Mistä ja minkälaiset airot?

Mistä ja minkälaiset airot kannataa ostaa (helsingin alue)?


tulevat Kaisla 420 veneeseen

ohessa linkki veneeseen:
http://www.kaisla-veneet.com/420.htm
89847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

jos ajelet moottorilla niin joku mela riittää. jos käytät soutupaattina niin ostat sen mukaiset airot. ei kai niitä airoja nyt ole käytännössä kuin yhtä mallia. itse ostin keskisen kyläkaupasta ja hankaimet päälle. poralla reikä airoon (hankaimelle) ja siinä oli.

Äänestä
  • juurihan totesin, että en tajua joten tietysti olen idiootti. siellä taitaa vain olla pahempi idiootti kun ei tajua, että olen idiootti vaan kyselee tyhmiä.

    Äänestä


Osta kyllästetyt, älä lakattuja.

Tai käsittelemättömät ja kyllästä itse.

Älä poraa reikiä, mätänee siitä ja menee poikki. Lakkapinta ei kestä kuitenkaan ja lakan alle päässyt vesi pilaa muutakin kuin vain ulkonäön. Ja lakattu kahva on aika tehokas tekemään rakkoja nahkaan.

Avohankain vastaan kiintohankain on ihan makuasia. Avohankaimella on parempi soutaa isossa aallokossa ja toisaalta taas kiinteästi saranoitu airo pysyy paremmin mukana kokemattomalla soutajalla.

Helsingin alueesta en tiedä, kun olen yrittänyt pysyä mahdollisimman kaukana sieltä. Luulis siellä jonkun myyvän käsittelemättömiäkin airoja. Niin isossa paikassa.

Äänestä
  • lakatut ei maksa juuri mitään ja jos porausreikä haittaa pistä kyllästettä. ne kestää kuitenkin useita vuosia, joten ihansama ostaa sitten uudet. eipähän harmita kun joku pitkäkyntinen vie ne.

    Äänestä

  • älä kyllästettyjä kirjoitti:

    lakatut ei maksa juuri mitään ja jos porausreikä haittaa pistä kyllästettä. ne kestää kuitenkin useita vuosia, joten ihansama ostaa sitten uudet. eipähän harmita kun joku pitkäkyntinen vie ne.

    Ei nyt liity varsinaisesti airojen hankintaan, säilytykseen kylläkin.

    Noin viikko sitten kysäisi venepoliisimiehiltä että tietävätkö he mitä muuta käyttöä käsiraudoilla on kuin se varsinainen?

    Katsoivat aika pitkään. Mitä lienevät miettineet.

    Sanoin: "Niillä on hyvä lukita soutuveneen airot"

    Nauroivat.

    j.

    Äänestä

Linkin takaa kopsattua:

HELSINKI Waltic OY 020 755 8920

Airot 8' (240 cm) järvi ja meri 46,50
Airot 9' (270 cm) järvi ja meri
Airot 285 cm meri 49,50

Äänestä

Hei,

HongKong tavaratalosta Vantaalta löysin samanlaiset, kuin aiemminkin oli. Ota mitat mukaan, paljonko airon hankaimesta pituus saa olla, että hyvä soutaa.kaupassa oli erimittaisia niin saat kerralla sopivat.

Helsingissä on kiva soudella - näkisittepä vain kuin upeita aamuja ovat ja mikä uskomaton hiljaisuu suurkaupungissa tai oikeesti merellä.

Lätäköissä en soutele - tarvitsen tilaa ja meri sen suo!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kysyyypi kirjoitti:

Mistä ja minkälaiset airot kannataa ostaa (helsingin alue)?


tulevat Kaisla 420 veneeseen

ohessa linkki veneeseen:
http://www.kaisla-veneet.com/420.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu