Onks tietoo

paljonkohan vaikuttaa yhden tuuman jyrkempi potkuri nopeuteen, esim. neljän metrin pulpettiveneessä kahdenkympin moottorilla, vaikka ajettaessa 5000 kierroksella. Huomasin vaan että omassa veneessä lyö rajoittimelle vielä kahden hengen kuormalla, vois kestää ehkä kahdenkin tuuman jyrkemmän potkurin.
1169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Joo mulla sama juttu tänään porasin omasta 20hv Yamahasta (vm 96 autolube) sen rajoitin holkin sieltä pakoputkesta ja kävin testaamassa tuossa lähijoella et tuliko siitä NYT se 25 heppanen:) Yllätys oli kyl vene Terhi 410r sujahti liikkeelle paljon äkäisemmin ehkä hieman äänekkäämmin mut ilmeni myös semmoinen juttu et kahvapohjassa kun ajaa niin ihan vähän kuin nykisi joku kierrosrajoitin siellä????Tosi vähän pätkii mut kyl tosimiehen korva sellaisen kuulee vaikka kaverilta kysyin eikä se mitään mukamas kuullut onko nyt SIIS jyrkempää potkuria hommattava ja mistä? Tai onko hommassa mitää ideaa yleensä vaihtaa tiukempaa ropellia kun kuitenkin ajellaan 3-4 äijän ja kaljapussien voimin sillä :) Mut sit on nää sunnuntai ajelut naisten kanssa ja sit pitää kulkea ja vetää suksia perässä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


potkureista kirjoitti:

paljonkohan vaikuttaa yhden tuuman jyrkempi potkuri nopeuteen, esim. neljän metrin pulpettiveneessä kahdenkympin moottorilla, vaikka ajettaessa 5000 kierroksella. Huomasin vaan että omassa veneessä lyö rajoittimelle vielä kahden hengen kuormalla, vois kestää ehkä kahdenkin tuuman jyrkemmän potkurin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu