majavakärry

naapurissa

On tällainen kipillinen 3 metriä pitkä jarruton. Kävin tutustumassa siihen. Omistaja sanoi että kuomussa olevat iskarit eivät kestä. Ne hajoavat ja muovikopan sivusta muovikin särkyy. Hankala korjata. Sitten katsoin alle. Ei ollut runkoa. Sivulaita oli prässätty ja se oli kantavana rakenteena. Aika kepuli tekonen. Tietenkin rungottomana saadaan kevyempi mutta kantavuus ei varmaan sitä mitä luvataan, jos ajetaan kuoppasia teitä.

5

1357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huvittunut ammattimies

      Millainen runko Sinun henkilöautossasi on? Tai farkussa?

      Vastaus: ei runkoa lainkaan. Rungot jäivät 50-luvulle.

      Millainen runko on nykyaikaisessa linja-autossa?

      Vastaus: ei runkoa lainkaan. Rungot taisivat näissä vehkeissä jäädä 70-luvulle.

      Jopa kuorma-autokalustossa on ns. itsekantavia rakenteita. Joten eivätköhän ne kestä mainiosti perävaunuissa, joissa maksimikuormat ovat samaa luokkaa kuin viiden ison ihmisen paino matkatavaroineen.

      Jarrulliset työkärryt ovat juttu erikseen. Niissä monesti ei ole oikeata runkoa, vaikka pitäisi olla, vaan "rungon" muodostaa lavapalkitus/kehikko johon akseli on pultattu kiinni. Tätä sitten erehdytään kutsumaan rungoksi. Kyseessä siis on vain lava johon on kiinnitetty akseli/akselit.

      Oikeassa jarrullisessa työkärryssä on koko lavan mittaiset pitkittäiset runkopalkit, joiden päälle lava on rakennettu, ja joihin akselit on kiinnitetty.

      Mitkään tikapuuviritelmät eivät ole kelvollisia runkoja, koska ne eivät salli sitä samaa kiertoliikettä kuin oikea runko, esimerkiksi kuorma-auton runko.

      Mutta oli miten oli niin jarruttomassa kärryssä itsekantava tai puoli-itsekantava ratkaisu kyllä menettelee ihan täysin. Älä siis ole huolissasi naapurisi Majavasta.

      • jutun aloittaja

        Luulet, että autossani ei ole runkoa. Jos sinulla on rungoton joku rottelo niin minulla on Toyota Land-Cruiser ja siinä on aivan aito palkkirunko. Vai väitätkö vastaan? Monien autojen rungottomuus johtuu siitä, että autot on helppo prässätä suoraan tehtaalla muottiin ja tulee halvemmaksi. mutta ruoste sitten tekee loput itsekantavasta korista yleensä.


      • ne mahtaa

        olla siellä Lahden Autokorin pihalla, ne uudet osat joissa on kiini akselit, moottorit yms. Ovat uusia tehtaalle menossa.


      • Kokeneempi kaveri
        jutun aloittaja kirjoitti:

        Luulet, että autossani ei ole runkoa. Jos sinulla on rungoton joku rottelo niin minulla on Toyota Land-Cruiser ja siinä on aivan aito palkkirunko. Vai väitätkö vastaan? Monien autojen rungottomuus johtuu siitä, että autot on helppo prässätä suoraan tehtaalla muottiin ja tulee halvemmaksi. mutta ruoste sitten tekee loput itsekantavasta korista yleensä.

        Minullakin on Land Cruiser. Minulla on myös 4 X 4 pikappi. Ja kuorma-auto.

        Onhan niissä rungot. Mutta 80-luvun Land Cruiserin runko alkaa kyllä olla haperompi kuin 80 luvun henkilöautomme itsekantava kori.

        Tämä menee kyllä nyt saivarteluksi, sillä minun järkeeni ei mahdu miksi yli 3 tonnin kytkentämassaisella maasturilla pitäisi yleensäkään raahata jotain jarrutonta ammetta perässään?

        Jarruttomat kärryt ovat henkilöautoja varten.


      • etupäitä ja takapäitä
        ne mahtaa kirjoitti:

        olla siellä Lahden Autokorin pihalla, ne uudet osat joissa on kiini akselit, moottorit yms. Ovat uusia tehtaalle menossa.

        Se keskikohta sitten tehdään itsekantavana. Yleensä ja enimmäkseen.

        Mutta turha kai jarruttomaan perävaunuun on runkoa vaatia sillä perusteella että 38 tonnin sora-autossa on runko.

        Kyllä ne majavat, muulit sun muut ovat iät ja ajat kestäneet normaalin käytön. Eri asia on tämä porukka, joka katsastuksen pelossa rakentaa jarruttoman kärryn ylikuormia varten, yliraskaasti ja laittomaan käyttöön eli tonnin ja kahden kuormille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1569
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1370
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      219
      1332
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1019
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      950
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      848
    Aihe