Tämän päivän rakkaus

Writer

Ennenvanhaan rakkautta pidettiin arveluttavana asiana, ja sen annettiin astua elämään usein vasta sitten, kun oltiin varmoja että se tulisi kestämään koko lopun elämän ajan. Jos jonkun tiedettiin pettävän, saattoi jopa kirkko tulla avuksi ratkomaan asioita. Kirkon nojalla saatettiin langettaa erilaisia "rangaistuksia" pettävälle osapuolelle, jotka saattoivat olla raakojakin. (Mikä meni tosiaan vähän yli.)
Nykyaikana asiat ovat kuitenkin kääntyneet niin päin, että toimimme helposti RAKKAUDEN nojalla. Saatetaan sanoa muka rakastavansa toista, vaikka oikea syy saattaisikin olla esim. raha, arvostus, huomion tarve, kostaminen... Tai jokin muu asia. Nuoruudessa saattaa kokea monta ihanaa tunnetta eri ihmisten kanssa -niin pitääkin olla. Se "oikea" löytyy varmasti joskus.
Tänä päivänä saatetaan virheellisesti puhua "rakkaudesta", kun tarkoitetaan seksiä eli omien fyysisten tarpeiden tyydyttämistä. Televisiosta ja muualta hyökyy silmille ajatuksia, joita jotkut eivät ehkä pysty suodattamaan. Joka toinen avioliitto päättyy eroon ja vieläkin yleisempää on mennä kihloihin alle 17-vuotiaana ja purkaa sopimus alle puolen vuoden päästä.
Näyttäisi, että harva enää osaa rakastaa kovin aidosti...
En voi yleistää tai mitään, mutta se menee jo typeräksi, jos poika/tyttö-kaveri vaihtuu parin päivän välein.
Tämä maailma ei enää edes kuulu meille nuorille, vaan se on aikuisten. "Big bossit" pyörittää tätä niin kuin haluaa...

Siis meidän tulisi löytää jokaisesta hetkestä pientä toivoa ja rakkautta, joka uhkaa kadota.

Uutisotsikoissa ei ole varmaan koskaan ollut niin paljon katastrofi-uutisia kuin kuluvan puolen vuoden aikana on ollut.

Kiitos kaikille, jotka jaksoivat lukea.

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PIEni

      "Joka toinen avioliitto päättyy eroon"

      ei pääty. en jaksa selittää mutta niitten tutkimus meni vähäsen päin mäntyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      652
      8005
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2293
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2209
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1788
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1280
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1244
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1173
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      853
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      828
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      760
    Aihe