Miten terapiaan??

--- Apuuva ---

Kirjoittelen tänne nyt mun miehen puolesta, kun hän ei oikein ole kunnossa.
Osaako joku teistä sanoa, että miten Vantaalla pääsee julkisen terveydenhuollon kautta terapiaan (psykoterapiaan)?
Joutuuko hoitoa odottamaan pitkään? Onko mahdollista saada lähetettä vaikkapa yksityiselle (siten että hoidosta saisi edes jonkunlaisen kelan tuen)? Entä voiko yksityiselle mennä suoraan ja saada yksityisen kautta kelalle lausunnon, jotta saisi kelalta tukea?

Taustalla todella väkivaltainen lapsuus ja muutama vuosi sitten todettu paniikkihäiriö, joka on kaiken kaikkiaan oireillut n. kuuden vuoden ajan. Paniikkihäiriötä hoidettiin aluksi erilaisilla lääkkeillä n. puolen vuoden ajan. Mieheni lopetti kuitenkin lääkityksen, sillä hän ei pitänyt lääkkeiden sivuvaikutuksista (suurin ongelma oli muuttunut persoonallisuus). Lääkityksen lopettamisesta huolimatta tauti oli pitkään suhteellisen oireeton. Nyt se on kuitenkin alkanut oireilemaan uudelleen ja pahasti (pahimmillaan kohtaukset muistuttavat epilepsiakohtausta). Kohtaukset alkavat jo haitata päivittäistä työssäkäyntiä.

Tilanne on tosiaan se, että jonkunlaista hoitoa olisi saatava, mutta toi mies on äärimmäisen skeptinen lääkkeiden suhteen joita hän tietää varmasti saavansa, jos lääkäriin menisi. Toisaalta hän myöskin epäilee, ettei terapiaan pääse, vaan lääkäreitten ensimmäinen reaktio on iskeä resepti kouraan ja tästä syystä häntä ei tahdo saada lääkärille...

Itse selvitin, että ainoa tapa päästä terapiaan on ilmeisestikin terveyskeskuksen lääkärin kautta. Haluaisin saada vain tietää, että miten se sitten oikeasti sujuu.

5

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terveyskeskukseen tai

      peijakseen, josta ne sitten tekee lähetteen ensin varmaan yleislääkäri ---> neuro ---> psykiatri ---> erikoislääkäri

      • utelias vaan...

        Mitä tuo neuro käytännössä tekee?


      • elimellistä vikaa
        utelias vaan... kirjoitti:

        Mitä tuo neuro käytännössä tekee?

        josta oireilu voisi johtua, googlaamalla löydät lisää infoa. Neurologi kirjoittaa lähetteet mm. MRI:n, EEG:n jne.
        Neuropsykologi sitten voi testailla, poissulkea esim. ADD/ADHD:t ym. muut.

        Voi toki yksityistäkin kautta hakea terapiaa, mutta jos siihen aikoo hakea, mahd. saada KELA:n tuen, siis psykologin antamaan terapiaan, pitää hoitosuhteen olla kestänyt psykiatrin kanssa väh. 3 kk, sitten hän voi kirjoittaa lausunnon terapiaa varten.
        Itse käyn terapiassa psykiatrin (yksityisen) luona, hän on kouluttautunut myöskin psykoterapeutiksi, saat korvauksen, KELA-korvauksen erikoislääkärin palkkiosta. Omavastuuksi jää vähän alle 400 euroa kuukaudessa, kallista mutta on hintansa veroista.


      • mennä suoraan,

        soitatte lääkäriasemalla/lääk.asemille ja varaatte ajan psykiatrilta. (hmm...en oikein ym. tuota yleislekuri..neuro, psykiatri, erikoislääkärijuttua...)
        Neurologi ja psykiatri siis ovat erikoislääkäreitä, ym. varmasti jtkn väärin tuon ed.viestin.

        Julkisella edetään tosiaan siten että omalääkäri kirjoittaa JOS katsoo aiheelliseksi, lähetteen MTT:n tai psyk.polille, mikä nyt on teidän "piirinne" paikka, varautukaa sitten ruuhkaan. Ja ensin siellä MTT:ssa arvioidaan se hoidon tarve, ei ole laisinkaan taattua että pääsee psykologin juttusille, dep.hoitajan tms. juttusille voi päästä (ja se ei aja valitettavasti samaa asiaa).
        Psykiatria tapaa kuuleman mukaan julkisella harvoin jne.
        Eli suosittelen yksityissektoria!

        Tsemppiä


      • --- Apuuva ---
        mennä suoraan, kirjoitti:

        soitatte lääkäriasemalla/lääk.asemille ja varaatte ajan psykiatrilta. (hmm...en oikein ym. tuota yleislekuri..neuro, psykiatri, erikoislääkärijuttua...)
        Neurologi ja psykiatri siis ovat erikoislääkäreitä, ym. varmasti jtkn väärin tuon ed.viestin.

        Julkisella edetään tosiaan siten että omalääkäri kirjoittaa JOS katsoo aiheelliseksi, lähetteen MTT:n tai psyk.polille, mikä nyt on teidän "piirinne" paikka, varautukaa sitten ruuhkaan. Ja ensin siellä MTT:ssa arvioidaan se hoidon tarve, ei ole laisinkaan taattua että pääsee psykologin juttusille, dep.hoitajan tms. juttusille voi päästä (ja se ei aja valitettavasti samaa asiaa).
        Psykiatria tapaa kuuleman mukaan julkisella harvoin jne.
        Eli suosittelen yksityissektoria!

        Tsemppiä

        Siis sen verta itsekin selitin, että julkisella hoitoon pääsee vain omalääkärin kautta. Siis jos pääsee. Lähinnä tässä just mietin, et mitkäköhän mahkut ois päästä sitä kautta hoitoon ja kuinka pitkään siinä saattais mennä ennen kuin hoitoa sais.

        Se on kuitenkin jo selvitetty, että mitään neurologisia ongelmia ei ole, kyseessä on vain paha paniikkihäiriökohtaus.

        Julkinen terveydenhuolto toki siinä määrin houkuttelis, että se tulis paljon halvemmaks. Täyspainoiseen psykoterapiaan yksityiseltä meillä ei oikein ole varaa, paitsi lainan ottamalla (ja kait näin pitää tehdä, jos julkinen puoli ei pelaa).

        Toisaalta mulle on myös hitusen epäselvää sekin, että voiko yksityinen lääkäri/psykiatri mitenkään saada "määrättyä" hoidosta kelan tukia. Ja jos saa, ni kauanko kestää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      3336
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1673
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      97
      1523
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1419
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1354
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1286
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1218
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1039
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      952
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      55
      882
    Aihe