migreenikö?

apua...

Elikkäs kerron kivustani...
Heti ku alko paremmat ilmat ni alko sitten pääkipu.
Kipu on sellasta ettei sitä saa lievitettyä tavallisilla särkylääkkeillä.
Tai joskus särkylääke auttaa vain hetkisesti ja kohta kipu palaa takaisin.
Kipu on välillä sivulla ja joskus en pysty oleen ollenkaan valoisassa paikassa koska tulee huono olo.
En pysty oleen auringon valossa ilman lakkia tai aurinkolaseja.
Joskus on ollu sellaisia kohtauksia että on ruvennut oksettaan ja nouseminenkin on tehnyt pahaa. on silleen pyöryttäny.
Olen käynyt kivun takia lääkärissä vaan sanovat että on jotain niskakipua tms..
Sitten jos juon yhden siiderin niin kipu alkaa heti ja menee ohi vain lepäämällä.
Oisko migreeniä?
hajutkin aiheuttaa helposti pääsäryn..

7

1184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtauksittaista

      Migreenin pitäis kai olla kohtauksittaista, yksi kohtaus kestää korkeintaan kolme päivää putkeen. Mutta joillakin voi olla sekä jännityspäänsärkyä että migreeniä. Jännityspäänsäryn kanssa aamulla on helpompaa olla, migreeni taas voi olla aamulla ihan pahimmillaan. Muuten kyllä kuullostais migreeniltä. Jos saisit lääkäriltä kokeeksi triptaanin, migreenin täsmälääkkeen, niin siinä se tulit myös testattua, niiden ei pitäis auttaa mihinkään muuhun päänsärkyyn kuin migreeniin. Tosin tosta voidaan olla kyllä myös eri mieltä.

    • ilman lääkkeitä ym 10 vuott...
    • minämie

      Ohoh, onpa sulla samanlaiset oireet kun mulla. Mulla todettiin pari kk takaperin kroonistunut migreeni, eli migreenikohtaus alkoi ihan mistä vaan (valot, hajut, äänet, niskakipu, SÄRKYLÄÄKKEET jne.).

      Sitä pidettiin ensin puoli vuotta jännityspäänsärkynä ja mulle syötettiin todella voimakkaita lääkkeitä, jotka aiheuttivat sitten särkylääkepäänsäryn. Olen nyt väh. syyskuusta asti ollut jatkuvassa, päivittäisessä päänsärkykierteessä. Puolen vuoden jälkeen menin päänsärkyihin erikoistuneelle neurologille, joka antoi diagnoosin ja nyt kokeilemme erilaisia estolääkkeitä, joilla kohtauksia saisi pois ja vähennettyä. Täsmälääke on myös käytössä. On helpottanut oireita, mutta oikea estolääke vielä puuttuu.

      Eli menepäs kuule jonnekin yksityiselle sellaiselle, joka on erikoistunut näihin, niin varmasti saat apua!! Yleislääketieteen edustajat eivät ole saanut tarpeeksi koulutusta päänsäryistä...

      • mulle....

        Miranax-merkkistä särkylääkettä tohon migreeniin.
        Mitä mieltä olette auttaako se jos on oikeesti jotain migreeniä? Vai mikä oikeesti auttaa migreeniin jos sellanen on?


      • SiiliII
        mulle.... kirjoitti:

        Miranax-merkkistä särkylääkettä tohon migreeniin.
        Mitä mieltä olette auttaako se jos on oikeesti jotain migreeniä? Vai mikä oikeesti auttaa migreeniin jos sellanen on?

        Kuulostaa kyllä ihan migreeniltä. Itse olen herkkä nimenomaan auringolle, voimakkaille hajuille ja juuri vaikkapa siiderille. Itse asiassa kaikki käymisteitse valmistetut juomat, olut, siideri, viini, ovat todella pahasta.

        Jostain syystä jokainen kesä on vaikeampi, en kestä kuumuutta enkä häikäisyä.


      • täsmälääkkeet
        mulle.... kirjoitti:

        Miranax-merkkistä särkylääkettä tohon migreeniin.
        Mitä mieltä olette auttaako se jos on oikeesti jotain migreeniä? Vai mikä oikeesti auttaa migreeniin jos sellanen on?

        Miranax lienee jonkinlainen tulehduskipulääke niinkuin Buranakin. Mutta migreenin täsmälääkkeet on triptaaneja, niiden ei periaatteessa pitäis auttaa muuhun kuin migreeniin. Joitain nimiä, jos muistan ne oikein: Imigran, Almogran, Relert, Naramig ja sitten se uusin frovatriptaani, jonka pitäis auttaa kuukautismigreeniin, sen nimeä en muista.


      • Tasi

        Ei Miranax auta migreeniin . On sekä Miranax että Imigran vain jäkimmäinen auttaa ja toinen on muihin kipuihin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      225
      6713
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      140
      5608
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      305
      3686
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3520
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      23
      2270
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2200
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2054
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1574
    Aihe