BURMA vai Myanmar

Maisteri A Sucksdorff

Ole kuullut , että kommunistit ja oppositio käyttävät nimeä Muanmar ja oikea nimi on Burma . Mutta kova oli hävitys siellä. Mitähän Buddha tuumii ,Ei rukous auta .Me vanhat figteriveteraanit lähdetään sinne avustustyöhön ! Vai mitä ?

2

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfvsdfgv

      "Valtion nimi

      Maasta käytetään yleisesti kahta erilaista muotoa, Myanmar ja Burma.

      Aiemmin käytetty nimi 'Burma' on lähtöisin maan puhekielisestä nimestä, joka lausutaan [bəmà]. Nimi 'Myanmar' perustuu formaalimpaan nimeen [mjəma], joka on mukautettu englannin kielen mukaiseen kirjoitusasuun. Nimi 'Myanmar' on hyväksytty maan latinalaisilla kirjaimilla kirjoitetuksi nimeksi YK:ssa.

      Hallitseva sotilasjuntta antoi ohjeet valtion nimen kirjoittamisesta vuonna 1989. Maan nimi muutettiin samana vuonna "Myanmarin liitoksi." Nimestä säädetty laki antoi myös englanninkieliset nimet eräille muille paikkakunnille. Esimerkiksi pääkaupungista tuli käyttää nimen Rangoon sijaan nimeä Yangon.

      Vuonna 1990 valittu, muttei koskaan kokoontunut, parlamentti ei hyväksynyt nimenmuutosta. Demokraattinen oppositio käyttää ulkomailla edelleen nimeä 'Burma'. Eräät ulkomaiden hallitukset, kuten Yhdysvallat ja Britannian, eivät ole tunnustaneet sotilashallitusta ja käyttävät poliittisista syistä edelleen nimeä 'Burma.' Tiedotusvälineistä BBC on ilmoittanut käyttävänsä nimeä Burma.[1][2][3] Suomessa 'Burmaa' käyttävät ainakin Aamulehti, Hufvudstadsbladet, Metro, Turun Sanomat, Länsi-Uusimaa, Keski-Uusimaa ja elisa.net."

    • Ulottuneen aika syvälle

      Sisämaahankin päin ,lienee pyyhkäissyt Thaimaan Kantanaburia ja riwer Kweetä . Kyllä se on suuronnettomuus . Miks meillä Suomessa ei mitään luonnonkatastroveja .No hyvä näin .Onhan meillä nuo kepulaiset !.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      13
      2600
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1619
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1435
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      257
      1432
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      233
      1332
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1120
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1069
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1050
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      92
      993
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      983
    Aihe