Voinko saada sairaslomaa, kun en ole koulussa, enkä töissä? En edes työkkärin kirjoilla (työtön)?
Asun äitini kanssa, ja olen hieman päälle 20-vuotias.
Asun äitini kanssa, ja olen hieman päälle 20-vuotias.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kelaa varten todistuksen, jossa selostaa tilanteesi, ja Kela sitten päättää saatko sitä vai et.
työttömänä työnhakijana. Sairaslomaa toki voit saada, muttet ketään sitä maksamaan
ainakin minun lääkärini mielestä olisin voinut hakea sairaslomaa, vaikken ollut kirjoilla missään (en tosin sitten halunnut, koska en halua olla virallisesti olemassa).
korvausta jos ei ole opiskelija, työssä tai edes työttämänä työnhakijana työvoimatoimistossa=)
sitä kukaan tietenkään hae sairaslomaa vaan juuri korvausta. Ja kai ihminen on työtön jos ei ole töissä, ja sairasloman tarpeessa jos on liian sairas juostakseen työkkärissä.
että mistä sitä lomaa sitten oikein voisit saada..
Oikeampi suunta ehkä olisi kuntoutus/kuntoutustuki.
Se edellyttää käymisiä psykiatrilla ynnä muilla
ja kuntoustussuunnitelman tekemistä jne.
Eli hoitoon pitäisi hakeutua ensin.
moi, en tiedä auttaako tämä mitään, mut laitan tähän oman tarinani, miten selvisin masennuksesta,ahdistuksesta ja peloista. jos haluat kokeilla jotain luontaishoitoja lääkkeiden sijaan, niin ne ovat todellakin auttaneet monilla, älä luovuta, toivoa on! silloinkin on ollut apua kun masennuslääkkeet eivät auttaneet, joten aina kannattaa kokeilla! tässä se on;
mä sain apua eri luontaishoidoista, jotka auttoi masennukseen, ahdistukseen, pelkoihin,pakkoajatuksiin yms, kun en uskaltanut masennuslääkkeitä käyttää, ja luin paljon mitkä luontaistuotteet auttaa mielenterveyden ongelmiin, tässä kaikki jutut mitä käytin (ja nämä ihan oikeasti auttoivat): mäkikuismaa (masennukseen) valeriaanaa ja kärsimyskukkaa (ahdistukseen, jännitykseen, pelkotiloihin, rauhoitti ja rentoutti). E-EPA-kalaöljyä (myös pellavansiemenöljy on kuulemma hyvä, siinä samoja omega 3-öljyjä) ja sinkkiä, magnesiumia ja dolomiittia (tutustuin ortomolekulaariseen lääketieteeseen jossa mielenterveyden ongelmia hoidetaan vitamiinein, mineraalein ja rasvahapoin, ja näin tasapainotetaan ja hoidetaan aivoja ja hermojärjestelmää ja näin mieli paranee) ja bachin kukkatipat olivat mulle tosi suuri apu: bachin kukkatippoja on 38 erilaisiin ongelmiin, kuten masennukseen, pelkoihin, päättämättömyyteen, ahdistukseen, vihaan yms ja niiden käyttö on tosi helppoa; 2 tippaa jokaista valittua kukkatippaa (samanaikaisesti voi käyttää 5 eri tippaa) lasiin vettä ja pari kulausta päivän mittaan. esim. mimulus ja aspen auttavan pelkoihin, rock rose kauhuun, cherry plum kun pelkää tulevansa hulluksi ja menettävänsä kontrollin ja tekevänsä jotain mitä ei halua, kun ei vaan kestä enää, white chestnut mieleen tunkeutuviin epämielyttäviin ajatuksiin, joista ei pääse eroon, mustard syvään masennukseen, gentian ja gorse toivottumuuteen jne. näitä tippoja saa luontaistuotekaupoista, noita yrttejä ja E-EPA:aa saa apteekeista. lisäksi jätin kaiken kofeiinin ja suurimmaks osaks sokerit, lisäaineet ja valkoiset vehnäjauhot (ortomolekulaarisessa lääketieteessä vitamiinien yms. ohella suositellaan myös gluteenitonta dieettiä, koska gluteiini aiheuttaa joissakin paitsi fyysisiä, myös psyykkisiä oireita, jos gluteeniallergia on voimakas, esim. autismista kärsiviä gluteeniton dieetti on auttanut paljon, se on suosittu ja hyväksikoettu apu). oon lukenut paljon netistä ja kirjoista mielenterveyden ongelmien luonnonmukaisesta hoidosta, ja toivottomissakin tilanteissa ovat monet apua saaneet. kirja joka auttoi mua tosi paljon oli tommy hellstenin "saat sen mistä luovut" se helpotti oloa ja toi levollisuutta ja rauhaa. toivon sulle joka tapauksessa kaikkea hyvää ja että elämä hymyilisi sulle, joku sanoi joskus että kun on ollut tarpeeksi sadetta, on auringon aika. ja mun mielestä voit kyllä saada sairaslomaa, on tärkeetä et lepäät ja teet vain sitä mitä haluat ja kaipaat, annat mielesi ja kehosi toipua, rentoutua ja olla vaan!
voit saada sairauslomaa vaikket ole töissä tai koulussa ja vaikka asut vanhempiesi luona. mikään sitä ei estä.
itse en ole myöskään kummassakaan, mutta olen silti saanut puolivuotta jo sairauslomaa. rahaa tulee niin kelalta kuin sossusta elämiseen. kun joskus vielä paranisikin niin ei tarvitsisi olla jatkuvasti näillä luukuilla.