Mulla on ollut maailman ihanin koulukaveri ammattikorkeakoulussa nyt noin vuoden. Aluksi se oli vain hyvä kaveri ja sit mitä enemmän juteltiin ällistyin aina kuinka samanlainen se on kun mä, kaikki ihan oudotkin asiat mitä ei varmaan kovin monelta löydy. Sit sen kans on niin helppo puhua kun ollaan täysin samalla aaltopituudella. Kaikki lapsuuden kokemukset ja ongelmatkin meillä tuntuu olevan samoja. Oikeesti en ole koskaan tavannut tälläistä ihmistä. Ongelma on siinä et se on hiljattain alkanut seurustelemaan ja myös minä seurustelen. Oon ollut tyttöystäväni kanssa n.10 vuotta, jostain 15 vuotiaasta asti mutta tuntuu että kaikki intohimo ja sellainen on loppunut ajat sitten, jäljellä on enää tunne et välittää toisesta tosi paljon. Mut onko toi normaalia noin pitkässä suhteessa? Anyway, parin viime kuukauden aikana oon vahingossa ihastunut kaveriin tosi pahasti, se on kokoajan mun mielessä ja haluisin vaan kokoajan nähdä sen taas. Mä en oo koskaan ymmärtänyt pettäjiä enkä haluis tehdä mitään jos toinen tuntee samallalailla, mutta musta on alkanut tuntua että en voisi hillitä itseäni jos toinen tekee aloitteen. V**** mä oon sekaisin, miks ihmiset on tehty tälläsiks.
A***
J***
3690
0Äänestä
Vastaukset 3
Vanhimmat
et lopeta nykyistä suhdettasi. Sanoit itsekin ettet ole siinä onnellinen. Olet läheisriippuvainen ja pidät häntä pelkästään varalla jos uuden ihastuksen kanssa ei onnistukaan. Vanha toteamus kuitenkin on että parempi olla yksin kuin onnettomassa suhteessa, joten ensin reilusti eroat nykyisestä suhteesta ja sitten haikailet muiden naisten perään.
Ihan pakko kommentoida. Itselläni on muutama vastaava miespuolinen ystävä, joiden kanssa synkkaa todella hyvin, on yhteisiä asioita yms.MUTTA ongelma näissä on se, että aina nämä miehet menevät ja ihastuvat. Valitettavasti olen tämän takia joutunut todella heittämään kylmää vettä näitten miesten niskaan ja ajoittain jopa katkaisemaan kko ystävyyden. Suurin osa naisista ei nimittäin aloita suhdetta ystävyyspohjalta, kun siihen ei vain tule koskaan sitä kemiaa. Ehkäpä se on miehillä toisin ja tietysti naisiakin on yksilöitä.
Mutta ihan vain sinua varoitan, ettet pilaa vahingossa hyvää ystävyyttäsi tunteilulla.
siinä että naiset aika harvoin aloittavat suhdetta ystävän kanssa. Sitä ihastuu heti tai... Toki niinkuin edellinenkin sanoi, että yksilöitä löytyy. Mutta tohon toiseen kirjoittajaan en yhdy, että välttämättä rakkaus olisi sinulta loppu ja olisit läheisriippuvainen. Ei missään nimessä, rakkaus vain muuttaa muotoaan pitkässä suhteessa. Minä jopa väittäisin kirjoituksesi perusteella, että rakastat/osaat aidosti rakastaa nykyistä kumppaniasi. On aivan normaalia että rakastuu välillä muihin, niin tunteva ihminen vain toimii. Oletko varma, että se että ystäväsi alkoi seurustella ei "kiihdyttänyt" sinun tunteitasi? Miehen metsästys vietti tai/ja oman reviirin puolustaminen on hyvinkin normaali reaktio.
Tsemppiä sinulle!