Työkyvyttömyyseläke ja Espanja &HL 15

Hei,
olen nyt kuntoutustuella, mutta ehkä jossain vaiheessa pysyvällä työkyvyttömyyseläkkeellä.
Haittaluokaksi verotuksen on määritelty 15, olisko 70 %?

Työkyvyttömyyseläke tulisi Valtiokonttorilta, eli siis valtion työpaikasta.

Millaisia asioita tässä tulee esille?
Ja onko se Espanja niin halpa asua, kuin kuvittelen. Tämänhetkinen kuntoutustuki (ma eläke) on 1400 e/kk brutto. Mihin paikkaan pitäisi muuttaa, että pärjäisin ja oma/vuorka-asunto? Saan ehkä 50 000 myymällä asunnon, riittääkö mihinään.

Lääkkeitä en tarvitse, burana ja unipillerit korkeintaan tällä hetkellä.


Kiitos vastauksista!
62432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

espanjan hintataso on suomen luokkaa halpaa on vain viina ja leipä.omaa asuntoa ei kannata ostaa vaan vuokrata,silloinkin pitää katsoa että aurinko paistaa talvellakin huoneistoon,siellä on home huoneistoja vaikka kuinka paljon,no omapa on asiasi kokemuksesta voin sanoa että mieti tarkkaan

Äänestä

En olisi yhtä pessimistinen kohdallasi kuin edellä kommentoinut henkilö.

Oletan, että ajatuksissasi on Aurinkorannikko, Costa del Sol ja/tai kenties Torrevieja, jossa niin monet suomalaiset eläkeläiset asuvat ainakin osan vuodesta.

Suomen keskimääräinen hintataso on jo kauan ollut korkeampi kuin monen muun Euroopan maan eikä tietooni ole tullut tilastoja, jotka osoittaisivat jotakin muuta. Suomalaisella matkailijalla ja ulkomailla asuvalla, ehkä eloonsa tyytymättömällä maamiehellämme, on taipamus yksikertaistaa asioita ja todeta, että hintataso on sama kuin Suomessa.

Asuntosi myynnistä nahdollisesti saamasi summa ei riittäne ainakaan kaupunkiasunnon ostoon. Eläkkeesi saatta riittää, paljon riippuu siitä, mitä saat verotuksen jälkeen puntaana käteen.

Espanjan ja Suomen välillä on verosopimus on. Verotus Espanjassa tulee kysymykseen, jos asetut sinne pysyvästi. Tämän palstan lukijoista löytyy asiantuntijoita, jotka voivat kertoa sinulle, miten verosopimus toimisi kohdallasi. Osoitteesta www.vero.fi löytyy myös tietoa samoin kuin Suomi-Seurasta.

Ruoan hinnassa tulet säästämään, etenkin jos opettelet syömään espanjalaisittain. Monen espanjalaisen on näet tultava toimeen sinun suuruisella eläkkeellä. Jos myyt asuntosi, voit käyttää niitä varoja mahdollisiin äkillisiin tarpeisiin. Lähinnä tulee mieleeni terveydenhoito yksityissektorilla.

Joten älä luovuta. Tsemppiä.

Me muutimme Azoreille, Portugaliin emmekä saa mitään huipppueläkettä, mutta tulemme toimeen varoillamme. Meillä on kaikkea mitä tarvitsemme ja ruokamenomme ovat pienet ja ruoka on neljänneksen-kolmanneksen halvempaa kuin Suomessa. Kasvatamme myös paljon omia vihanneksia ympäri vuoden.

Suomalaisia asuu jonkun verran Portugalin eteläisessä maakunnassa, Algarvessa, jossa heillä on oma yhteisönsä, Suomi-Seuransa. Jos olet kiinnostunut Portugalista, seuran verkkosivut löydät haulla Algarven Suomi-Seura.

Jotkut ovat valinneet Madeiran. Täällä Azoreilla ei tällä hetkellä asu pysyvästi muita Suomen kansalaisia kuin minä.

Äänestä

Eläkkeen maksajastasi johtuen et voi siirtää verotustasi Espanjaan.

Yksityiset voivat.

Asunnot ovat kalliita jos et tyydy sisämaan "kolmen porsaan taloon".

Vuokravaihtoehtoja on runsaasti.
Pitkäaikaisella sopimuksella on mahdollisuus saada hyvältä paikalta kohtuullinen asunto melko halvalla.

Halvin jonka itse tiedän on reservaation (lue:urbanisation) oh/bk mh kh, noin 45m2, 80E/kk kulutusmaksut. Sähkö on kallista.

Toinen tiedossani oleva on samassa talossa meidän kanssamme.
Keskellä kaupunkia, rannassa.
9:s kerros, upea näköala, parvekkeet kaakkoon ja länteen.
Aurinkoa aamusta iltaan.
2mh oh k kh, noin 80m2.
Kuukausivuokraa, 400E, piti pitkään talossa asunut suomalainen mamma korkeana.

Varo suomalaisia. Moni yrittää nylkeä ylihintaa maanmiehiltään.
Katso paikallisista toimistoista.

Mahdollisuus halpaan elämiseen on.
Teen itse ruuat. Raaka-aineet hankin marketeista.
Vihannekset ja hedelmät markkinoilta.
Meillä menee kahteen pekkaan kuukaudessa noin 200E sisältäen minun olueni, viinini ja tisleet, kohtuudella.
Emme pihistele emmekä pahemmin laske.

Emme tupakoi. Kuppiloihinhan uppoa niin paljon kuin haluaa.

Jos saat särky- ja unilääkkeillesi raseptit niin lääkkeet ovat sinulle maksuttomia.
Samoin terveyskeskus.
Ei lainkaan rahan käyttöä.

Äänestä
  • Hei,
    kiitos vastauksista!
    Jostain luin hätäseen, että invaliditeetin vuoksi työkyvyttömyyseläkeläiset saisivat Espanjassa "paremman" kohtelun?
    Harmi, etten sitä laittanut mihinkään muistiin.

    Niin, tuo Valtioknnttorilta tuleva eläke on Suomessa verotettavaa tuloa, mutta jos saisin selville tuon invaliditetti-asian, ehkä se muuttuisi?

    Asuntoa en ihan ajatellut ostaa, ellei sopivanhintainen tulisi vastaan. 50 000 e ei taida riittää mihinkään, siksi satsaan sen varmaan "loppuelämään" ja vuokraan.
    500 euroa vuokra-asunnosta ei olisi kohtuuton.

    Mitä kaikkea konkreettisesti pitäisi tehdä, muuta kuin käännättää todistukset espaniaksi.
    Ja missä sen käännätyksen voi tehdä?
    Suomessa eläke jatkuu toistaiseksi, Espanjassa lopullisesti -muistelen senkin olevan hiukan hankalaa.

    Kiitoksia lisävastauksista, ja mukavaa äitienpäivää sinne ulkomaille!

    Äänestä

Useammassa Euroopan maassa kiinteistökupla on puhkeamassa ja Espanjassa aivan erityisesti. Espanjaan asettumista harkitsevan kannattaa vuokrata ja tarkkailla tilannetta kaikessa rauhassa, vaikkapa pari-kolme vuotta ja mikäli elämä paikan päällä edelleen mielyttää, niin tehdä syklin pohjalta edullinen asuntokauppa.

Oheinen pieni artikkeli on vain jäävuoren huippu. Espanjassa suuret rakennuyhtiöt ovat vakavissa talousvaikeusissa ja tekevät valtavia alaskirjauksia:

- http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=12103

Ostajan markkinat ovat vasta alkamassa ja parhaat ajat edessä.

Äänestä

Halpoja asuntojakin löytyy, jos ei halua sitä aivan rannasta . Fuengirolan suunnalla on paljon suomalaisia. Canarialla vähemmän.
Canarialla on paremmat ilmat talviaikaan. Ruuat ym. elinkustannukset ovat vielä pienemmät kuin Suomessa.
Ei myöskään voi unohtaa yhtä suurta etua, se on eläkeläisetn ilmainen sairaanhoito ja lääkkeet, joihin myös suomalainen eläkeläinen maassa asuessaan on oikeutettu.
Myös matkakulut ovat eläkeläiselle halvemmat, tai jossakin paikkakunnilla jopa ilmaiset.
Verotkin ovat pienemmät, ellet sitten joudu maksamaan Suomeen lähdeveroa, joka allekirjoittaneella oli 35 % eläkkeestä. Nyt olen taas Suomessa ja monesti harmittaa muuttoni takaisin Suomeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ehkä tuleva työkyvyttömyyse... kirjoitti:

Hei,
olen nyt kuntoutustuella, mutta ehkä jossain vaiheessa pysyvällä työkyvyttömyyseläkkeellä.
Haittaluokaksi verotuksen on määritelty 15, olisko 70 %?

Työkyvyttömyyseläke tulisi Valtiokonttorilta, eli siis valtion työpaikasta.

Millaisia asioita tässä tulee esille?
Ja onko se Espanja niin halpa asua, kuin kuvittelen. Tämänhetkinen kuntoutustuki (ma eläke) on 1400 e/kk brutto. Mihin paikkaan pitäisi muuttaa, että pärjäisin ja oma/vuorka-asunto? Saan ehkä 50 000 myymällä asunnon, riittääkö mihinään.

Lääkkeitä en tarvitse, burana ja unipillerit korkeintaan tällä hetkellä.


Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu