Ulosteiden syöminen!

Jesperi

Terppa...Ajattelin kirjottaa tänne...Meillä on sellanen ongelma, kuin ulosteen syöminen. Meillä on 4 vuotias sakemanni, AIVAN ihana, kaikin puolin...Mutta nyt jos hän jää yksin kotiin, hän syö lapsemme kakkavaipan(sisällön) ja kissan...Mikä on tullut? On joutunut olee aika vähän erossa meistä...(on ollut meillä 2 vuotta), aina pääsee mukaan ja touhutaan...Me otettiin kissa n.1,5 kk sitten, ne on ihan kavereita, tosin välillä kisaillaan...Voisko kissa olla syy? Alkaa rassaa...Aina kun jättää koiran kotiin, tietää sen tehneen jotain pahaa...mutta ei sitä voi toruakkaan jälkeenpäin...Vaikka osaa hävetä, ja tietää jos tekee pahaa...
Auttakaa meitä epätietoisia...Mitä vois tehä? Kohtaa alkaa taas koulu, eikä koiraa voi sinne ottaa...???
Vastailkaa...

4

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noutaja

      Aivan normaalia toimintaa koiralle lapsen ulosteet suurta herkkua samoin käy aikuistenkin ulosteet. Täytyy pitää potat ja muut ulosteet koiran ulottumattomissa. Olen jostain kuullut en tiedä pitääkö paikkansa että ulosteissa olisi E-vitamiiniä jota koiralta puuttuisi, joka tekisi ulosteet niin halutuiksi.

    • pas...

      Meillä on sakemanni 13v ,aina on syönyt p:kaa, kissanlaatikosta ja lasten vaipoista, meille tuli myös äskettäin uusi pentu, sama homma silläkin.

    • Applica

      Eipä kai tuota nyt voi normaaliksi käytökseksi kutsua - yleiseksi kylläkin. Meitä kehotettiin syöttämään koiralle raakaa lihaa (esim. lihaisia luita) silloin tällöin, jottei himoitsisi ulosteita. On ainakin meidän poitsulla auttanut ja kyläkaupan täti tykkää kun saa lihatiskin "jätteet" myytyä. Ellet ole jo kokeillut, niin testaa ihmeessä. Ja ne kakkavaipatkin kannattaisi varmaan laittaa kannelliseen roskikseen johonkin kaappiin - ei luulisi kiusauksen olevan enää niin suuri.

    • Saman kokenut

      Koitappa syöttää ananasta (ihan vaikka purkkiananasta). Itelläni auttoi ku koira söi omat jätökset. Saattaa mennä n. viikko ku alkaa vaikuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5115
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3658
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1504
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1391
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1292
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1198
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1117
    Aihe