....

        Paljon putkistolla tulee tehoa lisää ??


      • Asiantuntija
        .... kirjoitti:

        Paljon putkistolla tulee tehoa lisää ??

        ...vähän toistasataa heppaa. Ja kun pistät karvanopat, niin kylä lähtee..

        vakavasti sanottuna: toivottavasti et ainakaan ihmisten ilmoilla ajele yöllä pillurallia jos pelkän putkiston vaihdat ja tarkoituksenasi on "virittää" turboahdettua autoa. Sulle nauraa kaikki muut paitsi ne karvanoppakorollalla ajelevat kaverisi jotka arvioivat autosi tehoja saundien perusteella. Älä pelleile vaan lastuta autosi ja pidä äänet siisteinä.


      • foo
        .... kirjoitti:

        Paljon putkistolla tulee tehoa lisää ??

        > Paljon putkistolla tulee tehoa lisää ??

        Riippuu... Jossain vaiheessa putkisto alkaa olla pullonkaula, mutta ensimmäisenä päivityskohteena turbossa ei saa putkisto olla. Ensin chippi, ja aikaisintaan sitten putkisto, koska suurempi ilmavirta vaatii myös isompaa ulostulorööriä. Isompi putkisto vaikuttaa myös huipputehoon, mutta myös alavääntöön ja kaasun vastaavuuteen nopeuttaen sitä. Mutta mistään suurista efekteistä ei ole kyse.

        Kannattaa sitten muistaa että loppupään suurentamisella ei ole juuri mitään vaikutusta, vaan alkupää ratkaisee, missä pakokaasut ovat kuumia. Jäähtyessään pakokaasut kutistuvat eivätkä vaadi enää yhtä suurta putkea. Eli kun putkea vaihtaa isompaa, niin tekee sen sitten kunnolla heti turbolta lähtien.

        Kannattaa myös päivittää chipin jälkeen ilmansuodatin. Sen vaikutus on yleensä pieni, mutta eipä se paljoa maksakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2581
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2297
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe